1. Ana Sayfa
  2. Kripto Manşet
  3. Vergi Alanındaki İlk Bitcoin Davası Sonuçlandı: BTC ile Vergi Kaçıran Microsoft Çalışanına Tam 9 Yıl Hapis Cezası Verildi!

Vergi Alanındaki İlk Bitcoin Davası Sonuçlandı: BTC ile Vergi Kaçıran Microsoft Çalışanına Tam 9 Yıl Hapis Cezası Verildi!

Microsoft mühendisinin BTC ile vergi kaçırma davası sonuçlandı! 10 milyon dolar çaldığı iddia edilen 26 yaşındaki eski Microsoft çalışanı, vergi alanındaki ilk Bitcoin davasında 9 yıl hapse mahkum edildi. İkameti Washington’da olan ve 10 milyon dolardan fazla parayı hesabına aktarıldığı iddia edilen Volodymr Kvashuk ülkenin vergi alanındaki ilk BTC davasına konu olmayı başardı.

featured

Washington’da ikamet eden 26 yaşındaki eski Microsoft çalışanı Volodymr Kvashuk’un davası sonuçlandı! IRS’nin vergi alanındaki ilk Bitcoin vakası olarak tanımladığı davada 10 milyon dolardan fazla para çaldığı iddia edilen Ukraynalı eski Microsoft çalışanı Kvashuk suçlu bulunarak 9 yıl hapse çarptırıldı.

10 Milyon Dolardan Fazla Parayı Hesabına Geçirdiği İddia Edilmişti

Volodymyr Kvashuk hakkında yönetilen suçlamadı, Ukraynalı eski Microsoft çalışanının 10 milyon dolardan fazla parayı hesabına geçirdiği iddia edilmişti. Ağustos 2016 ile Haziran 2018 dönemi arasında Microsoft’ta çalışan Kvashuk ülkenin ilk vergi alanındaki BTC vakası olarak tarihe geçti! Yöneltilen iddialara göre Kvashuk, hediye kartları ve dijital değer saklama araçlarını kullanarak 10 milyon dolardan fazla parayı hesabına geçirmişti. Değer çalma araçlarını çalmak ve satmak için ise 26 yaşındaki Ukraynalı, arkadaşlarının hesaplarını ve kimlik bilgilerini kullanmıştı. Bitcoin karıştırma hizmeti ise eski Microsoft çalışanı tarafından izini kaybettirmek amacı ile kullanılmıştı.

IRS Yapılan İnceleme ile Tespit Etti

IRS tarafından yapılan incelemede ise Bitcoin karıştırma hizmeti kullanan 26 yaşındaki Ukraynalı tespit edildi. Yapılan incelemelerde 2,8 milyon dolarlık kripto para ortaya çıkmış ve yapılan sorgulamada Kvashuk, “Bahsedilen 2,8 milyon dolarlık kripto parayı akrabasının gönderdiğini” iddia etmişti. Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Adalet Bakanlığı ise remi açıklama ile Kvashuk’un 9 yıl hapse çarptırıldığını duyurdu.

“Yasa Dışı Faaliyetinin 7 Ayı Boyunca 2,8 Milyon Dolarlık Para Aktarıldı”

ABD Adalet Bakanlığı yapılan inceleme ardından tespit ettiği 2,8 milyon dolarlık kripto paranın nasıl ve ne zaman elde edildiği ile ilgili kamuoyunu bilgilendirdi. Bakanlık yaptığı açıklamada, “Kvashuk’un yasa dışı faaliyetinin yedi ayı boyunca, yaklaşık 2,8 milyon dolarlık Bitcoin bankasına ve yatırım hesaplarına aktarıldı. Kvashuk daha sonra Bitcoin’in bir akrabası tarafından kendisine hediye edildiği iddiasına dayanarak sahte vergi beyannamesi formları doldurdu.” ifadelerini kullandı.

Kara Para Aklama ve Yasa Dışı Kullanıma Düzenlemeler Geliyor!

Ülkelerde merkez bankaları bir yandan dijital merkez bankası parası (CBDC) ile ilgili çalışmalarını sürdürürken, bir yandan kripto para sektörünü denetim altına almak adına birbiri ardına kararlar alıyor. Bu vakadan görülebileceği gibi Bitcoin’in kara para izini kaybettirme amacı ile kullanımının önüne geçmek için kripto para borsalarını ilgilendiren düzenlemeler tek tek açıklanırken, henüz borsalardan düzenlemelere uyulacağı veya reddedileceği ile ilgili bir açıklama gelmedi.

Yorum Yap