1. Ana Sayfa
  2. Gümüş

Uzmanlar Gümüş Fiyatlarını Yorumladı

Dolar kurunda devam eden zayıflama, değerli metal fiyatlarındaki artışı beslemeye devam ediyor. Geçtiğimiz hafta Merkez Bankası’nın 200 baz puanlık faiz artırım kararını açıklamasının ardından, hem altın hem gümüş hem de dolar fiyatlarında gerileme yaşanmıştı. Bununla birlikte gram gümüş, faiz kararı sonrasında 6,19 TL seviyesine kadar düşüş yaşamıştı. Ardından tekrar yükselişe geçen gram gümüş geçen haftayı da 6,29 TL seviyesinde kapattı.

Uzmanlar Gümüş Fiyatlarını Yorumladı

Geçtiğimiz hafta, yurtiçi ekonomi piyasalarında oldukça hareketli gelişmelere sahne oldu. Özellikle Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) Aralık ayı Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısından 200 baz puanlık faiz artırım kararının çıkması ile birlikte, yatırım varlıklarında fiyat düşüşleri yaşanmıştı. Bu düşüşler ile birlikte gram gümüş fiyatı da 6,29 TL seviyesinden 6,19 TL seviyesine kadar gerilemişti. Daha sonrasında ise yeniden yükseliş hareketi gösteren gram gümüş, tekrar 6,29 TL seviyesine çıkmıştı. Gümüşe paralel olarak benzer hareketlilikler, altın fiyatlarında da yaşandı. Yaşanan dalgalı hareketler sonrasında ekonomi piyasaları uzmanlarından, gümüşe ilişkin tavsiyeler ve yorumlar geldi.

İslam Memiş’ten Çarpıcı Gümüş İyodür ile Yapay Yağmur Yorumu

Gümüşe ilişkin en çarpıcı yorumlardan birini, ekonomi piyasaları uzmanı İslam Memiş dile getirdi. Memiş, Youtube kanalında yaptığı açıklamalar ve yorumlarda, gümüşün 2021 yılında yukarı yönlü hareket edeceğini iddia etti. Ayrıca Memiş, gümüşün 2020 yılında son alım fırsatlarını sunduğunu, 2021 yılında gümüş almayanların “keşke” diyeceğini ve gümüş yatırımı yapanların da “iyi ki” diyeceğini iddia etti. İslam Memiş, ilerleyen dönemlerde yapay yağmurlar yağdırılacağını ve bunun için de gümüş iyodüre ihtiyaç duyulacağını öne sürdü. Memiş’e göre, 2021 yılında gümüş ons başına 40 dolar seviyelerine çıkacak ve herkes “keşke ben de alsaydım” diyecek. Öte yandan İslam Memiş, çarpıcı açıklamalarında, gümüşün güneş enerjisi çalışmalarında da kullanılacağını dile getirdi. Birçok rafine ve katılım bankasını fiziki gümüş temini konusunda kendisinin ikna ettiğini dile getiren İslam Memiş, ölmeyip sağ kalanların 2021 yılında gümüşün göstereceği büyük artışlara şahit olacağını ifade etti.

Tunç Şatıroğlu Gümüşte Yükseliş Bekliyor

Bir diğer taraftan, bir başka ekonomi piyasaları uzmanı olan Tunç Şatıroğlu da gümüş ile ilgili analiz ve yorumlarını dile getirdi. Sosyal medya hesabından videolu paylaşımlarda bulunan Şatıroğlu, önce altına ilişkin olarak “1 Aralık tarihinde başlayan yükseliş trendi devam ediyor” dedi. Şatıroğlu ayrıca altının ilerleyen günlerde yukarı yönlü kırılma yaşayacağını da iddia ettikten sonra, gümüşün 1 Aralık’tan bu yana %19 artış gösterdiğini dile getirdi. Şatıroğlu yaşanan bu değer artışı sonrasında, gümüşün altından daha güçlü olduğuna inandığını söyledi ve altın fiyatlarındaki artışlara paralel olarak gümüşün de artış yaşayacağını iddia etti.

Değerli Metallerde Güncel Fiyatlar

Yaşanan gelişmeler ve uzmanlardan gelen yorumlar sonrasında, değerli metaller güncel fiyatları şöyle:

  • Ons altın alış 1.883,56 dolar – satış 1.883,99 dolar
  • Ons gümüş alış 26,30 dolar – satış 26,34 dolar
  • Gram gümüş alış 6,33 TL – satış 6,34 TL
  • Paladyum alış 2.350,72 dolar – satış 2.363,29 dolar
  • Platin alış 1.031,21 dolar – satış 1.036,70 dolar

Yorum Yap