1. Anasayfa
  2. Coin Gündemi

XRP İçin Endişe Alarmları Çalıyor!

Covid-19 salgınında endişe verici mutasyon gelişmeleri, kripto para piyasalarını da etkiledi. Virüsün değişim haberi ile birlikte, lider kripto para birimi yeni günde sert düşüş yaşadı, bununla birlikte birçok altcoin de değer kaybetti. Fakat bu değer kayıplarından en büyük yarayı, Ripple (XRP) aldı ve XRP yara almaya hala devam ediyor. XRP’nin değer kayıpları %20 seviyesine ulaştı.

XRP İçin Endişe Alarmları Çalıyor!

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) önderliğinde, altcoinler de fiyat yönünü belirlemeye devam ediyor. Geçtiğimiz hafta neredeyse bütün altcoinler yükseliş göstererek, eşsiz bir performans sergilemişlerdi. Daha sonra kripto para piyasalarında bu yükselişlerin devam etmesi beklenirken, Bitcoin yönünü sert bir şekilde aşağı çevirdi ve 1 günde 2 bin dolarlık net ve sert bir düşüş yaşadı. Bitcoin’deki bu sert düşüş haliyle diğer altcoinlere de yansıdı. Hatta altcoinler, bu düşüşten Bitcoin’den daha çok etkilendi. Düşüşlerin en kötü bilançosu ise kripto para piyasalarının işlem hacmi bakımından en büyük üçüncü kripto varlığı olan Ripple’da (XRP) görüldü. Yükseliş eğilimini geride bırakıp sert bir düşüş eğilimine giren XRP, altcoinler arasında en büyük yarayı aldı ve yara almaya da devam ediyor. Değer kayıpları %20 seviyesine ulaşan XRP için endişe çanları çoktan çalmaya başladı ve kripto varlık kullanıcıları XRP’de yolun nereye varacağını merak ediyor.

XRP Düşüşünü Sadece Bitcoin Mi Tetikledi?

Bitcoin’in başlattığı yükseliş trendinde en çok yükselen altcoinlerden biri olan Ripple (XRP), Bitcoin’in beklenmedik düşüşünden de en çok etkilenen altcoin oldu. Fakat XRP’deki bu düşüşlerin tek sebebi bu kez Bitcoin’e olan bağlılığı değil, gündeme gelen bir dava haberi oldu. Hem liderin sert şekilde değer kaybetmesi hem de SEC’in Ripple’a dava açacağının öğrenilmesi, kripto para piyasalarında negatif bir etki ile karşılandı ve bunun sonucunda da XRP, çok ciddi değer kayıpları yaşadı. Gelen haberler ve yaşanan düşüşler sonrası XRP fiyatı 0,45 dolar seviyesine kadar gerilemişti ardından son 24 saat içinde bir darbe daha alan XRP, 0,43 dolara kadar düştü.

XRP İçin Durum Vahim Ama 1 Aylık Tabloda Görüntü Olumlu

Aslında Ripple (XRP) fiyatı için tabloda olumlu bakılabilecek bir açı daha bulunuyor. Fakat bu açıdan bakmak XRP kullanıcılarına ne kazandırır bilinmez. Şöyle ki XRP fiyatı, 1 Aralık tarihinde son zamanların en yüksek seviyesi olan 0,78 dolara kadar ulaşmıştı. Bu tarihten bu yana yani yaklaşık üç haftalık sürede çok büyük oranda değer kaybetti fakat, geçtiğimiz ayın aynı gününe bakıldığında ise XRP’nin 0,23 dolar bandında olduğu görülüyor. Yani aslında XRP 1 Aralık tarihinde pik yaparak tepe noktasını görmüş olabilir ancak 30 günlük grafikte, hala iyi bir seviyede bulunuyor denebilir. Fakat yine de bu durum XRP kullanıcılarını rahatlatmayabilir.

XRP İçin Hangi Kritik Seviyeler Takip Edilmeli?

Analistler XRP fiyatları için düşüş trendinin başlarında önce 0,50 dolarlık destek noktasının kritik olduğunu dile getirmişti. Bu noktada yaşanabilecek bir kırılma ile XRP’nin daha da düşeceği öngörülüyordu ve bu senaryo gerçek oldu. Daha sonra XRP 0,43 dolar seviyesine kadar geriledi ve şimdi analistler, aşağıda izlenecek olan kritik destek seviyesinin 0,39 dolar olduğunu dile getiriyor. Öte yandan yukarı yönlü olası bir harekette ise analistler tarafından öngörülen güçlü direnç noktası 0,50 dolar seviyesi olarak öne çıkıyor. Analistlere göre XRP bu seviyeyi aşmayı başarırsa, yeniden 0,55 dolar seviyesine çıkabilir.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir