1. Anasayfa
  2. Coin Gündemi

XRP Düşüşünde Tutunacak Bir Dal Bulmuş Olabilir Mi?

Kripto para piyasalarında XRP, son bir haftada aldığı darbeler ile adeta uçurumdan aşağıya itildi. ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC), Ripple şirketine ve şirketin kurucusu ile CEO’suna açtığı 1,2 milyar dolarlık dava sonrasında, XRP kripto para piyasalarındaki üçüncülüğünü yitirdi, total süreçte %50’den fazla değer kaybetti. Kripto para borsalarının da XRP’yi peş peşe delist etmesinin ardından, XRP düştüğü uçurumda SPARK dalına tutunabildi. SPARK airdrop’una ilişkin XRP kullanıcılarına olumlu haber sonunda geldi.

XRP Düşüşünde Tutunacak Bir Dal Bulmuş Olabilir Mi?

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) geçtiğimiz hafta Ripple’a 1,2 milyar dolar değerinde dava açtı. Davanın gerekçesi ise XRP’nin bir menkul kıymet olmamasına rağmen Ripple şirket yetkileri tarafından toplu satışa çıkarılmış olması. Davayı SEC eski başkanı Jay Clayton açtı ve Clayton dava resmiyete döküldükten 2 gün sonra istifa etti. Politik sebepler ile istifa ettiği düşünülen Clayton’ın, adeta giderken yanında Ripple’ı da götürdüğü düşünülüyor. Öte yandan Clayton’ın yerine Elad Roisman SEC Başkanı olunca, XRP bu dava sürecinde rahat bir nefes alır gibi oldu ancak kripto para borsalarının XRP’yi arka arkaya delist ettiğini açıklaması ile XRP’nin savruluşu da devam etti. Dava süreci boyunca toplamda %50’den daha fazla değer kaybeden XRP, dava öncesinde fiyatını 0,77 doalr seviyesine kadar çıkarmıştı. XRP’nin bu değer artışında ise 12 Aralık tarihinde gerçekleştirilen SPARK airdrop’u olmuştu. Airdrop uygulamasına göre XRP sahiplerine belli oranda FLR tokeni dağıtılacaktı fakat bu dağıtım bir türlü başlamamıştı. Kripto borsası Bitrue, XRP için müjdeli FLR haberini verdi.

Bitrue Borsası Dağıtım İçin Tarih Bile Verdi

Kripto para borsası Bitrue, Twitter’dan bir paylaşım yaptı ve bu paylaşımda XRP kullanıcılarına iyimser mesajlar verdi. Yayınlanan paylaşımda, Bitrue borsası dağıtılacak olan FLR token miktarları belli olduktan sonra, FLR alım satım işlemlerini açacağını duyurdu. Bitrue borsası Twitter’da yaptığı paylaşımında önemli bir iddia ortaya attı. Borsanın iddiasına göre XRP sahiplerine SPARK airdrop’u sonrasında dağıtılacak olan FLR tokenleri, 30 Aralık tarihinde XRP kullanıcılarına ulaşacak. Buna göre Bitrue, ilk aşamada sadece FLR/XRP paritesinde FLR alım satım işlemlerini açacağını ve bu uygulamaya da 6 Ocak tarihinde geçeceğini belirtti.

XRP Düşüşü Sınırlandı Ama Durdurulamadı

XRP fiyatı, Kasım ayında SPARK airdrop müjdesinin verilmesi ile birlikte, yaklaşık bir ay boyunca 12 Aralık tarihine kadar kademeli bir artış göstermişti ve ardından 12 Aralık tarihinde uygulamanın sonlaması ile birlikte hızla değer kaybetmeye başlamıştı. Kripto para piyasalarında XRP kullanıcıları endişelenmeye başlamışken, XRP’nin düşüşünü Bitcoin (BTC), rekor artışı ile bir süre frenledi. Fakat SEC davası ile birlikte XRP, değer kaybına kaldığı yerden daha büyük bir hızla devam etti. Daha sonra SEC başkanlık görevinde yaşanan değişiklik de XRP düşüşünü frenlemiş olsa da bu yeterli olmadı ve delist haberleri ile birlikte XRP değer kayıplarına devam etti. Şimdi ise Bitrue borsasının FLR müjdesi sonrasında, XRP fiyatlarında nasıl bir değişiklik yaşanacak ya da bir fiyat değişikliği yaşanacak mı, takip edilecek.

XRP Fiyatları Yeniden Artış Gösterebilir Ama…

XRP fiyatlarında Bitrue borsasının duyurduğu FLR müjdesinin bir etkisi olacak mı henüz bilinmiyor fakat kripto para piyasalarında, haber sonrasında XRP adına olumlu bir hava oluşmuş durumda. Fakat bu olumlu belli bir şarta bağlı olarak oluştu. Şöyle ki eğer XRP kullanıcıları, FLR karşılığında çok fazla sayıda XRP almak isterse ve bu XRP coinlerini ellerinde tutup satmazsa, XRP fiyatlarında hızlı bir artış gerçekleşebilir. Yani böyle bir durum gerçekleşirse, klasik bir arz – talep dengesi oluşur ve XRP bu dengeye olumlu bir tepki verir. Fakat bu durumun oluşması için birçok koşulun zincir halinde birbirini izlemesi gerekiyor.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir