1. Ana Sayfa
  2. Altın

Uzun Vadeli Altın Tahminleri Revize Edildi

Altın piyasasında temmuz ayından bu yana devam eden yükseliş trendinin kırılması üzerine farklı yorum ve incelemeler yapılmaya başlandı. Geçtiğimiz hafta değer kaybetmeye başlayan altın ile ilgili Kicto editörü Neils Christensen köşe yazısında altından beklenen hedeflerin değiştiğini yazdı. Altındaki yeni hedefler ve piyasanın gidişatını etkileyen faktörler ise merak konusu oldu.

Uzun Vadeli Altın Tahminleri Revize Edildi

Covid-19 sürecinin başlaması ile aştın ciddi oranda yükselmeye başlamıştı. Temmuz ayından bu yana devam eden yükseliş trendi ise geçtiğimiz hafta yaşanan düzeltmeler ile durdu. Yükseliş trendinin durması ile beraber birçok finansal kuruluş ve yatırımcı da altın fiyatlarındaki tahmin ve beklentilerini revize etti. Neils Christensen köşe yazısında yeni altın hedeflerini açıkladı.

Altın temmuz ayında yükseliş trendine girdi. 2300 dolara kadar yükselen altın beklentileri ise son haftalarda yaşanan düşüş ile beraber yön değiştirdi. Covid-19 salgınına yönelik devam eden aşı çalışmalarında olumlu gelişmelerin yaşanması ve ekonomide güvensizlik ortamının belli oranda azalması ile altındaki yükseliş trendi de son buldu. Altının son 4 ayın en düşük seviyesinde işlem görmeye başlaması ise menkul kıymetin düşüşünün devam edip etmeyeceği konusunda yeni sorulara yol açtı. Birçok uzman altının uzun vadedeki fiyatları ile ilgili tahminleri değerlendirmeye başladı. Altının bu kadar düşük seviyede işlem görmesi için bir sebep olmadığını düşünen uzmanlar olduğu gibi aşı gelişmeleri sebebi ile altın fiyatlarındaki tahminlerin revize edildiğini düşünen uzmanlar da var.

Altında Satın Alma Baskısı Başladı

Temmuz ayından bu yana yükselen altın geçen haftalarda 1850 dolar kritik seviyesinden düşmeye başladı. Pazartesi günü başlayan kritik seviye 1800 dolara indi ancak düşüş trendi yine de durmadı. Altın 1750 doların üzerinde işlem görmeye başladı. Neils Christensen altındaki bu düşüş trendinin satış baskısı yarattığını açıkladı. Altının 1800 dolar seviyesine gelmesi ile beraber satış baskısının başladığını açıklayan Christensen, cuma günü yapılan satışların önemli noktada durduğunu açıklıyor. Dünyanın en büyük altın fonlarının satış yapmaya başlaması altındaki düşüşün devam edeceğinin işareti olarak görülüyor. Bununla beraber düşüş sebebi ile ilgili tartışmalar da devam ediyor. Kimi uzmanlar 4 ayın en düşük seviyesinde işlem görmesine neden olacak bir gelişmenin yaşanmadığını, sürecin belirsizliğinin devam ettiğini iddia ediyor.

Bank of America Altın Hedefinin Değiştirdi

Altının düşüş trendine girmesi ve satış baskısının başlaması ile beraber altının uzun vadeli tahminlerinde de değişiklikler yaşanmaya başlandı. Altının 4 ayın en düşük seviyesine gelmesinin altında Covid-19 salgını ile ilgili olumlu gelişmelerin yaşanmasını ve ekonomide iyileşmenin olacağına dair düşüncelerinin yattığını söyleyen uzmanlar, büyük finansal kurumların altın beklentilerini revize etmesini de kanıt olarak görüyor.

Bank of America altında yaşanan düşüşten sonra 3.000 dolar olarak açıkladığı tahmininde revize gerçekleştirdi. Banka  altının daha fazla zorlukla karşılaşmaya başladığını ve 2.000 doların üstüne çıkması gerektiğini açıkladı.

Altındaki Düşüş Satın Alma Fırsatı Mı?

Altındaki düşüşü aşı gelişmelerine dayandıran uzmanların yanı sıra ekonomik ortamın hala belirsizliklerle dolu olduğunu ve menkul kuymetin yükselebileceğini düşünen analistler, bu düşüşün satın alma fırsatı olabileceğini iddia ediyor.

Yorum Yap