1. Anasayfa
  2. Kripto Manşet

XRP Satışlarından Dolayı Coinbase’e Dava Açıldı

Kripto para piyasalarında SEC – Ripple davasının ardından, SEC’in sıradaki hedeflerinde kimlerin olacağı tartışması devam ederken, bir dava haberi Coinbase kanadından geldi. Dünyanın en büyük kripto para borsaları arasında gösterilen ve geçtiğimiz gün XRP’yi delist edeceğini açıklayan Coinbase’e, XRP satışlarından bugüne kadar elde ettiği komisyonlardan dolayı dava açıldı. Sürecin nasıl devam edeceği merak ediliyor.

XRP Satışlarından Dolayı Coinbase’e Dava Açıldı

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), geçtiğimiz hafta Ripple şirket kurucularına, XRP’nin alınıp satılamaz bir varlık olması sebebiyle, ortaya çıktığı günden bugüne kadar yapılan toplu satışları için 1,2 milyar dolarlık dava açmıştı. Bu dava kripto para piyasalarında adeta soğuk duş etkisi yaratmış ve başta XRP olmak üzere birçok altcoin fiyatında çakılmalar başlamıştı. Bu davanın kripto para piyasalarında etkisi devam ederken, birçok kripto para borsası XRP’yi delist ettiğini açıklamıştı. Bunun sebebi ise XRP’nin alınıp satılamaz bir varlık olması sebebiyle, borsaların dava sürecinden etkilenmek istememesi olmuştu. Geçtiğimiz günlerde, XRP’yi delist edip etmeyeceği en çok merak edilen kripto para borsalarından biri olan Coinbase de bu kervana katılarak, XRP’yi listelemeyi durduracağını açıklamıştı. Öte yandan, dava tarihinin belli olması ile birlikte ünlü avukat Hailey Lennon XRP’yi daha önceden listelemiş olan tüm ABD merkezli kripto para borsalarının bununla ilgili sorun yaşayabileceğini belirtmişti. Lennon’un söylediği gerçeğe dönüştü ve Kuzey Kaliforniya Federal Mahkemesi’nde Coinbase’e dava açıldı.

Davanın Dayanağı: Haksız Rekabet Yasası

ABD merkezli ve dünyanın en büyük kripto para borsaları arasında yer alan Coinbase’e, XRP satışları nedeni ile Kuzey Kaliforniya Federal Mahkemesi’nde, Thomas Sandoval tarafından dava açıldı. Davada Coinbase’ten XRP satışlarından elde ettiği komisyonları iade etmesi talep edildi. Davaya ilişkin bilgi ve belgeleri ise Anderson Kill isimli hukuk firmasının ortağı Stephan Palley paylaştı. Palley’in paylaştığı bilgilere göre davanın “haksız rekabet yasasına” dayandığı görüldü. Buna göre davacı Sandoval, XRP’nin bir menkul kıymet olduğunu ve kripto para borsasının haksız rekabet yasasını ihlal ettiğini iddia etti.

Davacı, Coinbase’in Bilinçli Hareket Ettiğini İddia Etti

Kripto para piyasalarında Coinbase’in dava edildiği haberi, ilk olarak SEC tarafından atılan bir adım olarak düşünüldü ve kripto para kullanıcıları endişeye kapıldı. Ancak kısa süre içinde davanın SEC tarafından değil, bireysel bir şekilde açıldığı anlaşıldı. Davayı açan Thomas Sandoval, “Coinbase’in illegal olarak sattığı menkul kıymetler adına ödediği komisyon ücretlerin iadesini” talep etti. Coinbase’e açılan davaya ilişkin paylaşılan belgelerde, davanın üçüncü maddesinde Ripple ve XRP’ye değinildiği dikkat çekti. Davacı Sandoval’ın iddiasına göre Coinbase, başından beri Ripple şirketinin ne yaptığını ve XRP’nin bir emtia varlık değil, menkul kıymet olduğunu biliyordu. Stephan Palley ise Coinbase davasında, davacının sunduğu bu argümanın zayıf olduğunu dile getirdi.

Larry Cermak’a Göre Dava Önem Taşımıyor

Kripto para piyasalarının tanınan ismi ve The Block ekibinden biri olan Larry Cermak da konuya ilişkin fikirlerini dile getirdi. Cermak da Palley’e benzer düşünceler taşıdığını ve bu davanın çok da önemli bir dava olduğunu düşünmediğini ifade etti. Öte yandan kripto para piyasalarında oluşan genel fikirde de SEC – Ripple davası sonuçlanmadan, böyle bir davanın açılmasının ve kripto para borasının suçlanamayacağı yer alıyor.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir