1. Ana Sayfa
  2. Biyografiler

Vitalik Buterin

Vitalik Buterin ile ilgili merak edilen pek çok konu bulunmaktadır. Bu konular Vitalik Buterin kişisel yaşamından başlayarak iş ve kariyer süreçlerine kadar çok farklı başlıkları içermektedir. EkoSayfa olarak sizler için Vitalik Buterin hakkında en çok merak edilen konuları yazımızda ayrıntılı olarak ele aldık.

Vitalik Buterin

Vitalik Buterin kimdir? Vitalik Buterin, kripto para piyasası içerisinde en çok tanınan isimlerden olmakla birlikte Ethereum para biriminin kurucusu olarak da bilinmektedir. Kurulan bu kripto para ile piyasa içerisinde hızlı bir yükseliş kaydettikten sonra listelerde ikinci sıralara yerleşmiş bir coin olarak da karşımıza çıkmaktadır.

Rus asıllı olan Vitalik Buterin, BTC topluluğu içerisine katılması eğitim hayatı içerisinde matematik dersinde gösterdiği ciddi başarılar aracığıyla olmaktadır. Matematik ilgisinin yanı sıra bilgisayar programlarına yönelik de ciddi becerileri olması nedeniyle kısa sürede finans piyasasına geçiş yaparak adından söz ettirmeyi başarmıştır.

Vitalik Buterin ile birlikte ortak kurucular da Ethereum kripto para biriminin kurulmasında öncülük etmişler fakat bu alanda en çok Vitalik Buterin adından söz ettirmeye başarabilmiş isim olarak bilinmektedir. Vitalik Buterin’in adından söz ettirmesinin en önemli nedeni bu yüksek başarıları oldukça küçük yaşlarda başarması olarak bilinmektedir. Şu anda 26 yaşında olan programcı, çok küçük yaşlardan beri bu piyasa içerisinde yer almaya başlamıştır.

Vitalik Buterin Çocukluk Hayatı Nasıl Geçmiştir?

Vitalik Buterin çocukluk hayatı, kendi yaş dönemi özelliklerinden farklı ilgi ve yetenekler ile geçmiştir. Matematik alanında aldığı eğitimler yalnızca sınav başarısı değil aynı zamanda matematik alanında bir deha olma zenginliği de getirmiştir.

Akranlarına göre çok daha ileri düzeyde düşünme becerilerine sahip olması nedeniyle sosyal anlamda kendi yaşıtlarıyla ilişki kurmakta zorlandığı için daha yalnız bir çocukluk geçirmiştir. Bu yalnızlık onu aynı zamanda kendi ilgilerine daha fazla yoğunlaşmaya itmiştir.

Rus asıllı olmasının yanı sıra lise öğrenimini Kanada/Toronto bölgesinde tamamlayan Buterin, bu bölgede aldığı eğitim ve ürettiği içeriklerle daha verimli bir öğrenme süreci geçirmiş, bununla birlikte geliştirdiği ürünlerin de temel prensiplerini burada edinmiştir.

Vitalik Buterin Bitcoin ile Nasıl Tanıştı?

Vitalik Buterin Bitcoin ile tanışması, eğitim hayatının yanı sıra sosyal hayatı içerisinde de değişiklikleri fark etmesi ve araştırıcı bir yapıya sahip olması nedeniyle Bitcoin ile tanıştı. Bitcoin yani kripto para piyasası ile ilgili olarak karşılaştığı deneyimlerde başarısızlıklar gözlemlese de ilerleyen zamanlarda bu alana ilgi duymaya başladı.

Kripto paralar için zarara uğratacağı düşüncesinde olan Vitalik Buterin, Bitcoin piyasasındaki yükselme ve devamında pek çok kişinin kazanç sağladığının gözlemlenmesi ile kripto paraların nasıl çalıştığını incelemeye başladı.

Bitcoin piyasası içerisinde kontrolsüz bir yapının bulunması ve kullanıcılar tarafından yönetilebiliyor olması, Vitalik Buterin’in Bitcoin piyasasına ilgi duymasına neden olan en önemli faktörler arasında yer almaktadır.

Ethereum Nasıl Ortaya Çıktı?

Ethereum kripto para biriminin ortaya çıkması, Vitalik Buterin tarafından Bitcoin işleyişinin incelenmesi ve yeni bir para biriminin de ortaya çıkmasının mümkün olduğunun keşfedilmesi sonucunda olmuştur.

Bir fikir olarak Vitalik Buterin tarafından ortaya atılmasından sonra pek çok kişi tarafından bu fikir desteklenmeye başlandı. Destek veren kişiler ile birlikte 2013 yılında bir proje şeklinde hazırlanarak ortaya atıldı.

2013 yılında ortaya çıkan bu fikir beraberinde geliştirilerek ve eleştiri alan bölümleri güncellenerek farklı bir hale dönüştürüldü. Kripto para son halini 2014 yılında aldıktan sonra piyasaya sürülmüş oldu.

