1. Ana Sayfa
  2. Coin Gündemi

XRP Değerinin Artması İyi Mi, Kötü Mü?

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından Ripple şirketine ve şirketin iki üst düzey yöneticisine açılan 1,2 milyarlık dava sonrası çakılmaya başlayan XRP fiyatı, geçtiğimiz hafta Dogecoin’in (DOGE) muhteşem değer artışı ile birlikte toparlandı ve 0,26 dolar seviyelerinden 0,46 dolar seviyelerine kadar yükseldi. Bu değer artışı XRP yatırımcılarını sevindirirken, yatırımcıları kızdıracak bir gelişme yaşandı.

XRP Değerinin Artması İyi Mi, Kötü Mü?

Kripto para piyasalarında geçtiğimiz yılın Aralık ayı sonlarında inanması güç gelişmeler yaşandı. 16 Aralık tarihinde lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) o tarihte 20 bin dolar barajını kırarak büyük bir boğa koşusu başlattı ve bu boğa koşusu özellikle önde gelen altcoinleri yukarı yönlü harekete zorladı. Piyasalardaki bu yukarı yönlü hareketlilikte, neredeyse tüm altcoinler değer artışlarına başlamışken, Ripple (XRP) için gelebilecek en kötü haber geldi ve ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), XRP’nin alınıp satılamaz bir varlık olması gerekçesi ile Ripple şirketine ve şirketin üst düzey iki yöneticisine 1,2 milyar dolarlık dava açtı. 22 Aralık tarihinde açılan bu dava ile birlikte, diğer altcoinler yukarı yönlü seyrederken, XRP fiyatı resmen çakılmalara başladı. XRP’deki bu düşüşü bir de ayrıca önde gelen kripto para borsalarının XRP’yi peş peşe delist etmesi tetikledi ve XRP zaman içinde 0,17 dolar seviyesine kadar düştü. Bu aşamadan sonra toparlanmaya başlayan ve uzun süredir 0,27 dolar seviyelerinde fiyatlanan XRP için, geçtiğimiz hafta önemli gelişmeler yaşandı. Yeniden 0,46 dolar seviyelerine çıkan XRP’ye daha sonra kötü haber, Ripple kurucularından biri olan Jed McCaleb’den geldi.

McCaleb’in Eline Büyük Fırsat Geçti

Daha önce Ripple’ın (XRP) ortaya çıkışında görev alan ve şirketin kurucuları arasında bulunan Jed McCaleb, geçtiğimiz yıllarda şirketle yaşadığı anlaşmazlıklar sonrasında şirketten ayrılarak Stellar’ı (XLM) kurmuştu. McCaleb’in Ripple şirketinden ayrılırken yaptığı bir anlaşma, McCaleb’in elindeki milyarlarca XRP’yi satmasına olanak tanımıştı. XRP geçtiğimiz hafta %100 oranında değer kazandı ve McCaleb’in eline yeniden XRP satışı için büyük bir fırsat geçmiş oldu.

XRP Yatırımcıları İçin Bir İyi, Bir Kötü Haber

Elindeki XRP’leri piyasa hacmine göre satabilen McCaleb için, XRP fiyatındaki yaşanan değer artışı büyük bir fırsat oluşturdu. Anlaşma gereği McCaleb XRP’leri piyasa hacmine göre belli bir oranda satabiliyor ve XRP’nin %100 oranında değer kazanması, piyasa hacminin de arttığı anlamına geliyor. ABD merkezli kripto para borsalarının XRP’yi listelemeyi durdurmasına rağmen, XRP fiyatındaki bu artış hem yatırımcılara güven verdi hem de McCaleb’in yeni satış fırsatından dolayı olumsuz bir fırsat ortaya çıkardı.

McCaleb Ne Kadar Daha XRP Satışı Yapabilecek?

Ripple şirketi ile Jed McCaleb arasında yapılan anlaşmanın detaylarına ve satış hesaplamalarına göre, XRP’deki son değer artışı ile birlikte McCaleb 6 Şubat 2021 tarihine kadar günlük 12 milyar 693 milyon 308 bin adet XRP satabilecek. Ancak McCaleb’in elinde, önceki satışlardan sonra 3 milyar 14 milyon adet XRP kaldı. Eğer McCaleb günde 5 milyon adet XRP satarsa, Eylül ayında elindeki XRP’ler bitecek. Ancak XRP’nin hacmini büyütmesi, bu tarihi daha erkene çekebilir.

Yorum Yap