1. Ana Sayfa
  2. Gümüş

Uzmanlar 2021’de Gümüşten Oldukça Umutlu

Geride bıraktığımız yılda yurtiçi piyasalarda gram gümüş fiyatını 7 TL’nin üzerine çıkararak tarihi zirvesini görmüştü. Daha sonra gerileyen gümüş, yeniden bu seviyelere doğru hareketlenmeye başladı. Yeni yılın gelmesiyle birlikte kademeli olarak artış gösteren gümüş fiyatlarında, küresel piyasalarda yaşanan siyasi gelişmeler etki ederken, ekonomi piyasa uzmanları gümüş değerlendirmelerini paylaştı. Hem küresel piyasalarda hem de yurtiçi piyasalarda uzmanlara göre gümüş 2021 yılında da yükselişini sürdürecek.

Uzmanlar 2021’de Gümüşten Oldukça Umutlu

2020 yılının Mart ayında neredeyse tüm ekonomi piyasalarında yaşanan sert çöküşün ardından başlayan ivmeli hızlanma sonrasında değerli metal fiyatları, son yılların en yüksek seviyelerine ulaşmayı başarmıştı. Bununla birlikte yurtiçi piyasalarında gram altın 540 TL seviyelerine kadar ulaşırken, gram gümüş de 7,05 TL seviyesine ulaşarak geçtiğimiz yılın rekorlarını kırmıştı. Bu rekor fiyatlanmalarının ardından düşüş eğilimine giren değerli metaller, yıl sonuna kadar düşüş eğiliminde fakat zaman zaman dalgalı hareketler çizerek yılı tamamladı. Bununla birlikte hem değerli metaller arasından hem de genel olarak emtia varlıklar arasından 2020 yılında en çok kazandıran yatırım varlığı gümüş oldu. Gümüş 2020 yılında yaklaşık %50 oranında yatırımcısına kazanç sağladıktan sonra yeni yıla da hızlı bir giriş yaptı ve yükselişine devam etti. Küresel piyasalarda yaşanan siyasi gelişmelere bağlı olarak zayıflayan dolar karşısında hem gümüş hem de altın sert yükseldi ve yeni günde de bu yükselişini sürdürdü. Gümüş fiyatlarının artması ile birlikte hem küresel piyasalarda hem de yurtiçi piyasalarında uzmanlar gümüş analizlerini ve yorumlarını paylaştı. Yatırımcılar, uzmanlardan gelen gümüş analiz ve yorumlarını değerlendirmeye aldı.

Morgan Dev Şirketlerin Gümüş Bulamayacağını İddia Etti

2020 yılında muazzam değer artışları yaşayan ve 2021 yılına da yükseliş trendinde giriş yapan gümüş için uzmanlardan olumlu yorumlar gelmeye devam ediyor. Bu kapsamda küresel ekonomi piyasaları uzmanı David Morgan, 2021 yılında gümüş fiyatlarındaki yükselişin altın fiyatlarını da tetikleyeceğini iddia etti. ABD’li ekonomi uzmanı, yaptığı çarpıcı gümüş açıklamalarında 2021 yılında sanayi alanında gümüş kullanımının çok ciddi oranlarda artacağını ve Apple, Samsung ve Tesla gibi dev şirketlerin gümüş bulamayacağını iddia etti.

Uzman İsimler Gümüşten Artış Bekliyor

Küresel ekonomi piyasaları uzmanı David Morgan, bir Youtube kanalı üzerinden yaptığı açıklamalarda, gümüşten 2021 yılında %40’tan daha fazla bir yükseliş beklediğini dile getirdi. Morgan, gümüşün her yıl değerini yaklaşık olarak %45 oranında artırmaya devam ettiğini ve bu eğiliminin devam edeceğini öne sürdü. 2020 yılında güvenli liman olarak gümüşün tercih edildiğini ifade eden Morgan, fiziksel olarak gümüşün baskılanarak fiyatını artıracağını iddia etti. Bir diğer yandan yurtiçi piyasalarında da ekonomi uzmanı Tunç Şatıroğlu, paylaştığı gümüş analizinde, gümüşün altına paralel olarak yönünü yukarı çevireceğini düşündüğünü dile getirdi.

Güncel Değerli Metal Fiyatları

Yaşanan gelişmeler sonrasında yeni günde güncel değerli metal fiyatları şöyle:

  • Ons altın alış 1.918,42 dolar – satış 1.918,88 dolar
  • Ons gümüş alış 27,13 dolar – satış 27,17 dolar
  • Gram gümüş alış 6,39 TL – satış 6,40 TL
  • Paladyum alış 2.420,05 dolar – satış 2.434,66 dolar
  • Platin alış 1.098,38 dolar – satış 1.102,65 dolar

Yorum Yap