1. Ana Sayfa
  2. Coin Gündemi

XRP Yeni Günde Tüm Kripto Paraları Solladı

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) çok kötü performanslar ile geride kalan haftanın ardından, hafta arasında başlattığı toparlanma işaretlerini yeni haftaya da yansıtmayı başardı. Bitcoin’in geçtiğimiz hafta Cuma günü 50 bin dolar altına sarkması, piyasalarda müthiş bir endişe yaratmış, bu düşüş trendine neredeyse tüm altcoinler de dahil olmuştu. Yaklaşık %20 oranındaki değer kaybının ardından Bitcoin tekrar toparlanarak 52 bin dolar seviyesinin üzerine çıktı ve yeni haftada piyasalar Bitcoin öncülüğünde yeşile büründü. Ancak yeşil piyasalarda, XRP elde ettiği sert değer artışları ile diğer kripto para birimlerinin tamamından sıyrılmayı başardı.

XRP Yeni Günde Tüm Kripto Paraları Solladı

Bitcoin 18-23 Nisan tarihleri arasında yaklaşık %20 oranında değer kaybetti ve 64 bin 895 dolardaki rekorun ardından hedefine 65 bin doları koymuşken, 47 bin dolar bandına kadar geriledi. Bitcoin’deki (BTC) bu gerileme, aynı süreçte neredeyse tüm altcoinleri de aynı şekilde etkiledi ve geçtiğimiz hafta piyasalarda kızıl grafiklerin hakimiyeti vardı. Ancak yeni haftada durum yavaş yavaş tersine dönmeye başladı ve lider Bitcoin, tekrar 52 bin dolar üzerine çıkmayı başardı. Bitcoin öncülüğünde başlayan toparlanma hareketliliklerine yeni haftada neredeyse tüm altcoinlerin katıldığı görülüyor. Ancak dava sürecinde Ripple lehine kararların çıkmaya başlaması ile birlikte tekrar ayaklanan XRP’nin, yeni haftada gösterdiği yükseliş performansı ile tüm kripto paraları solladığı görülüyor. Yatırımcılar XRP’deki bu yükselişlerin arkasında neler olduğunu merak ediyor.

Dava Sonrasında XRP Eski Konumuna Doğru İlerliyor

XRP, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) Ripple’a açtığı dava sonrasında, piyasa değeri bakımından bulunduğu üçüncülük koltuğunu kaybetmiş ve listede 7. sıraya kadar gerilemişti. Aynı süreçte XRP fiyatı, 0,77 dolar banından 0,17 dolar seviyesine kadar gerilemiş ve çok büyük bir darbe almıştı. Fiyatta dip noktasını gördükten sonra kademeli olarak yükselişe geçen XRP, davanın ikinci duruşmasından Ripple lehine kararlar çıkmaya başlaması ile birlikte, piyasa değeri bakımından tekrar 4. en büyük kripto para konumuna yükseldi ve yazım sırasında 1,40 dolar seviyesinde işlem görüyor. XRP son 24 saatte %23 oranında değer kazanarak, piyasada kripto paraları performansı ile adeta solladı.

XRP Yükselişinin Perde Arkası

XRP fiyatı, davanın ikinci duruşmasından çıkan kararlar ile birlikte yükselişe geçmişti. Ardından gelen fiyat düzeltmeleri sonrası XRP yeniden yükselişe geçti. 30 Nisan tarihinde SEC – Ripple davasının yeni duruşması görülecek ancak XRP’deki güncel yükselişlerin bu kez dava ile bir ilişkisi olmayabilir. Davada SEC’in gündeme getirmek istemediği konular konuşulacak ve yatırımcıların davaya olan ilgisi öncekilere göre daha az durumda. Ancak Ripple kanadından yapılan 2 duyuru, bu yükselişlerde etkili olmuş olabilir. Zira Ripple, Ibis ve RippleNet arasında bir bağlantı kurulduğunu ve BankDhofar’ın da RippleNet’e katıldığı dile getirildi. 2 yeni ortaklık adımının son yükselişlere doğrudan etki ettiği düşünülüyor.