1. Ana Sayfa
  2. Kripto Manşet

XRP Payını Aldı, Sırada Litecoin (LTC) Mi Var?

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), geçtiğimiz haftalarda Ripple şirketine ve şirket kurucularına dava açtıktan sonra, kripto para borsaları domino etkisi ile peş peşe XRP listelemelerini durdurduğunu açıklamıştı. Bu açıklamaların ardından XRP fiyatı çok ciddi oranlarda düşünce, piyasalarda onun yerini Litecoin (LTC) almıştı. Fakat daha sonra Litecoin de yükselişini durdurdu. Kripto para piyasalarında delist için sırada Litecoin’in olabileceği gündeme gelmeye başladı.

XRP Payını Aldı, Sırada Litecoin (LTC) Mi Var?

Kripto para piyasalarında son iki ay oldukça hareketli gündem maddelerine sahne oldu. Son iki ayda lider Bitcoin (BTC) kırdığı rekorlar ile gündeme gelirken, bir diğer taraftan XRP dava şoklarıyla gündeme gelmişti. ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), Ripple’a ve şirket kurucularına dava açtığını açıkladıktan sonra, XRP fiyatında çok ciddi oranda düşüşler başlamıştı. XRP kullanıcılarının piyasalardan çekilmeye başlaması ile başlayan bu düşüşleri, kripto para borsalarının XRP’yi delist ettiğini açıklaması önemli ölçüde hızlandırmıştı. Bu haberlerin neticesinde XRP’nin hem fiyatı hem de piyasa değeri ciddi oranda düşüş yaşadı. Dava ve delistler sonrasında XRP birim fiyatı 0,17 dolara kadar gerilerken, piyasa değerinde de ciddi düşüşler yaşayarak kripto para piyasalarındaki üçüncülük konumunu Litecoin’e (LTC) kaptırmıştı. Yaşanan gelişmeler ile birlikte kripto para piyasalarında en büyük üçüncü varlık Litecoin olurken, XRP aynı listede dördüncülüğe tutunabilmişti. Fakat bu aşamada iki kripto varlık arasında bir üçüncülük mücadelesi başladı ve Litecoin de bugün itibariyle değer kazanımlarını sınırlandırdı ve böylece listedeki konumunu tehlikeye attı. Bu durum delist sırasının Litecoin’de olduğu düşüncesini gündeme getirdi. Peki Litecoin’in delist edileceği fikrin temelinde ne var?

Kripto Para Borsasının Delist Ettiği Altcoinlerin Ortak Özelliği Ne?

Kripto para borsaları geçtiğimiz günlerde arka arkaya XRP listelemesini durdurdu. Hatta bu borsalara son olarak Binance US ve Coinbase de eklendi. Bu delist kararlarının ardından bugün kripto para borsası Bittrex, yeni delist haberleri ile gündeme geldi. Bittrex yaptığı açıklamada 4 altcoini listelemeyi durdurduğunu duyurdu. Bittrex’in delist ettiği altcoinler; Monero, Dash, Grin ve Zcash olarak belirlendi. Bu 4 altcoin’i ortak paydada buluşturan bir özellik var ve bu özellik de sırada Litecoin olduğu fikrini gündeme getirdi.

Litecoin Gizlilik Protokolünü 2020 Ortasında Duyurmuştu

Bittrex’in listelemeyi durdurduğunu duyurduğu 4 altcoinin de ortak özelliği, her bir projenin de gizlilik özelliği sunuyor olması. Bu popüler altcoinlerin tamamının gizlilik özelliği sunuyor olmasının yanı sıra, geçtiğimiz günlerde Litecoin de gizlilik özelliğini hayata geçireceğini duyurmuştu. Bu bağlantılar ise Litecoin için bir risk taşıdığı fikrini gündeme getirdi. Litecoin 2020 yılının ortalarında Mimblewimble olarak bilinen gizlilik prtokolünü başlatacağını duyurmuştu.

Bu Protokol Litecoin’den Çok Şey Götürebilir

Litecoin’in 2020 yılının ortalarında yaptığı duyurudan sonra, Mimblewimble çalışmalarında son aşamaya geldiği biliniyor. Gizlilik odaklı olan Grin ve Beam altcoinlerinin de kullandığı bu protokolün, Litecoin’e bir getiri sağlamasından çok, şimdilerde birçok şeyi götüreceği düşünülüyor. Bittrex’in attığı adımlardan sonra Litecoin’in ne gibi hamleler ortaya koyacağı merak ediliyor.

Yorum Yap