1. Ana Sayfa
  2. Kripto Manşet
  3. Wall Street’in Einstein’ı Aslında Kim?

Wall Street’in Einstein’ı Aslında Kim?

New York borsasının simgelerinden biri olan, Wall Street’te en çok fotoğrafı çekilen adamın hikayesi görenleri şaşırtıyor. “Wall Street’in Einstein’ı” lakabıyla tanınan broker Peter Tuchman, 30 yıldan daha uzun süredir New York borsasında çalışıyor. Ancak müşterileri için milyonlarca dolarlık hisse senedi alım – satımları yaparken kendisinin bir tane bile hisse senedi olmamış.

Wall Street’in Einstein’ı Aslında Kim?

Mimikleri ve özellikle saçı ile farklı bir tarzı bulunan Peter Tuchman, otuz yılı aşkın süredir New York borsasında çalışıyor. Yıllar boyunca fotoğrafları birçok haber ve yazıda kullanılan Tuchman uzun süredir piyasada “Wall Street’in Einstein’ı” olarak tanınıyor. Kendisi artık Wall Street’in simglerinden biri olmuş durumda. İnsanlar artık piyasadaki durumun Wall Street’in Einstein’ının mimiklerinden dahi anlaşılabilecek kadar fotojenik biri olduğunu söylüyor.

New York borsasında otuz yıldan uzun süredir çalışan Peter Tuchman, Twitter hesabında kendisini; “New York Borsasının en ikonik borkerı, Wall Street’in Einstein’ı, Wall Street’te en çok fotoğrafı çekilen adam, sanat koleksiyoncusu” sözleri ile tanımlıyor.

Önce Plak Dükkanı Açtı

Peter Tuchman’ın doğum tarihi tam olarak bilinmese de 1957 – 1958 yıllarında New York’ta doğduğu söyleniyor. Tuchman, Massachusetts Üniversitesi’nde ekonomi ve tarım üzerinde yüksek öğrenimini tamamladıktan sonra herkesin kendisinden beklediği gibi finans alanında çalışmaya başlamadı. O dönemlerde kendisinin çılgın bir saç stili vardı ve at kuyruğu saçları ile Tuchman, New York’a dönerek müzik ile ilgilenmeye başladı ve bir plak dükkanı açtı.

Diğer borsacılar gibi hırs yapmadı, Wall Street’te çalışmaya başlamak ve çok para kazanmak istemedi. Tuchman ekonomi okumasına rağmen, saçlarını kesip takım elbise giyerek kravat takmayı reddetti. Tutkularını takip ederek plak dükkanı işletmeye başladı. Dükkanı işletirken, aynı zamanda müzik prodüktörlüğü de yapan Tuchman’ın planları istediği gibi gitmedi.

Bir Sonraki İstasyon: Afrika

Müzik piyasasında işler Peter Tuchman’ın istediği gibi gitmeyince Tuchman, Norveç merkezli bir petrol şirketi adına Afrika’da çalışmaya başladı. Bir dönem Afrika’da çalışmasının ardından Tuchman tekrar New York’a döndü.

O dönem, New York’ta doktor olan Tuchman’ın babasının bir hastası, New York borsasında aracı bir kurumu işletiyordu. Adam Tuchman’ın babasına, yaz dönemi için bir yardımcı aradığını ve yardımcı olacak kişinin, “teleprinter” denen cihazı kullanması gerektiğini söyledi. Günümüz için oldukça eski teknoloji ürünü olarak bilinen teleprinter, o dönemlerde mucize bir cihaz olarak görülüyordu.

Babasının Israrıyla Wall Street’e Girdi

Peter Tuchman, babasının da ısrarıyla birlikte 1985 yılında Wall Street’e ilk adımını atmış oldu. Günümüze göre elektronikleşmenin çok daha az olduğu 1980’li yıllarda, Wall Street’te çok daha hareketli günler geçiyordu. İnsanlar ellerinde kağıtlarla etrafa koşuyor, çığlıklar atıyordu. Bu ortamı seven Tuchman, yaz dönemindeki geçici işini yaptıktan sonra burada kalmaya karar verdi.

Peter Tuchman, New York borsasında bir şirkette iş buldu ve birkaç yıl burada çalıştı. İç disiplini ile müşterilerini oldukça memnun eden Tuchman, 1990’lı yılların bir bölümünü arbitrajda uzmanlaşarak geçirdi. Daha sonrasında Tuchman bu şirketten ayrılarak, bağımsız bir broker oldu.

Bir Tane Bile Hisse Senedi Almadı

Bağımsız olarak artık kendisi için çalışan Tuchman, 2011’de Quattro Securities isimli şirkette çalışmaya başladı. Yıllar içinde yüzlerce insana milyonlarca dolar kazandırsa da kendisi bir tane bile hisse senedi satın almadı.

Yorum Yap

Yorum Yap