1. Ana Sayfa
  2. Coin Gündemi

XRP Bekleneni Karşılayıp Yükselebilecek Mi?

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) açtığı dava ile sarsılan ve bir çöküş aşamasına giren Ripple (XRP), davadan sonra kripto para borsalarının da tek tek listelemeyi durdurmasıyla birlikte 0,17 dolar seviyesinde dip noktasını gördü. Bu aşamadan sonra hafif yükseliş eğilimine giren XRP, büyük bir yükseliş hamlesini geride bıraktıktan sonra yeniden eski seviyelerine döndü. Kısa vadede büyük dalgalanma yaşayan XRP için piyasalarda gündeme gelen yükseliş gerçekleşecek mi?

XRP Bekleneni Karşılayıp Yükselebilecek Mi?

Kripto para piyasalarına geçtiğimiz yılın Aralık ayı ortasında, lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) başlattığı büyük ralli ile damgasını vurdu. Bitcoin’in yükselişe geçmesiyle birlikte yukarı yönlü hareketlenen piyasalarda, en büyük darbeyi Ripple (XRP) aldı. ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), Ripple şirketine ve şirketin üst düzey yöneticilerine, XRP’nin alınıp satılamaz bir varlık olduğu gerekçesi ile 1,2 milyar dolarlık dava açtı. Dava sonrası özellikle ABD merkezli kripto para borsaları, tek tek XRP’yi listelemeyi durdurdu. Peş peşe büyük darbeler alan XRP, dava öncesi 0,80 dolar barajına yaklaşıyordu ancak davadan sonra, kripto para borsalarının da etkisiyle 0,17 dolar seviyesine kadar geriledi. XRP’deki bu gerileme bu seviyede dip noktasına ulaştıktan sonra, piyasalardaki yükseliş trendine zayıf bir şekilde tutunan XRP, yeniden fiyatını 0,30 dolar bandının altına taşıdı ancak bu noktada uzun bir süre yatay seyretti. Kısa süre önce sert bir dalgalanma yaşayan XRP için, şimdilerde yeniden yükseliş beklentileri gündemde. XRP için beklenen yükseliş gerçekleşecek mi?

XRP Dump Sonrası Yine de Kazançlı Bölgede

27 Ocak tarihinde Telegram’da kurulan grup ile birlikte XRP adına bir pump hareketi planlandı ve bu plan 1 Şubat gününde gerçekleştirildi. Bununla birlikte XRP fiyatı 0,75 dolar seviyesine kadar hızlı bir yükseliş yaşadı ancak bu seviyenin ardından XRP’de beklenen dump hareketi gerçekleşti ve XRP fiyatı yeniden 0,33 dolar bandına döndü. Fakat pump öncesi XRP 0,27 dolar seviyesindeydi ve bu durum, XRP’nin hala kazançlı bölgede olduğunu gösteriyor ancak XRP pump’ı sırasında 0,70 dolar civarında alım yapanlar, büyük kayıplar vermiş olabilir.

XRP Yatay Seyrini Nasıl Bozacak?

XRP’nin pump & dump hareketinden sonra, 0,37 dolar ile 0,39 dolar seviyelerinde yatay bir seyirde ilerlediği düşünülüyor ve bu ilerleyiş kripto para piyasalarında akıllara iki senaryoyu getiriyor. XRP piyasalarda oluşan yükseliş beklentisinde, söz konusu olası yükseliş için şimdilerde güç topluyor ya da XRP ayıları kontrolü elden bırakmayarak, büyük bir düşüşe hazırlanıyor. Analistlere göre bu yatay seyir yukarı yönlü kırılırsa XRP’yi üst bölgede sırasıyla 0,52, 0,54 ve 0,56 dolarlık direnç seviyeleri bekliyor.

Aşağı Yönde XRP’yi Ne Bekliyor?

Eğer XRP boğaları devreye giremez ve ayılar kontrolü tamamen eline alırsa, XRP için sonun başlangıcı olabilir. Böyle bir olası düşüş durumunda ise analistlere göre XRP’yi aşağı yönde sırasıyla 0,36, 0,30 ve 0,24 dolarlık destek seviyeleri bekliyor. 9 günlük ve 21 günlü hareketli ortalamanın altında gerçekleşecek olan olası bir kırılma, XRP’deki düşüşü daha sert hale getirebilir.

Yorum Yap