1. Ana Sayfa
  2. Gümüş

Uzmanların Umutlandıran Gümüş Beklentisi

Gümüş, 2020 yılını %48 oranında değer kazancı ile tamamlamış olmasına rağmen, geçtiğimiz yıl yatırımcılardan altın kadar yoğun talep görmemişti. Ancak analistlere göre bu durum 2021 yılında değişecek ve yatırımcılar gümüşe yönelmeye başlayacak. Öte yandan geçtiğimiz yıl sıkça gündeme geldiği gibi, küresel piyasalarda uzmanlar yine gümüşten 2021 yılı için olumlu fiyat tahminlerini paylaşmaya başladı. Gümüş yatırımcıları heyecanlı, fiyatlar yeniden artacak mı?

Uzmanların Umutlandıran Gümüş Beklentisi

Geçtiğimiz yıl emtia varlıklar açısından oldukça verimli bir yıl olarak geçti ve 2020’de beyaz maden %48 oranında değer kazanarak emtia varlıklar arasında en çok değerlenen yatırım varlığı oldu. Gümüşün bu denli değer kazancı yaşaması ve Ağustos 2020 döneminde zirve noktalarına ulaşması, analist ve uzmanların da ilgisini çekti. Bununla birlikte hem küresel piyasalarda hem de yurtiçi piyasalarında birçok uzman isim, 2021 yılında gümüşün bu değer kazançlarına devam edeceğini öngördü. Fakat gümüş hala istenen ve beklenen yükselişi bir türlü gösteremedi. Ancak yılın ikinci ayında, küresel ekonomi piyasalarında hareketlilikler başlayınca, gümüş fiyatlarında da yukarı yönlü ivmelenmeler başladı. Şimdilerde analistler ve uzmanlar, hem gümüş fiyatının hem de gümüşe olan talebin 2021 yılında artışa geçeceği konusunda benzer görüşleri ile gündeme geliyor. Gümüş 2021 yılında beklenen yükselişi gösterebilecek mi?

En Yüksek Tahmin Degussa’dan Geldi

Uzman isimler ve analistler, gümüş fiyat tahminlerini paylaşmaya devam ediyor. Bu alanda daha önce birçok analistten ve kuruluştan fiyat tahmini gelmişti ancak en yüksek tahmin, geçtiğimiz gün değerli metal işlemci kuruluşu olan Degussa’dan geldi. Degussa, 2021 yılında ons gümüş fiyatının 55 dolar seviyelerine kadar yükseleceği tahmininde bulundu. Bu tahmin beyaz maden için yapılmış olan en yüksek tahmin olarak kaydedildi. Öte yandan Londra merkezli Sharp Pixley de ons gümüş fiyatının 2021 yılında yükseliş yaşayarak 43 dolar seviyesine ulaşacağı tahmininde bulundu.

LBMA’nın Gümüşten Beklentisi: %38 Artış

ABD dolarının mali teşvik paketi beklentilerine bağlı olarak değer kaybetmesiyle birlikte, ons gümüş fiyatı 27,50 dolar seviyesine kadar yükseldi. Fakat analistlere göre bu artışlar devam edecek. Degussa ve Sharp Pixley dışında, gümüşten artış bekleyen kuruluşlardan biri de Londra Külçe Piyasası Birliği (LBMA) oldu. LBMA, bireysel yatırımcıların piyasaya girmesiyle birlikte ons gümüş fiyatında %38 oranında artış yaşanacağı tahmininde bulundu. LBMA bünyesindeki 38 analistin tahmin ortalaması ile belirlenen seviye, yatırımcıları heyecanlandırmayı başardı. Ayrıca gümüş tahmini paylaşan 38 ekonomistten, en düşük tahminde bulunan analist fiyatın ons başına 16,51 dolara gerileyeceğini belirtti. Ancak çoğunluk, gümüşten artış bekliyor.

Güncel Değerli Metal Fiyatları

Yaşanan gelişmeler sonrasında hafta arasında güncel değerli metal fiyatları şöyle:

  • Ons altın alış 1.821,26 dolar – satış 1.821,65 dolar
  • Ons gümüş alış 27,26 dolar – satış 27,29 dolar
  • Gram gümüş alış 6,16 TL – satış 6,17 TL
  • Paladyum alış 2.386,42 dolar – satış 2.398,46 dolar
  • Platin alış 1.251,87 dolar – satış 1.255,38 dolar

Yorum Yap