1. Anasayfa
  2. Bitcoin

Wall Street’in Altın – Bitcoin Grafiği Heyecan Yarattı

Kripto para piyasalarında lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), son birkaç gün içinde defalarca rekor kırarak fiyatını 56 bin doların üzerine çıkarmayı başardı ve hedefine 60 bin doları koydu. Bu gelişmeler ile birlikte yine aka akımın ve ekonomi piyasalarının ilgisi Bitcoin’e kaydı. Gelen rekorlar sonrasında, Wall Street sıra dışı bir altın – Bitcoin grafiği paylaştı.

Wall Street’in Altın – Bitcoin Grafiği Heyecan Yarattı

Kripto para piyasalarında özellikle Ocak ayındaki durgun dönemden sonra başlayan Şubat ayındaki hareketli dönem, beraberinde öncelikle lider kripto para birimi Bitcoin’e (BTC) yeni rekor seviyelerini getirdi, öte yandan bu rekorlara birçok altcoin de eşlik etti. Bitcoin geçtiğimiz hafta içinde 52 bin doların üzerini görerek rekorunu tazelemiş ve yatırımcıları heyecanlandırmıştı. Gün akşam saatlerinde devam eden ralli ile ivmelenen Bitcoin, gece saatlerinde 56 bin doların üzerini görerek rekorunu tazeledi ve artık kısa vadede Bitcoin’in hedefinde 60 bin dolar seviyesi bulunuyor. Bitcoin’in rekor kırmasıyla birlikte, daha önce olduğu gibi yine Bitcoin – altın kıyaslamaları gündeme gelmeye başladı. Bu kıyaslama tartışmalarına önce ünlü altın boğası ve milyarder yatırımcı Jeffrey Gundlach’ın Bitcoin adına yaptığı olumlu açıklamalar damgasını vurdu, ardından Wall Street’in paylaştığı altın – Bitcoin karşılaştırmalı fiyat grafiği damgasını vurdu.

Hem Gundlach Hem De Wall Street Altın – Bitcoin Kıyasıyla Gündemde

Bitcoin fiyatında yeni rekor seviyelere ulaşınca, daha önceden beri gündemde olan altın – Bitcoin kıyaslamaları yeniden gündeme geldi. Zira küresel piyasalarda, altın oldukça kötü performanslar sergiliyor ve değer kaybetmeye devam ediyor. Bu da altın yatırımcılarının, kripto para piyasalarına yönelmeye başladığı ile ilgili fikirleri gündeme getiriyor. Zira altının değer kaybettiği son dönemlerde, Bitcoin rekor seviyelere ulaşarak rekorunu üst üste tazelemeyi başardı. Bitcoin’in rekorları sonrasında altın boğası milyarder yatırımcı, DoubleLine Capital CEO’su Jeffrey Gundlach, uzun vadede altının nötr kalacağını ancak Bitcoin’in iyi bir yatırım seçeneği haline geleceğini iddia etti. Şaşırtıcı bu itiraf gibi açıklamanın ardından Wall Street’in paylaştığı grafik de piyasalarda heyecan yarattı.

Bitcoin Bağımsız Bir Değer Deposu Mu?

Wall Street paylaştığı altın – Bitcoin grafiğinde, her iki varlığın da son iki yıla ait fiyat performanslarını gösterdi. Söz konusu süreç haricinde, özellikle geçtiğimiz yılın Mart ayından sonra hem altının hem de Bitcoin’in sıra dışı hareket ettiği görüldü. Mart 2020 dönemine kadar altın yükselişte, Bitcoin ise yatay seyirdeydi. Ancak altın daha sonra Ağustos 2020 döneminde değer kaybetmeye, aynı dönemde Bitcoin ise değer kazanmaya başladı. Bu fiyat hareketliliği piyasalarda, Bitcoin’in “bağımlı olmayan değer deposu” olduğunun kanıtı olarak değerlendirildi.

Bitcoin Bazı Yerlerde Altının Yerini Aldı Bile

Piyasalarda Bitcoin’in “bağımsız değer deposu” olarak değerlendirilmesinin arkasında başka etkenler de bulunuyor. Örneğin altın fiyatları, ABD’deki 1,9 trilyon dolarlık mali teşvik paketine ilişkin haberlere bağlı olarak düşüp yükselebiliyor. Ancak Bitcoin bir hedge olarak ele alınarak, güvenli liman olarak değerlendirilebiliyor. Yani Avrupa ya da ABD vatandaşları kolayca ETF satın alabiliyor fakat örneğin Afrika ülkelerindeki vatandaşlar için altına ulaşmak bu kadar kolay olmayabiliyor. Bu sebeple, özellikle son zamanlarda Nijerya gibi ülkelerde Bitcoin’e yönelim ciddi ölçüde arttı.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir