1. Ana Sayfa
  2. Döviz

Uzmanlar Dolar Hareketliliğini Yorumladı

Merkez Bankası’nın beklenen faiz kararını açıklamasının ardından dolar/TL’de hareketlilikler başlamıştı. Önce sert düşüşle başlayan bu hareketlilikler dalgalı grafiklerle devam etti. Bu dalgalanmalar karşısında yatırımcılar dolar almanın mı yoksa satmanın mı daha mantıklı olduğunu araştırırken, uzman yorumculardan gelen dolar değerlendirmelerine dikkat kesildi. Birçok yatırım şirketinin yorumlarının da aralarında bulunduğu dolar yorumları, merakla araştırılıyor.

Uzmanlar Dolar Hareketliliğini Yorumladı

Vatandaşlar ve dolar yatırımcıları, iç piyasada yaşanan hareketlilikler sonrası, dolar almanın mı yoksa satmanın mı mantıklı olduğunu araştırıyor. Gelişmekte olan ülkelerin para birimleri, dolar karşısında uzun vadede her zaman hareketli olur. Hal böyle olunca, yaşanan gelişmeler ile birlikte dolar/TL kurunda da dalgalı grafikler oluşuyor. Bu dalgalı grafikler karşısında yatırımcılar, uzmanlardan gelen dolar yorumlarını dikkate alıyor.

Anadolu Yatırım Dolar Değerlendirmeleri

Anadolu Yatırım, dolar değerlendirmesinde; son fiyatı 7,5791 TL, Destek noktalarını 7,55 – 7,50 – 7,40 TL ve Direnç noktalarını 7,60 – 7,65 – 7,70 TL olarak gösterdi. Konuya ilişkin açıklamaları ise şöyle:

“7,50 – 7,65 aralığını ve kırılımını takip edeceğiz. TCMB’nin beklentiler dahilinde politika faizi olan haftalık repo faizini 475 baz puanlık artırımla %15’e çıkarması ve fonlamayı haftalık repodan yapacağını açıklaması ile dün kurda 7,5160’a kadar geri çekilme yaşandı. Bu sabah ise işlemler 7,5791’den geçmekte. Para politikasında atılan bu adım sonrasında şimdi mali disiplin konusunda atılacak adımlar TL’nin değeri açısından, belirleyici olacak. Teknik olarak ise kurda 7,50 seviyesini takip ediyoruz. 7,50 üzerinde 7,60 – 7,65 bandı test edilmeye devam edilebilecekken 7,50 altında 7,40 – 7,20 aralığı hedefe girebilir.”

Yatırım Finansman Menkul Değerler Dolar Yorumu

Yatırım Finansman Menkul Değerler, dolar değerlendirmesinde; Direnç noktalarını 7,7800 – 7,8500 – 8,00 TL ve Destek noktalarını 7,70 – 7,58 – 7,41 TL olarak gösterdi. Komuya ilişkin açıklamaları ise şöyle:

Dolar/TL PPK faiz kararı sonrası %2’nin üzerinde değer kaybederek 7,5160 seviyesine kadar geri çekildi. 100 günlük hareketli ortalamanın da altında kapanış gerçekleştiren kurda tepki yükselişleri görülse de genel yönün aşağıya olduğunu belirtmek isteriz. 7,58 seviyesi altında kalındığı sürece 7,40-7,43 bandında geri çekilme devem edebilir. Olası yükselişlerde ise 7,58 direnci üzerinde 7,65 sonraki hedef olarak izlenebilir.”

Gedik Yatırım Dolar Yorumu

Gedik Yatırım’ın dün gerçekleştirdiği dolar yorumu ile ilgili açıklamaları şöyle:

“TCMB dün toplantısında piyasa beklentilere paralel 475 baz puan faiz artırımına giderek politika faizini %10,25’ten %15,0 seviyesine yükseltti. Faiz kararının yanında tüm fonlamanın haftalık repo üzerinden yapılacağını da ifade edildi. Faiz artırımı ve sadeleşme adımı Türk Lirası’nda güçlü değer kazanımlarını beraberinde getirdi. Dolar/TL kuru dün 7,7345 ve 7,5160 seviyeleri arasında aşağı yönlü hareket ederek günü düşüşle 7,5512 seviyesinden tamamladı. Küresel dolar endeksi dün dalgalı bir seyir izleyerek günü yatay bir kapanışla 92,30’lu seviyelerden tamamladı. Bu sabah 08:35 itibariyle küresel dolar endeksi 92,25’li seviyelerden, Dolar/TL kuru ise 7,76 seviyelerine yakın işlem görüyor.”

Yatırımcılar Geleceğe Dönük Adımlarını Düşünüyor

Vatandaşların merakla takip ettiği dolar yorumlarında sonra yatırımcılar, işlemlerini hangi yönde yapacağını araştırıyor. Uzman yorumcular ve yatırım firmalarının dolar youmlamaları sonrasında, vatandaşlar dolar almanın mı yoksa satmanın mı mantıklı olduğunu düşünüyor. Kısa, orta ve uzun vadede yatırımcılar, yorumları dikkate alarak işlem yapmaya devam edecek gibi görünüyor.

Yorum Yap