1. Anasayfa
  2. Gümüş

Uzman İsim Gümüş Rallisinin Başlayabileceğini İddia Etti

Gümüş, 2020 yılında zirvelere çıkardığı popülaritesini 2021 yılında da devam ettiriyor. Geride bıraktığımız yıl içinde %65 oranında değerlenen ve yılı yaklaşık %50 değer kazancıyla kapatan gümüş, yatırımcıların radarına çoktan girmeyi başardı. Artan ilgi ile birlikte, uzmanlar gümüş değerlendirmesini paylaşırken, ana akımda da gümüş gündeme alınmaya başladı. Yatırımcıların şimdilerde en merak ettiği konu ise gümüşün nereye kadar yükseleceği oldu.

Uzman İsim Gümüş Rallisinin Başlayabileceğini İddia Etti

Gümüş, 2020 yılını en verimli geçiren değerli metal ve emtia varlık olarak kaydedildi. Toplam 18 emtia varlık arasından yatırımcısına en çok kazandıran, %48 değer artışı ile beyaz maden oldu. Bu değer artışları beraberinde büyük bir popülarite getirdi ve gümüş, 2011 yılındaki zirvesinde gördüğü ilginin benzerini bu yıl da görmeye başladı. Artan ilgi ile birlikte ana akım medyada gümüş haberleri daha sık görülmeye başladı, yatırımcılar gümüşe daha fazla yönelmeye başladı ve haliyle ekonomi piyasaları uzmanları da beyaz madeni daha çok değerlendirmeye almaya başladı. Geçtiğimiz günde küresel piyasalarda ekonomi ve gümüş uzmanı olan David Morgan, gümüşün 2021 yılında 40 dolara yükseleceğini belirterek, değerini çok daha fazla artıracağını ve artan fiziksel gümüş kullanımı ile birlikte Apple, Tesla gibi dev şirketlerin artık gümüş bulamayacağını iddia etmişti. Öte yandan yurtiçi piyasalarda da bugün ekonomi piyasaları uzmanları, yine gümüşü gündeme aldı. Sarraf Agah Bay ve ekonomi piyasaları uzmanı Şant Manukyan gümüş değerlendirmelerini dile getirdi.

Agah Bay Gümüş Yatırımcılarına Merak Edilenleri Anlattı

CNN Türk tarafından aktarılan haberde sarraf Agah Bay, gümüşe ilişkin merak edilenleri aktardı. Agah Bay, gümüşün artan popülaritesinin herkese ulaştığını ve bu ilginin ilerleyen dönemlerde daha da artacağını dile getirdi. Granül gümüş ile külçe gümüş değerlendirmesi yapan Agah Bay, yastık altı gümüş yatırımcılarına dikkat etmeleri gereken detayları anlattı. Gümüşün geçtiğimiz yıl artan değerini bu yıl daha fazla artıracağını beklediğini belirten Agah Bay, külçe gümüş ile granül gümüş arasında işçilik dışında bir fark olmadığını belirtti. Agah Bay, granül gümüşte bir işçilik olmadığı için külçe gümüşün alımında 250 – 300 TL kadar farklar olabileceğini fakat bunları satarken aynı fiyattan satılacağını dile getirdi. Bay, bunun sebebinin ise külçe gümüşteki işçilik ve arkasında bulunan sertifika damgasından kaynaklandığını ifade etti.

Manukyan: “Ralli Her An Başlayabilir”

Bir diğer yandan ekonomi piyasaları uzmanı Şant Manukyan da gümüşü, analizler ile değerlendirdi. Manukyan videolu paylaşım yaparak gümüş rallisinin her an başlayabileceğini iddia etti. ABD’deki gerilimler ile birlikte zayıflayan dolar karşısında gümüşün değerinin daha da artacağını öne süren Manukyan, gümüş için bu dönemlerin bir alım fırsatı olduğunu savundu. Manukyan ayrıca kısa vadede, gümüşün rekor koşusunun başlaması haline ons başına fiyatın 27 dolar seviyesinden 29 dolara çıkabileceğini düşündüğünü söyledi.

Güncel Değerli Metal Fiyatları

Haftanın son işlem gününde güncel değerli metal fiyatları şöyle:

  • Ons altın alış 890,85 dolar – satış 1.891,20 dolar
  • Ons gümüş alış 26,93 dolar – satış 26,96 dolar
  • Gram gümüş alış 6,29 TL – satış 6,30 TL
  • Paladyum alış 2.423,63 dolar – satış 2.436,73 dolar
  • Platin alış 1.121,53 dolar – satış 1.123,79 dolar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir