1. Anasayfa
  2. Coin Gündemi

XRP Kanadında Neler Oluyor, Fiyatı Ne Olacak?

Kripto para piyasalarında son günlerde yaşanan hareketliklerde en çok dikkat çeken kripto varlıklardan biri de Ripple (XRP) oldu. XRP’nin Polkadot (DOT) ile verdiği dördüncülük mücadelesinden başarıyla çıkması ve yeniden piyasa değeri bakımından en büyük kripto paralar listesinde dördüncü konuma gelmesiyle birlikte, yaşadığı değer artışları da XRP’yi gündemde en üst noktalara çıkardı. Yakın zamanda adından sıkça söz ettiren XRP neler yaşadı?

XRP Kanadında Neler Oluyor, Fiyatı Ne Olacak?

Kripto para piyasalarında zaman zaman bazı kripto varlıklar adına hiç beklenmedik gelişmeler yaşanabiliyor. Ancak geçtiğimiz haftanın sonlarında ve Şubat ayının başlarında yaşanan gelişmeler, birçok kripto varlığı yakından ilgilendirdi. Bu süreçte birçok farklı varlık, öngörülemez hareketler sergilerken, bu hareketlilikte en çok dikkat çekenlerden biri Ripple (XRP) oldu. Ripple 22 Aralık tarihinde ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) davasıyla birlikte müthiş bir geri çekilme evresine girmişti ve fiyatında 0,17 dolar ile dip noktalarını gördü. XRP bu aşamadan sonra uzun bir süre 0,30 dolar bandının altında seyrettikten sonra, Ripple topluluğu Telegram uygulamasında bir araya geldi ve bir “Pump & Dump” hareketliliği başlattı. Aslında grubun amacında dump hareketliliği yoktu ancak grubun desteğinin yetersiz kaldığı noktadan sonra XRP’nin dump yaşadığını söylemek mümkün. Peki genel tabloda, XRP kısa vadede neler yaşadı?

Polkadot (DOT) – Ripple (XRP) Mücadelesinin Galibi: XRP

Piyasa değeri bakımından en büyük kripto para birimleri listesinde, geçtiğimiz dönemlerde yaşanan mücadelelere Polkadot (DOT) damgasını vurmuştu. SEC – Ripple davası ile birlikte XRP’nin hızla değer kaybetmesinin karşısında DOT’un hızla değer kazanması, DOT’a söz konusu listede dördüncülüğü getirmişti. Ancak 0,17 dolar seviyesinden tekrar atağa kalkan XRP, listede dördüncülüğü geri almayı başardı. Yazım sırasında XRP’nin piyasa değeri 17 milyar 207 milyon dolar seviyesinde ve XRP 0,3779 dolar seviyesinde işlem görüyor. Öte yandan DOT’un ise 16 milyar 669 milyon dolarlık piyasa değeri bulunuyor ve DOT yazım sırasında 17,45 dolar seviyesinde işlem görüyor.

Telegram Grubu Pump Hareketini Başlattı

27 Ocak tarihinde Telegram’da kurulan “Buy & Hold XRP” grubu, başlarda yaklaşık dört yüz kişilik bir gruptu ve grup XRP için bir pump başlatmayı hedefliyordu. Bunun için 1 Şubat tarihini seçen üyeler, TSİ 16.30 itibariyle harekete geçti ve XRP için pump başlamış oldu. Bu hareketlilik yaklaşık 24 saat boyunca devam etti ve 2 Şubat tarihinde, akşam üstü sıralarında XRP hızla gerilemeye yani dump yaşamaya başladı. Bu hareketlilikte 0,30 dolar bandından 0,75 dolar bandına kadar yükselen XRP, yeniden 0,37 dolar bandına dönmüş oldu.

XRP Direnç ve Destek Noktaları

Analistlere göre bu hareketlilikten sonra 0,37 dolar bandına gerileyen XRP için şimdi yukarı yönlü en önemli direnç noktası, 0,40 dolar seviyesinde bulunuyor. aşağı yönlü en önemli destek noktası ise 0,29 dolar olarak görünüyor. XRP’nin yükselişini sürdürebilmesi için, analistlere göre XRP’nin 0,40 dolar üzerinde kapanış yapması gerekiyor.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir