1. Ana Sayfa
  2. Coin Gündemi

XRP Darbe Üstüne Darbe Almaya Devam Ediyor!

Kripto para piyasalarında sıcak gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. Bir süredir kripto para sektörü SEC – Ripple davası ile çalkalanıyordu. Davaya ilişkin yaşanan yeni gelişmeler, bu sürecin gündemde kalmasını sağlıyor. Dava süreci ile birlikte tüm olumsuzlukları mıknatıs gibi çeken XRP için bir kötü haber daha geldi. Bu kez de dev bir kripto para borsası XRP’yi delist edeceğini açıkladı.

XRP Darbe Üstüne Darbe Almaya Devam Ediyor!

Bir süredir kripto para piyasaları, SEC – Ripple davası ile olumsuz bir şekilde sarsıntı yaşıyordu. Dava sürecine ilişkin yaşanan yeni gelişmeler ile birlikte fiyat yönünü belirleyen XRP için kötü haberler gelmeye devam ediyor. ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) açtığı dava sonrası %60’tan daha fazla değer kaybeden XRP, SEC eski başkanı Jay Clayton’ın istifa etmesi ve yerine Elad Roisman’ın gelmesi ile birlikte, yeniden toparlanmaya başlamıştı. Fakat bu kez XRP için daha kötü bir haber geldi ve dev kripto para borsası, XRP’yi listelemeyi durduracağını açıkladı. Bu haberle birlikte, XRP’nin aldığı yaralar da büyümeyi sürdürdü. Dava sürecinde %60’tan fazla değer kaybederek 0,52 dolar seviyesinden 0,21 dolar seviyesine gerileyen ve ardından SEC başkanlık görevinde yaşanan değişikle birlikte %22 değer artışı yaşayarak 0,38 dolar seviyesine çıkan XRP, yeni delist haberi ile birlikte yeniden 0,30 dolar seviyesine geriledi. Yazım sırasında ise XRP 0,31452 dolar seviyesinde işlem görüyor.

Delist ABD’li Kullanıcıları Kapsıyor

Binance ve Coinbase ile birlikte dünyanın en büyük üç kripto para borsası arasında gösterilen Bitstamp, XRP’yi listelemeyi durduracağını açıkladı. Bitstamp’ın, ABD’li kullanıcılara yönelik gerçekleştirdiği durdurma kararı sonrasında XRP hızlı bir değer kaybı yaşadı. Kripto para piyasalarında işlem hacmi bakımından en büyük üçüncü kripto varlık konumundan dördüncülüğe gerileyen XRP, geçtiğimiz hafta toparlanma emareleri göstermeye başlayarak kullanıcılarını yeniden umutlandırmıştı. Fakat Bitstamp borsasının, ABD’li kullanıcılar için XRP alım – satım ve çekme işlemlerini durduracağını açıklaması sonrasında bu toparlanmalar yerini yeniden değer kayıplarına bıraktı.

Binance ve Coinbase’ten Benzer Bir Haber Gelir Mi?

SEC – Ripple davasının resmiyete kavuşması ile birlikte 3 kripto para borsası, XRP’yi delist edeceğini açıklamıştı ve bu kararların ardından kullanıcılar, büyük kripto para borsalarının benzer bir adım atıp atmayacağını merak etmeye başlamıştı. Ardından beklenen haber ilk olarak Bitstamp borsasından geldi. Kripto para kullanıcıları şimdi de benzer bir haberin Binance ya da Coinbase borsalarından gelip gelmeyeceğini beklemeye başladı. Bitstamp borsasının kararı ile birlikte, yükseliş eğiliminde olan XRP %30 oranında değer kaybı yaşadı ve değer artışlarını %11 seviyesinde sınırlamak zorunda kaldı. Benzer şekilde bir haberin Binance ya da Coinbase borsasından gelmesi halinde, XRP fiyatının çok daha fazla düşeceği düşünülüyor.

O Altcoinler de Düşüş Eğilimine Geçti

XRP dışında kripto para piyasalarında son 24 saat içinde iki önemli altcoin fiyatında da değer kayıpları yaşandı. Stellar (XLM) ve Cardano (ADA), fiyatları dünden bu yana ciddi oranlarda düştü. Bu düşüşlerde ise ünlü yatırımcı ve sunucu Max Kesier’in dün yapmış olduğu açıklamaların etkisinin olduğu düşünülüyor. Max Keiser dün, SEC’in, XRP’den sonra bu iki altcoine dava açacağını iddia etmişti. Bu iddiaların yanı sıra, bazı kripto para borsalarının XLM ve ADA için delist haberi duyurması halinde, bu altcoinlerin XRP’den daha fazla değer kaybedeceği düşüncesini gündeme getirdi.

Yorum Yap