1. Ana Sayfa
  2. Gümüş

Uzmanlar Gümüş Değerlendirmelerini Paylaştı

Küresel piyasalarda, geçtiğimiz yıl değerli metaller kanadında yıl boyunca kademeli değer artışları yaşandıktan sonra, 2021 yılında bu artışlar yerini genel tabloda düşüşlere bıraktı. Yeni yılın ilk 2 ayı hem gümüş hem de altın açısından oldukça kötü performanslar ile geride kalırken, beyaz maden gümüş ve sarı maden altın, yeni günde de değer kaybetti. Değerli metallerdeki düşüş eğilimi devam ederken, uzmanlar değerlendirmelerini paylaştı.

Uzmanlar Gümüş Değerlendirmelerini Paylaştı

Küresel ekonomi piyasalarında 2020 yılı Covid-19 salgınının etkisi ile değerli metaller kanadında oldukça verimli bir şekilde geride kaldı. Zira Mart 2020 döneminde salgının ABD piyasalarında hissedilmesi ile birlikte, artan vaka sayıları ile salgından dolayı oluşan endişe de arttı ve oluşan endişe ortamında dolar zayıflama sürecine girerken, dolar karşısında değerli metaller yükselişe geçti. Ağustos 2020 döneminde hem beyaz maden gümüş hem de sarı maden altın, zirve noktalarını gördükten sonra yılın ikinci yarısında düşüş eğilimine girdi ancak buna rağmen hem gümüş hem de altın, 2020 yılını yüksek değer kazançlarıyla kapatmayı başardı. Ancak 2021 yılında, yükseliş beklentisi oluşturan gümüş ve altın, diğer değerli metaller gibi bekleneni veremedi. Küresel piyasalarda sert değer kayıpları yaşayan ons altına paralel olarak değer kaybı yaşayan ons gümüş, her ne kadar bu kayıpları altına göre daha sınırlı tutuyor olsa da yatırımcılarını endişelendiriyor. Düşüşler sonrası endişelenen yatırımcılar için, uzman isimler değerli metal değerlendirmelerini paylaştı.

Zafer Ergezen Değerli Metalleri Değerlendirdi

Ekonomi piyasalarında Ocak ve Şubat ayı değerli metaller kanadında kötü performanslar ile geride kaldı. Mart ayında da ibre henüz değişmedi ve hem gümüş hem de altın değer kaybetmeye devam etti. Gümüş ve altında değer kayıpları devam ederken, Emtia Piyasaları Uzmanı Zafer Ergezen, piyasaları değerlendirdi. Tahvil faizleri, altın, paladyum, gümüş ve platin değerlendirmesi yapan Ergezen, değerli metallerin 2021 yılında düşüş eğiliminde olduğunu ancak bu düşüşlerin endişe verici derecede olmadığını zira değerli metallerin destek noktalarını korumaya devam ettiğini ifade etti.

Tunç Şatıroğlu Altın ve Gümüşü Değerlendirdi

Piyasada ABD tahvil faizlerinin yüksek gelmesi ile birlikte düşüşe geçen altın ve gümüş fiyatları için Ekonomi Piyasaları Uzmanı Tunç Şatıroğlu da değerlendirmelerini paylaştı. Şatıroğlu, tahvil faizlerinin 1,40 altında gerilememesinin, değerli metallerdeki düşüşü desteklediğini ifade etti. Şatıroğlu, gümüşün bu düşüşlere rağmen 25,75 dolar desteğini koruduğunu fakat altın toparlanmalara başlamadan gümüşten de toparlanma beklenmemesi gerektiğini ifade etti.

Güncel Değerli Metal Fiyatları

Yaşanan gelişmeler sonrasında güncel değerli metal fiyatları şöyle:

  • Ons altın alış 1.727,78 dolar – satış 1.728,15 dolar
  • Ons gümüş alış 26,12 dolar – satış 26,15 dolar
  • Gram gümüş alış 6,19 TL – satış 6,20 TL
  • Paladyum alış 2.363,34 dolar – satış 2.377,29 dolar
  • Platin alış 1.185,26 dolar – satış 1.190,37 dolar

Yorum Yap