1. Anasayfa
  2. Coin Gündemi

XRP Artışı Bir Tuzak Olabilir Mi?

Kripto para piyasalarında, son 48 saatte eşi benzeri görülmemiş hareketlilikler yaşandı. 2017 yılından sonra bir türlü aynı performansı gösteremeyen lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), sonunda o performanstan çok daha iyisini ortaya koydu ve 23 bin doların üzerine çıktı. Bitcoin’in bu rekoru beraberinde birçok altcoini de yukarı çıkardı. Bu artışlardan en çok pay alan altcoin de Ripple (XRP) oldu. Fakat analistler bunun bir aldatmaca olabileceği konusunda kullanıcıları uyarıyor.

XRP Artışı Bir Tuzak Olabilir Mi?

11 yıllık piyasa ömründe Bitcoin (BTC) yalnızca 2017 yılında20 bin dolar seviyesini görmüş ve aradan geçen zaman içinde bir daha hiç bu direnç bölgesini aşamamıştı. Ta ki 16 Aralık gününe kadar… Lider kripto para birimi, 17 Aralık 2017 tarihinde tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 20 bin 89 dolar seviyesine kadar çıkmıştı. Aradan geçen 3 yılın ardından Bitcoin, 17 Aralık 2020’de bu rekoru 23 bin 200 dolar seviyesine çıkardı. Bitcoin’in çok hızlı şekilde gelişen bu yükselişi, her zaman olduğu gibi yine altcoinleri de harekete geçirdi. Bu hareketlilikten en fazla yararlanan coin ise kripto para piyasalarında işlem hacmi olarak en büyük üçüncü coin olan, Ripple (XRP) oldu. XRP bu yükselişle birlikte hem fiyat değerini, hem piyasada işlem hacmini, hem de piyasa değerini yükseltti. Fakat birçok analist, Ripple’da ibrenin tersine dönebileceği ve bunun bir tuzak olabileceği konusunda yatırımcıları uyardı.

XRP Rekor Rüzgarını Arkasına Aldı

Kripto para piyasalarının, işlem hacmi bakımından Bitcoin (BTC) ve Ethereum’dan (ETH) sonra en büyük üçüncü coini olan Ripple (XRP), Kasım ayı ortalarında, sıra dışı bir ralli başlattı. XRP bu ralliyle birlikte, açıklanan SPARK airdrop rüzgarını da arkasına alarak yükselişine devam etti ancak 12 Aralık tarihinde gerçekleştirilen airdrop uygulamasının hemen ardından XRP, düşüşe geçti ve çok hızlı şekilde değer kaybetmeye başladı. XRP için beklenen hayat öpücüğü ise Bitcoin’in rekor yükselişinden geldi ve Ripple, yükselişine kaldığı yerden devam etti. Bu hareketlilikle birlikte XRP/USD paritesi %20 oranında değer artışı gösterdi ve XRP 0,65 dolara kadar ulaştı.

XRP O seviyenin Altında Kapanış Yaparsa…

Bitcoin’in rekor rüzgarını arkasına alarak 0,65 dolar seviyesine kadar yükseliş gösteren Ripple (XRP), daha önce de 0,77 dolar seviyesine kadar yükselmiş fakat ardından gelen ani bir düşüşle 0,45 dolar seviyesine çakılmıştı. Yazım sırasında ise XRP 0,57 dolar seviyesinde işlem görüyor. Yaşanan yükseliş ve arkasından gelen hafif ama ani düşüşler, kullanıcıların XRP fiyatındaki destek ve direnç noktalarını belirlemesini zora sokuyor. Fakat analistler, XRP fiyatları için belirlenen 0,61 dolar destek seviyesinin altında kapanış yapılması durumunda, fiyatın geçmişte olduğu gibi çakılabileceğini ifade etti.

TD Squential İndikatörü Kullanıcıları Uyardı

TD Sequential indikatörü, XRP için 4 saatlik grafikte satış sinyali verildiğini ortaya koydu. Altcoin fiyatı her ne kadar yükseliş eğiliminde görünse de TD Sequential indikatörü, daha önce de benzer uyarılarda bulunmuş ve bu uyarılarda haklı olduğu ortaya çıkmıştı. İndikatör, şimdi ise 0,61 dolar seviyesinin altında gerçekleşebilecek bir kapanışa karşı kullanıcıları uyardı. Bu seviyede olası bir kapanış, XRP için sonun başlangıcı olabilir.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir