1. Ana Sayfa
  2. Coin Gündemi

XRP Kullanıcıları İçin Umut Verici Güncelleme

Ripple (XRP) yatırımcıları, piyasaların üçüncü büyük coini adına karışık hisler yaşamaya devam ediyor. XRP’nin yaklaşık bir aydır sürdürdüğü değer artışları, yerini büyük değer kayıplarına bıraktıktan sonra altcoin, Bitcoin (BTC) ile birlikte yükselişe geçti. Ardından yeniden düşüş gösteren XRP için kullanıcılar, Ripple tarafından yapılan yüklü satışları sorumlu tutarken, Ripple CTO’sundan kullanıcılara umut veren açıklamalar geldi.

XRP Kullanıcıları İçin Umut Verici Güncelleme

Kripto para piyasalarında, lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) ve lider altcoin Ethereum’dan (ETH) sonra, piyasaların işlem hacmi bakımından en büyük üçüncü coini olan Ripple (XRP), kullanıcılarının kafasını karıştırmaya devam ediyor. 3 yıllık bir aranın ardından geçtiğimiz ay XRP, büyük değer artışları göstererek, piyasalarda sahip olduğu üçüncülük unvanını yeniden kazanmıştı. Kullanıcılar bu değer artışı karşısında sevinirken, SPARK airdrop’u sonrası sert düşüşler yaşanması sonrasında yeniden endişeye kapıldı. Öte yandan, özellikle Ripple eski kurucu ortağı Jed McCaleb ve Ripple tarafından yapılan yüklü satışlar da kullanıcıları hem endişelendirmiş hem de kızdırmıştı. Bitcoin yükselişi ile birlikte yeniden yükselişe geçen ve bu sürede en iyi performansı gösteren XRP, yine de bu endişelerin dinmesine yeterli olamadı. XRP kullanıcıları yeniden yaşanan düşüşler sonrası, bu değer kayıplarından Ripple yetkililerini sorumlu tuttu. Fakat Ripple CTO’su David Schwartz’ın son açıklamaları sonrasında, XRP kullanıcılarının endişeleri de bir miktar duruldu.

Bu Açıklamalar Eleştirileri Dindirebilir

Ripple (XRP) kullanıcıları, Blockchain devini sık sık eleştiriyor. Bu eleştirilerin odağında ise yapılan yüklü ve toplu satışların yanı sıra, Ripple’ın ciddi ölçülerde XRP sahibi olması yer alıyor. Fakat Ripple CTO’su tarafından yapılan son açıklamalar, bu eleştirileri dindirecek gibi görünüyor. Zira Ripple CTO’su David Schwartz, Kasım ayında yapılan güncellemenin, tatmin edici sonuçlarını paylaştı. Ripple networkünün optimizasyonu ile ilgili gerçekleştirilen güncelleme sonrası Schwartz, sonuçların inanılmaz ölçüde umut verici olduğunu belirtti. Schwartz açıklamalarında, mühendisler tarafından yapılan güncelleme ile ortaya çıkan çeşitli optimizasyon olasılıklarına değindi ve CRP kullanıcılarına olumlu haberler verdi.

Güncelleme Sonrası Ne Oldu?

Ripple CTO’su David Schwartz, sistem üzerinde denemelerini gerçekleştirirken, güncelleme sonrası sistemi 1 dakikalık aralıklarla tekrar tekrar başlatarak yoğunluk testi uyguladığını ve bu işlemin ağdaki kodu güncellemeye benzediğini belirtti. Schwartz, bu denemelerle veri işleme oranını ve hafıza tüketimini ve bunların aldığı süreyi hesapladı. Şirketin CTO’su alınan sonuçların ise fazlasıyla umut verici olduğunu ve beklemediği kadar iyi sonuçlarla karşılaştığını dile getirdi. Schwartz’ın açıklamasına göre sistemde yaşanan değişiklikler şöyle:

  • 1 saniyede işlenen network bağı – %300 oranından daha fazla.
  • Network senkronizasyonu – %50 daha hızlı.
  • Hafıza tüketimi – %236 daha az.

XRP’deki Gelişmeler Olumlu Beklentiler Oluşturuyor

Açıklamalarında, güncelleme sonrasında ortaya çıkan verilerin fazlasıyla umut verici olduğunu ve bu kadar iyi sonuçlar beklemediğini dile getiren Schwartz, üstelik kodların hala tamamen denetlenmediğini de vurguladı ve güncellemede hala değişikliklere gidilebileceğinin altını çizdi. Ripple CTO’su bu güncelleme hayata geçirilmeden önce, güncelleme hakkında “her şeyi değiştirebilir” yorumunda bulunmuştu. Ardından güncelleme sonrası yapılan olumlu açıklamalar ile birlikte, 15 Aralık tarihinde yapılan CBDC (merkez bankası dijital paraları) sinyalleri de hesaba katılınca, XRP’nin kendisini geliştirmekte olduğu görülüyor ve ilerleyen günlerde bu durumun altcoin değerine de yansıması bekleniyor.

Yorum Yap