1. Ana Sayfa
  2. Coin Gündemi

WallStreetBets’in Sıradaki Hedefinde XRP Mi Var?

Reddit platformunda bir araya gelen ve yaklaşık 6 milyon üyeden oluşan WallStreetBets (WSB) isimli grup, hedefine aldığı yatırım varlıklarını ateşlemeyi adeta kendilerine görev edindi. Grubun yöneticilerinden birinin Twitter’da başlattığı akımla büyüyen yatırım trendinde, hedefe alınan varlıkların değeri çok ciddi ölçüde artış yaşamaya başladı. WSB grubunun şimdiki gündeminde ise Ripple (XRP) olduğu düşünülüyor.

WallStreetBets’in Sıradaki Hedefinde XRP Mi Var?

Bir forum platformu formatında olan ve yapısı itibariyle Twitter ile benzeyen Reddit platformunda, WallStreetBets (WSB) isimli bir topluluk bir araya geldi. Yaklaşık altı milyon üyenin bulunduğu grup, ekonomi piyasalarındaki dengeleri değiştirmek, piyasayla oynamak adına belirledikleri bir finans varlığına çılgınca yatırım yapmakla işe başladı. WSB ilk olarak GamsStop isimli bir şirketi gündemine aldı. Söz konusu şirketin hisse değeri, 2020 yılını 18 dolar seviyesinde tamamlamıştı. Ardından WSB’nin şirketi gündemine almasıyla birlikte, son 2 gün içinde şirketin hisse değeri 148 dolar seviyesine kadar ulaşırken, şirketin piyasa değeri de 24 milyar dolar artış yaşadı. Grup daha sonra gündemine Dogecoin’i (DOGE) aldı. Grubun yöneticilerinden biri Twitter’da “DOGE’nin fiyatı hiç 1 dolar olur mu?” diyerek bu akımı başlattı, DOGE fiyatı sadece 24 saatte %1000 oranında devasa bir artış yaşadı. Akım başlamadan önce 0,0080 dolar seviyelerinde fiyatlanan DOGE, bu akım ile birlikte 0,0800 dolar seviyelerine ulaştı. Her ne kadar DOGE fiyatı daha sonra gerileme yaşamış olsa da hala %500 değer kazancı bandında bulunuyor. Şimdi ise Ripple (XRP) fiyatlarında son 24 saatte yaşanan artış dikkat çekti ve grubun XRP’yi gündeme aldığı düşüncesi piyasalarda gündeme geldi.

Grup GameStop ve DOGE’den Sonra Gümüşe El Attı

Reddit’te bir araya gelen ve kendilerini “dejenere” olarak isimlendiren WallStreetBets grubu, GameStop hisselerini devasa miktarlarda artırdı. Öte yandan dün başlayan DOGE çılgınlığı ile birlikte DOGE fiyatında da inanılmaz artışlar oldu. Daha sonra grup, bu sabahın erken saatlerinde gündemine gümüşü aldı ve gümüş fiyatları da sabahtan öğlen saatlerine kadar, Ağustos ayından bu yana gün içi kazanç zirvesini gördü. Hangi projeye el atarsa o projeyi yükseltmeye başlayan grubun, büyük bir çılgınlığa doğru ilerlemeye başladığı düşünülürken, şimdi de grubun Ripple’ı (XRP) hedefine aldığı düşünülmeye başlandı. Zira XRP fiyatı son 24 saatte %10’dan fazla değer kazandı.

SEC Davasında Neler Olmuştu?

ABD Menkul Kıymet ve Borsa Komisyonu (SEC), Ripple şirketine ve şirket yöneticilerine, XRP’nin menkul kıymet olduğu gerekçesi ile 1,2 milyar dolarlık dava açmıştı. Bu davanın etkisi ile birlikte XRP fiyatı adeta çöküşe geçmiş ve 0,17 dolar bandına kadar gerilemişti. Bu gerileme sonrası toparlanmaya başlayan XRP, 0,30 dolar seviyesini güçlü bir direnç noktası haline getirdikten sonra yatay seyre geçti ve son 24 saatte %10’un üzerinde değer kazandı. Bu da akıllara WSB’nin devreye girip girmediğini getirdi.

WSB XRP İçin Harekete Geçecek Mi?

Eğer ki WSB grubu XRP’yi gündemine alırsa, XRP de DOGE gibi inanması güç değer artışları yaşayabilir. Ancak SEC – Ripple davasından ötürü grup XRP’den uzak durmayı da tercih edebilir. WSB’nin böyle bir sorumluluk alıp almayacağı bilinmiyor ve grubun XRP adına harekete geçip geçmeyeceği ilerleyen zamanlarda belli olacak.

Yorum Yap