1. Anasayfa
  2. Kripto Manşet

WallStreetBets Rüzgarında BTC, XRP, DOGE ve Gümüş

Kripto para piyasalarında geride bıraktığımız haftada yaşanan gelişmelerin etkisi hala devam ediyor. Geride kalan haftada, Reddit platformunda bir araya gelen WallStreetBets’in (WSB) yaptığı yatırım çılgınlığı piyasaya damgasını vurmuştu ve bununla birlikte birçok yatırım varlığı beklenmedik şekilde yükselmişti. Bu çılgınca hareketliliklerden sonra WSB ekibinin gündemine yeni bir varlığı alıp almayacağı merakla beklenirken, grubun daha önce el attığı varlıkların hala bu trendin etkisinde olduğu görülüyor.

WallStreetBets Rüzgarında BTC, XRP, DOGE ve Gümüş

Kripto para piyasaları özellikle 2020 yılında çok değişken ve öngörülemez gelişmelere sahne oldu. En son 2017 yılında yaşanan büyük hareketlilik ile birlikte, tüm dünya kripto para piyasaları ve özellikle de lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) hakkında konuşmuştu. Daha sonra o dönemde Bitcoin 20 bin dolar ile tüm zamanların en yüksek seviyesini kırmıştı ve o tarihten sonra sakin bir evreye geçiş yapmıştı. Bu geçiş, kripto para piyasalarında da durgunluğa yol açtı ve piyasalar 3 yıl boyunca durağan hareket etti. Bu sakinlik 2020 yılının sonlarında Bitcoin’in büyük rallisi ile tam olarak kırıldı ancak bu ralliye kadar birçok gelişme, kripto para piyasalarında ilk kez yaşandı. Yılbaşından sonra bir süre daha devam eden bu gelişmelerden sonra, yine lider Bitcoin’in öncülüğünde piyasalar durağanlaşmaya başladı. Ancak geçen hafta Reddit platformunda bir araya gelen topluluk oluşumu WallStreetBets, piyasalara el attı. Üstelik grup sadece kripto para piyasalarına değil, tüm finansal piyasalara gözünü dikmiş gibi görünüyor. Grubun el attığı varlıklarda ise hala bu çılgın trendin etkileri devam ediyor.

Bitcoin’de Elon Musk Etkisi

Geçtiğimiz hafta yaşanan hareketliliklerde en çok dikkat çeken yatırım varlığı Dogecoin (DOGE) oldu. WSB ekibinin desteğiyle 24 saatte %1000 oranında değer kazanan DOGE gibi, bir diğer dikkat çeken kripto varlık ise Bitcoin oldu. Fakat DOGE ve Ripple’da (XRP) WSB etkisi görülürken, lider Bitcoin’e Elon Musk’ın dokunuşu etki etti. Bu dokunuş ile birlikte Bitcoin fiyatını 38 bin dolara kadar çıkardı ancak gün içinde tekrar değer kaybetmeye başlayarak eski bölgesine döndü. Bitcoin hafta arasından sonra, kaldığı fiyat sıkışıklığına geri dönerek yine hafif dalgalı hareket etmeye başladı. Bitcoin güncel olarak 32 bin dolar ile 34 bin dolar arasında hareket ediyor ve 34 bin dolar üzerini her test edişinde büyük bir satış baskısı ile karşılaşıyor.

Ju’ya Göre Bitcoin Yükseliş Sinyalleri Veriyor

Bitcoin’in dar bir banda sıkışması sonrasında, kripto para analiz firması Crypto Quant’ın CEO’su Ki Young Ju, çeşitli açıklamalarda bulundu. Ju, bu yatay hareketlilikler ile birlikte Coinbase Pro’dan 15 binden daha fazla Bitcoin çekildiğini ve bu işlemlerin hala devam ettiğini ifade etti. Ju’nun aktardığı verilerde bu Bitcoin’lerin custody cüzdanlarına aktarıldığı görüldü. Ju’ya göre bu hareketlilik ve Bitcoin’deki yatay seyrin devamı, yakında büyük bir yükselişin sinyali.

DOGE, XRP ve Gümüş Neler Yaşadı?

WallStreetBets’in Dogecoin hamlesi başarılı oldu ve DOGE anlık olarak %1000 oranına değer artışı yaşadı. Bu artışın ardından SatoshiStreetBets harekete geçti ve Ripple (XRP) için kolları sıvadı. Bu topluluğun da çabaları nispeten başarılı sonuç verdi ve uzun süredir 0,30 dolar altında sıkışıp kalan XRP, 0,75 dolar seviyesine kadar yükseldi ancak bu yükseliş de anlık olarak gerçekleşti ve XRP 0,35 dolar bandına geri döndü. Bir diğer yandan WSB dokunuşu ile GameStop hisselerinden sonra gümüş vadeli işlemlerinde de büyük bir artış yaşandı ve 2013 yılından sonra ilk kez ons gümüş 30 doların üzerine çıktı. Şimdi WSB ekibinin hangi varlığı gündemine alacağı merak ediliyor.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir