1. Ana Sayfa
  2. Gümüş

Uzman İsimden Çarpıcı Gümüş Tahmini

Ocak ayı değerli metaller açısından, pek de iç açıcı şekilde geçmedi. ABD kanadında yaşanan gelişmeler ve küresel salgına ilişkin yaşanan gelişmeler ile birlikte, değerli metal fiyatlarında Ocak ayında ciddi değer kayıpları yaşandı. Bu alanda altın başı çekti, gümüş de altını takip etti. Ancak Şubat ayında, değerli metal fiyatlarında başlayan yukarı yönlü hareketlilik sonrasında, yeni haftada ekonomi piyasaları uzmanı İslam Memiş, çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Uzman İsimden Çarpıcı Gümüş Tahmini

Değerli metaller, başta gümüş olmak üzere 2020 yılında salgın endişesi ile birlikte yatırımcılardan gördüğü talep doğrultusunda değerini ciddi ölçüde artırmayı başardı. Artan değerli metal fiyatlarında, 2020 yılında en çok dikkat çeken değerli metal ise gümüş oldu. Gümüş değerini yıl boyunca yaklaşık %50 oranında artırmayı başardı. Altın ise bu yükselişlerde değerini gümüşün yarısı kadar, %25 oranında artırabildi. Ardından 2021 yılının Ocak ayı, değerli metaller için iyi geçmedi. Zira küresel piyasalarda yatırımcıların en çok tercih ettiği değerli metal olan altın, 2021 Ocak ayını, son on yılın en kötü performansı ile geride bıraktı. Bu aşamadan sonra Şubat ayının gelmesiyle birlikte, değerli metal fiyatları kısa süreliğine yönünü yukarı çevirdi ancak bu yükseliş beklentileri karşılamadı ve hem altın hem de gümüş, Şubat ayının ilk haftasını düşüş eğiliminde tamamladı. Hafta arasının ardından, Şubat ayının ikinci haftasının başlamasıyla birlikte, değerli metaller yeniden yönünü yukarı çevirmeyi başardı. Başlayan hareketlilik ile birlikte ekonomi piyasaları İslam Memiş, özellikle de gümüş ile ilgili çarpıcı tahminlerini paylaştı.

Gümüş Değer Artışında Gram Altını Geçti

ABD kanadında yaşanan gelişmelere bağlı olarak, Ocak ayını çok kötü bir performansla tamamlayan altın, Şubat ayının ikinci haftasında yönünü yeniden yukarı çevirdi. ABD Hazine Bakanı Janet Yellen’ın ABD istihdamına ve enflasyona dair beklentileri, mali teşvik paketinde atılacak olan adımlar ile ilgili yaptığı açıklamalar sonrasında ons altın yatay seyirde giriş yaptığı yeni günde yükselişe geçti. Ancak ons altın bu yükselişlerde, grafiğini hafif hareketlilikler ile çizebildi. Öte yandan altına paralel olarak yükseliş gösteren gümüş ise yurtiçi piyasalarında gram altından daha iyi yükseliş performansı gösterdi.

İslam Memiş: “Kral Gümüştür”

Gümüşün yeniden yükselişe geçmesi, piyasalarda gümüş yatırımcılarını yeniden heyecanlandırdı. Ekonomi piyasaları uzmanı İslam Memiş, yaşanan artışlar sonrasında Twitter hesabında analizlerini paylaştı. Bir arkadaşının 10 kg gümüşünü, gramı 7 TL’den sattığını ve 70 bin TL ile gramı 435 TL’den 160,91 gram altın eden sermayesinin yarısı ile gramı 6 TL’den altın aldığını ifade eden Memiş, arkadaşının yaptığı yatırımlar sonrasında, nerede hata yaptığını takipçilerine sordu. Memiş, 2020 yılında 2,50 TL’den 7,50 TL’ye yükselen gümüşün, 2021 yılında da 10 TL’ye çıkacağını iddia etti ve ons gümüşün de 40 dolara yükseleceğini savundu. Memiş açıklamalarını “Kral gümüştür” sözleriyle tamamladı.

Güncel Değerli Metal Fiyatları

Yaşanan gelişmeler sonrasında, haftanın ilk işlem gününde güncel değerli metal fiyatları şöyle:

  • Ons altın alış 1.813,22 dolar – satış 1.813,63 dolar
  • Ons gümüş alış 27,00 dolar – satış 27,04 dolar
  • Gram gümüş alış 6,16 TL – satış 6,17 TL
  • Paladyum alış 2.342,10 dolar – satış 2.356,41 dolar
  • Platin alış 1.146,03 dolar – satış 1.150,31 dolar

Yorum Yap