1. Ana Sayfa
  2. Gümüş

WSB Etkisi Zayıfladı, Gümüş Sert Değer Kaybetti

Reddit platformunda bir araya gelen WallStreetBets (WSB) grubunun desteğiyle birlikte, 2013 yılından bu yana zirve noktasına ulaşan gümüş, yeni günde değer kayıpları yaşadı. Reddit topluluğunun desteğinin azalmasıyla birlikte başlayan değer kayıpları sonrasında, gümüş yatırımcıları uzman yorumlarını değerlendirmeye aldı. Pazartesi günü piyasaların açılmasıyla birlikte sert değer kazanan gümüş, hafta ortasında yönünü yeniden aşağı çevirdi.

WSB Etkisi Zayıfladı, Gümüş Sert Değer Kaybetti

Geçtiğimiz yılın emtia varlık şampiyonu olan gümüş adına analistler ve uzmanlar, özellikle 2020 yılının sonlarında birçok kez olumlu tahminlerini ve yorumlarını dile getirmişti. Bununla birlikte 2021 yılında, gümüş adına piyasalarda bir yükseliş beklentisi oluştu ancak gümüş 2021 yılının ilk ayını beklenen şekilde geçirmedi ve gümüş altına paralel olarak Ocak ayı boyunca değer kayıplarını sürdürdü. Fakat Ocak ayının sonunda Reddit platformunda bir araya gelen WallStreetBets grubu, gümüş adına büyük bir mücadeleye girişti ve Pazartesi günü seansların açılmasıyla birlikte gümüş fiyatlarında sert bir yükseliş yaşandı. Gümüş, Pazartesi günü kazandığı değerleri, Salı gününe de taşımayı başardı ve 2 günde %12 değer kazanarak, ons başına 30,07 dolar seviyesini gördü. Bu fiyat 19 Şubat 2013 tarihinden bu yana gümüş adına zirve seviyesi olarak kaydedildi. Ancak Çarşamba günü itibariyle Reddit topluluğunun gümüş desteği azalmaya başladı ve gümüş yeni günde %9 oranında değer kaybetti. Bu durum ekonomi piyasalarında gümüşün yaşadığı yükselişin “balon” olarak adlandırılmasına neden oldu. İlerleyen günlerde, WallStreetBets’in ons başına 1.000 dolar hedef belirlediği gümüş için yeni bir hamle yapıp yapmayacağı merak ediliyor.

Grubun Desteği Wall Street’te Sert Dalgalanmalara Yol Açtı

Gümüş Şubat ayının gelmesiyle birlikte 30,07 dolar seviyesinin üzerini gördü ancak aradan geçen 2 günden sonra ons gümüş fiyatı %9 oranında değer kaybedince, fiyat yeniden 27 dolar seviyesinin altına geriledi. Gümüş adına harekete geçen WallStreetBets grubu, aslında bu mücadeleye GameStop hisseleriyle başladı. Grubun büyük desteğiyle birlikte GameStop hisse değeri 1.700 dolara kadar yükseldi, bununla birlikte birçok milyarder yatırımcı borsalarda çok ciddi paralar kaybetti. Bu da Wall Street’te sert dalgalanmalara yol açtı. Grup ons gümüş için 1.000 dolar hedef belirlemişti ancak bugün bu desteğin zayıfladığı görüldü. Şimdi ilerleyen günlerde grubun bu desteğine devam edip etmeyeceği merak ediliyor.

Andrew Beer WSB Ekibine Seslendi

Grubun destek adımlarıyla piyasada dengelerin değişmesi sonrasında Dynamic Beta Investments bünyesinde bulunan Andrew Beer, grup üyelerine seslendi. Beer açıklamasında, hedge fonlarının bazı hisselerde olduğu gibi gümüşte de açık pozisyonda olduğu düşünülüyorsa, gençlerin doğru adım atmadığını dile getirdi. Beer, gümüşün %5 değer artışından sonra açık pozisyonların kapanması için gümüş fiyatını %50 oranında yükseltecek kadar çok kişinin olduğuna inanmadığını ifade etti.

Güncel Değerli Metal Fiyatları

Yaşanan gelişmeler sonrasında hafta ortasında güncel değerli metal fiyatları şöyle:

  • Ons altın alış 1.836,97 dolar – satış 1.837,40 dolar
  • Ons gümüş alış 26,81 dolar – satış 26,85 dolar
  • Gram gümüş alış 6,23 TL – satış 6,23 TL
  • Paladyum alış 2.245,47 dolar – satış 2.260,62 dolar
  • Platin alış 1.095,19 dolar – satış 1.100,74 dolar

Yorum Yap