Para biriminin ilk ortaya atılma sürecinde bir zarara uğramış olsa da projenin yürütücüleri tarafından yeni bir destek fonu kurularak yeninden piyasa içerisinde değer kazanması için mücadele edilerek piyasa içerisinde Bitcoin sonrasında en çok tercih edilen kripto para olmayı başarmışlardır.

Vitalik Buterin Kitle İletişim Araçlarını Nasıl Kullanmıştır?

Vitalik Buterin’in kitle iletişim araçlarını kullanması, projenin en doğru kanaldan kitlelere ulaştırmasını sağlamış olup Ethereum kripto para biriminin kısa sürede piyasa içerisinde oldukça yüksek değerler elde etmesini sağlamıştır.

Kitle iletişim araçlarından ilk olarak dergiyi kullanarak, dergiler üzerinden proje tanıtımı yapılmış ve devamında projeye ilgi duyanlar Vitalik Buterin ile iletişime geçmişlerdir. Bu sayede ilk adımda bile tek başına değil kitleler halinde adım atılması sağlanmış olmaktadır.

Bunların yanı sıra kripto paraların özel olarak anlatıldığı ve basılı yayın sektöründe önemli düzeyde ses getiren faaliyetler de Vitalik Buterin tarafından ortaya atılmakta olup günümüzde de ciddi kaynaklar arasında gösterilmektedir.

Bitcoin Dergisi Nedir?

Bitcoin dergisi, Vitalik Buterin tarafından kripto paralar ile ilgili en önemli içeriklerin paylaşıldığı dergi olması nedeniyle başarısının başlangıç noktası olarak kabul edilmektedir. Bu dergide bulunan söylemlerinden hareketle pek çok destekçi toplamış ve Ethereum projesinin başlatılmasını sağlamıştır.

Bitcoin dergisi, kripto para piyasası içerisinde oldukça önemli bir yere sahip olmakla birlikte günümüzde yapılan incelemelerde de en çok başvurulan kaynaklar arasında gösterilmektedir. Bu nedenle Vitalik Buterin ile ilgili paylaşımda bulunurken öncelikle bu derginin içeriğinden söz edilmektedir.

Bitcoin dergisi aynı zamanda bilinen ilk kripto para kaynaklarından olması nedeniyle bu alanda araştırma yapmak ya da mevcut bir görüşünü yayınlatmak isteyenlerin de başvurabileceği bir kaynak olarak bilinmektedir.

Ethereum Bitcoin İlişkisi Nasıldır?

Ethereum ve Bitcoin ilişkisi, Vitalik Buterin tarafından Bitcoin incelemeleri sonrasında oluşturulan Ethereum üzerinden değerlendirilmektedir. Bitcoin ilk ve daha eski bir kripto para birimi olmakla birlikte Ethereum ise daha güncel olması nedeniyle farklılaşmaktadır.

Ethereum, Bitcoin piyasasına rakip olarak gelmiş ve piyasada hareketlenmeye neden olmuştur. Bazı yatırımcılar, Bitcoin yerine Ethereum birimine yatırım yapmakta ve güncel olarak daha fazla kazanç elde edebilmektedirler.

Ethereum üzerinden yapılmakta olan yatırımlar, para biriminin ilk ortaya çıkmasından sonra farklı sonuçlar verse de yeterli düzeyde bir alternatif olmaması nedeniyle hala en etkili birimlerden birisi olmaya devam ettiği için kripto para piyasasının listesinde ikinci sırada yer almaktadır.

DAO Nedir?

DAO, kripto para birimleri için kullanılmakta olan bir kavram olmakla birlikte, sistemin merkezi bir yönetim yerine kendi kendine organizasyon oluşturması olarak da adlandırılmaktadır. Ethereum sistemi de bu şekilde organizasyonunun yürüttüğü için kripto para piyasasında adından çokça söz ettirebilmiştir.

Bu sistem içerisinde kullanıcıların oy hakkı üzerinden işlem yapılabilirken, oy hakkı tamamen sistemi kullanma hakkı vermediği için işlemlerin de güvenli bir biçimde sürdürülmesine yardımcı olduğu bilinmektedir.

Buterin ve Çin Hükümeti’nin Politikaları

Buterin’in Çin hükümeti içerisinde oluşturduğu politikalar, mevcut kripto paralara alternatif olduğu için yasaklayıcı değil destekleyici bir yöne çevrilmiştir. Bitcoin piyasasına izin vermeyen Çin Hükümeti, yeni bir teknoloji olması nedeniyle Buterin tarafından oluşturulan Ethereum kripto para piyasasına izin vermektedir.

Üniversiteler içerisinde bu para birimlerine dair araştırmalar yapılmaya başlanmış ve eleştirel ya da destekleyici söylemler ile Çin piyasasında hareketlilik oluşturmaya yönelik adımlar atılmaya başlanmıştır.

Vitalik Buterin etkisinin Çin üzerinde yumuşak bir geçişe neden olması, bu projenin diğerlerinden farklı olarak otomatik bir biçimde düzenlenmesi ve tek elden kontrol edilmemesi ile ilgili olmaktadır. Aksi durumda Bitcoin gibi kripto paralar, Çin piyasası içerisinde yer alamamaktadır.

Yorum Yap