1. Ana Sayfa
  2. Coin Gündemi

XRP’nin Piyasa Değeri Neredeyse Tamamen Eridi

Ripple (XRP) tokeni, son günlerde karşılaştığı dava sorunu ile birlikte çok büyük ve telafi etmesi çok zor yaralar aldı. Bu yaralar git gide büyümeye de devam ediyor. ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) davasının ardından fiyatı resmen çakılan XRP’nin, piyasa değeri de milyarlarca dolar değerinde azaldı. Kripto para odaklı bir şirket olan The TIE yetkilisi Josh Frank, XRP’nin yaşadığı bu çöküşe ilişkin değerlendirmelerini paylaştı.

XRP’nin Piyasa Değeri Neredeyse Tamamen Eridi

Geçtiğimiz günlerde Bitcoin (BTC) boğa koşusunu başlatarak rekor üzerine rekor kırdı. Liderin ilk rekor hareketi ile birlikte birçok altcoin de yukarı yönlü hareketine başlamıştı ki bunların arasında en çok dikkat çekenlerden biri de XRP olmuştu. XRP, SPARK airdrop uygulamasından sonra aradığını kanı, Bitcoin’in başlattığı yükseliş trendinde bularak, eşsiz bir yükseliş performansı sergilemeye başlamıştı ki XRP için felaketi başlatan haber geldi. SEC, Ripple’a davayı açtı XRP fiyatlarında çakılmalar başladı. XRP fiyatı düştükçe ve davaya ilişkin haberler gelmeye devam ettikçe, birçok kripto para borsası da XRP’yi delist ettiğini açıkladı. Adeta düşene bir tekme de kripto para borsaları attı. Tüm bunlarla birlikte XRP kullanıcıları geri çekilmelere başladı ve her şey XRP için tepetaklak oldu. Fakat değeri azalan şey sadece XRP’nin birim fiaytı değil, aynı zamanda piyasa değeri oldu. Dava sürecinde XRP’nin yaşadığı değer azalışları sonrasında, XRP 2018 yılındaki piyasa değeri zirvesinden yaklaşık 130 milyar dolar kadar uzaklaştı. Bununla birlikte konuyu piyasa değeri bakımından ele alan The TIE yetkilisi Josh Frank XRP’nin, yakın tarihte çöküş ve skandallar yaşayan kurumsallara benzer şekilde çöküş yaşadığını dile getirdi.

XRP Bu Çöküşle Üçüncü Sıraya Yerleşti

XRP 2018 yılında piyasa değeri bakımından oldukça göz dolduran bir seviyede bulunuyordu. Fakat o tarihten bu yana yaşanan düşüşler ve son olarak büyük darbeyi vuran SEC davası ile birlikte XRP’nin piyasa değeri 130 milyar dolar değerinde azaldı. XRP’nin piyasa değeri 2018 yılında 140 milyar dolar ile zirve noktasındaydı ve şu sıralar o seviyelerden eser yok. Sadece 10 milyar dolarlık bir piyasa değeri kalan XRP’nin bu çöküşü, benzer çöküşler yaşayan platformlar arasında onu 3. sıraya yerleştiriyor. Daha önce Washington Mutual, 327 milyar dolarlık bir iflas yaşamıştı. Sonrasında ise yatırım devi olan Lehman Brothers 691 milyar dolarlık bir iflas yaşamıştı ve şimdi XRP, 130 milyar dolarlık bir iflasın eşiğinde.

Bu Çöküşten En Çok Bireysel Yatırımcılar Zarar Gördü

The TIE yetkilisi Josh Frank, konuya ilişkin olarak Cointelgraph’a çeşitli açıklamalarda bulundu. Büyük şriketlerin iflası ile XRP’nin çöküşünü kıyaslayan Frank, buradaki en üzücü bölümü, XRP çöküşünde hayal edilemeyecek miktarlarda kayıp yaşayan bireysel yatırımcıların olması olarak değerlendirdi. Frank, Ripple yetkililerini ise bu konuda eleştirdi ve onların XRP toplu satışlarından yüz milyonlarca dolar kazandığını söyledi.

Delisti Önceden Bilen İsim Sıradaki Varlıkları Söyledi

Geçtiğimiz günlerde henüz Coinbase’ten XRP’yi delist ettiğine ilişkin bir açıklama gelmemişken, Cinneamhin Ventures kurucusu Adam Cochran, Twitter’dan Coinbase’in XRP’yi delist edeceğini söylemişti. Cochran SEC’in bu davalarına devam edeceğini duyurdu ve 2021 yılı için tehlikede olan kripto varlıkları; XLM, XEM, NEO, CRO ve XTZ olarak açıkladı.

Yorum Yap