1. Anasayfa
  2. Gümüş

Uzmanlar Gümüş Değerlendirmelerini Paylaştı

Gün geçtikçe yaşanan küresel gelişmelere bağlı olarak gümüş üzerindeki ilgi de artış gösteriyor. Özellikle geçtiğimiz yılın Ağustos ayında zirve noktalarına ulaşan gümüş, yatırımcıların dikkatini büyük oranda o dönemde çekmeyi başardıktan sonra, değer kaybı yaşamış olsa da üzerindeki ilgiyi artırmaya devam etti. Artan ilgi ile birlikte gümüş yatırımcıları da uzmanlardan gelen gümüş değerlendirmelerine odaklandı.

Uzmanlar Gümüş Değerlendirmelerini Paylaştı

Küresel piyasalarda uzun süredir altının gölgesinde kalan ve altına alternatif bir güvenli liman olarak görülen gümüş, 2020 yılında kazandığı değerler ile tüm emtia varlıklarını bıraktığı gibi altını da gölgede bırakmayı başardı. Bununla birlikte üzerindeki ilgiyi de artıran gümüş için yatırımcılar, uzmanlardan gelen yorumları değerlendirmeye aldı. Geçtiğimiz yılın Ağustos ayında zirve noktasına ulaşan ve bu aşamadan sonra kademeli olarak değer kaybeden gümüş için birçok uzman isim, 2021 yılında yükselişlerin devam edeceğini söylüyor. Hem yurtiçi piyasalarda hem de küresel piyasalarda birçok ekonomi piyasaları uzmanı gümüş yorumlarını yatırımcılar ile paylaşıyor. Bu kapsamda bugün yurtiçi piyasalarda ekonomi piyasaları uzmanı Tunç Şatıroğlu, gümüş değerlendirmeleri ile yatırımcıların dikkatini çekmeyi başardı. Öte yandan küresel piyasalarda da Kitco analisti Jim Wyckoff, gümüş değerlendirmelerini yatırımcılar ile paylaştı ve teknik analizlerini dile getirdi.

Tunç Şatıroğlu: “Gümüş Altından Bağımsız İncelenmemeli”

Sosyal medyada Twitter üzerinden paylaşımlarını dile getiren ekonomi piyasaları uzmanı Tunç Şatıroğlu, hem altını hem de gümüşü değerlendirdi. Altının ons başına fiyat sıkışıklığı yaşadığını ifade eden Şatıroğlu, altın fiyatlarındaki düşüş kanalının direnç noktasını kıramadığını ve sıkışıklığın devam ettiğini ifade etti. Bununla birlikte altın fiyatlarının dalgalandığını dile getiren Şatıroğlu, gümüşün de altın gibi dalgalı seyrettiğini söyledi. Gümüşün de ons başına direnç noktasından geri dönüş gösterdiğini ifade eden Şatıroğlu, gümüşü altından bağımsız olarak incelemenin yanıltıcı olabileceğini dile getirdi. Tunç Şatıroğlu, gümüş fiyatlarının yönü için altının takip edilmesi gerektiğini söyledi.

Wyckoff: “ABD Hisse Senetleri Değerli Metalleri Sınırladı”

Bir diğer taraftan küresel piyasalarda ise Kitco analisti Jim Wyckoff da ABD hisse senedi endekslerinden yola çıkarak değerli metalleri değerlendirdi. ABD hisse senetlerinde rekor seviyelere yaklaşılmasının değerli metaller için sınırlayıcı bir etken olduğunu ifade eden Wyckoff, gümüş fiyatının en düşük seviyelerde toparlandığını dile getirdi. Bu hafta gümüş fiyatlarında yaşanan yükselişten yola çıkan başarılı analist, gümüşün bu hareketi ile kısa vadede dip yapmış olduğunu ifade etti. Başarılı analist, Mart Comex gümüş vadeli işlemlerinde %0,04 oranında bir artış yaşanmasıyla ons gümüşün 25,36 dolara ulaştığını söyledi ve ABD Başkanı Biden’ın konuşmalarının fiyatlar üzerindeki etkisinin takip edileceğini belirtti.

Güncel Değerli Metal Fiyatları

Haftanın son işlem gününde güncel değerli metal fiyatları şöyle:

  • Ons altın alış 1.848,90 dolar – satış 1.849,36 dolar
  • Ons gümüş alış 25,53 dolar – satış 25,57 dolar
  • Gram gümüş alış 6,02 TL – satış 6,03 TL
  • Paladyum alış 2.363,64 dolar – satış 2.376,26 dolar
  • Platin alış 1.109,85 dolar – satış 1.115,27 dolar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir