1. Ana Sayfa
  2. Kripto Manşet

XRP’nin Başlattığı Düşüş, Piyasayı Kara Bulutlarla Sardı

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC), Ripple’a dava açacağını bildirmesinin ardından düşüşe geçen XRP fiyatı, davanın doğruluk kazanıp resmiyete dökülmesi ile birlikte adeta yüzünü tamamen aşağı çevirdi. XRP’deki çakılmalar da kripto para piyasasının üzerinde adeta kara bulutlar oluşturdu. Bu düşüş trendinden Ethereum (ETH), Chainlink (LINK) ve Cardano (ADA) da payını aldı. Kripto para piyasasında vaziyet hiç iç açıcı görünmüyor.

XRP’nin Başlattığı Düşüş, Piyasayı Kara Bulutlarla Sardı

SEC – Ripple arasında başlayan dava söylentileri ile birlikte düşüş eğilimine giren XRP’de, davanın resmiyet kazanması çok etkili oldu ve XRP hafif başladığı düşüşünü sert değer kaybına bıraktı. Bununla birlikte XRP için kötü haberler de peş peşe gelmeye başladı. Dava sürecine ilişkin raporlardan detaylı bilgiler geldikçe birçok kripto para borsası XRP’yi delist etti. Ardından delist haberleri adeta bir akıma dönüştü ve arka arkaya birçok borsa hızlı bir şekilde XRP listelemelerini durduğunu açıkladı. Öte yandan bazı büyük yatırım şirketleri de artık XRP yatırımı yapmayacağının bilgisini verdi. Bu etkenler zaten düşüşte olan XRP için, felaketin habercileri oldu ve XRP’deki büyük değer kayıpları tüm kripto para piyasasını sardı. Etkisi çığ gibi büyüyen düşüşlerin ucu birçok altcoine dokundu. Bu çığdan en çok etkilenen altcoinler ise Ethereum (ETH), Chainlin (LINK) ve Cardano (ADA) oldu. Aslında düşüşün getirdiği kara bulutlar gece saatlerinde Bitcoin’in (BTC) de üstünde dolaşmaya başlamıştı ki lider kripto para birimi bunun etkilerini sabah saatlerine kadar hızlı atlattı.

XRP İçin Kritik Destek Çok Gerilerde Kaldı

Geçtiğimiz gün ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), hem Ripple şirketine, hem CEO Brad Garlinghouse’a ve hem de şirketin kurucusu Chris Larsen’e, satılamaz bir varlığı satarak büyük ve haksız kazançlar elde etmek suçlaması ile dava açtı. Dava sürecine ilişkin net bir mahkeme kararı henüz çıkmadı ya da davanın ilerleyişinden kesin bir haber gelmedi fakat bu dava XRP’nin olumsuz hareket etmesi için yetti de arttı. Dünyanın en büyük kripto para borsalarından biri olan Binance’nin de ana sayfasında listelediği 5 büyük kripto varlık arasından XRP’yi çıkarması ile birlikte, XRP işlem hacmi bakımından bulunduğu en büyük 3. kripto varlık unvanını kaybetti ve 2 gün gibi bir sürede listede 4. sıraya geriledi. Ayrıca önce 0,43 dolara kadar gerileyen XRP, kendisi için belirlenen 0,39 dolar seviyesinin de altında bir kırılma yaşayınca, altcoinin fiyatı 0,25 doların da altına sarktı ve 0,21 dolar seviyesine kadar geriledi. Gece saatlerinde hafif toparlanma gösteren XRP, yazım sırasında 0,26 dolar seviyesinden işlem görüyor.

Lider Bitcoin Etkiyi Çabuk Atlattı

Kripto para piyasalarında oluşan kara bulutlar dün akşam saatlerinde, lider Bitcoin’in (BTC) de üstünü kaplamaya başladı. Bitcoin bununla birlikte 23 bin dolar seviyesinin altına kadar geriledi. Fakat gece saatlerinde BTC, yukarı yönlü sert bir yükseliş göstererek fiyatını yeniden 23 bin dolar seviyesinin üzerine çıkardı. Üzerindeki kara bulutları çabuk dağıtan lider, XRP üzerinde azalan ilgi ile birlikte düşüşe geçmiş olsa da yine aynı sebepten gördüğü talep ile değer kayıplarının önüne geçmiş oldu. Yazım sırasında BTC 23 bin 108 dolar seviyesinde işlem görüyor.

ETH, LINK ve ADA Düşüş Trendinde Büyük Yara Aldı

XRP’nin başlattığı çığ, gece saatlerinde her ne kadar Bitcoin’i kısa süreli etkilemiş olsa da Bitcoin bunun etkisini çabuk atlattı fakat bazı büyük altcoinler, aynı direnci gösteremedi. Bu düşüş trendinde, Ethereum (ETH), Chainlink (LINK) ve Cardano (ADA), büyük yaralar aldı. Lider altcoin Ethereum, sadece 24 saat içinde %8 oranında değer kaybetti ve 575 dolar seviyesine kadar geriledi. Öte yandan işlem hacmi açısından en büyük 9. kripto varlık olan Cardano, son 24 saatte %11,50’nin üzerinde değer kaybetti ve 0,136 dolara kadar geriledi. Bir diğer yandan büyük yara alan Chainlink (LINK) de aynı süre içinde %18’den fazla değer kaybetti ve 10,29 dolar seviyesine kadar geriledi.

Yorum Yap