1. Anasayfa
  2. Coin Gündemi

XRP’yi Hayatta Tutabilecek Olan Etken Ne?

Kripto para piyasalarında XRP, Ripple davalarından dolayı son zamanlarda sürekli olarak gündeme geldi. İlk olarak geçtiğimiz ay ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından dava açılan Ripple’a, ardından yılbaşından hemen sonra Tetragon Financial dava açtığını duyurmuştu. İlk davanın şok etkisiyle XRP fiyatları çakıldı ve ardından gelen ikinci dava ile herkes XRP’nin daha fazla düşeceğini bekledi ama XRP ikinci davaya çok sıra dışı bir tepki verdi.

XRP’yi Hayatta Tutabilecek Olan Etken Ne?

Kripto para piyasalarında XRP, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) Ripple’a dava açana kadar, işlem hacmi bakımından en büyük üçüncü kripto varlık konumunda bulunuyordu. SEC davası ile birlikte XRP fiyatlarında hızla düşüş başladı ve ardından birçok önde gelen kripto para borsası XRP’yi listelemeyi durdurdu. Coinbase, Bitstamp gibi borsaların peş peşe XRP’yi delist ettiğini duyurması ile birlikte XRP fiyatlarındaki irtifa kaybı çok daha hızlı bir şekilde gerçekleşmeye başladı. Tüm bunlarla birlikte XRP fiyatı 0,77 dolar seviyelerinden 0,17 dolar seviyelerine kadar geriledi. Daha sonra bu aşamada Tetragon Financial, Ripple’a dava açtığını duyurdu. Bu davanın etkisiyle kripto para piyasalarında, XRP’de artık dip noktanın görüleceği düşünülmeye başlandı fakat XRP belli ki çoktan dip noktasını görmüş. Dava sonrasında XRP fiyatlarında beklenmedik şekilde artış başladı.

XRP Beklenenin Tersine Değerini Artırdı

ABD’nin en büyük finansal düzenleyicisinin açtığı davanın domino etkisi yaratmasıyla birlikte XRP listelemeleri birçok kripto para borsası tarafından durduruldu. Daha sonra XRP adına yılbaşı sonrasında pozitif gelişmeler yaşandı. Bu gelişmeler ile birlikte toparlanan XRP’nin, ikinci davanın etkisini düşüş pozisyonu ile karşılaması bekleniyordu fakat XRP’nin 0,17 doların daha fazla altına gerileyemeyeceği anlaşıldı. Yılbaşı sonrasında XRP, birkaç gün boyunca 0,22 dolar seviyelerinde fiyatlandı. Daha sonra XRP dün gün içerisinde beklenmedik bir şekilde yukarı yönlü hareketlilik gösterdi. Bu yükseliş ile birlikte son 7 gün içinde %13 oranında değer artışı yaşayan XRP, son 24 saatte ise %11’lik bir değer artışı yaşamış oldu.

XRP Değeri Neden Artmış Olabilir?

Kripto para piyasalarında XRP fiyatlarında düşüş beklenirken, böyle bir değer artışı yaşanmasının sebebi olarak, kripto para kullanıcılarının artık XRP’nin daha fazla düşemeyeceği beklentisinde olduğu düşünülüyor. Yani yatırımcıların XRP fiyatında dip noktasının görüldüğünü düşünmesi, fiyatların daha fazla düşmeyeceği yönünde bir beklenti oluşturmuş ve XRP’de satın alma baskısı oluşturmuş olabilir. Bir diğer yandan Ripple’ın SEC ile anlaşmaya varacağı beklentisinin, değer artışlarının arkasındaki asıl sebep olduğu fikrini gündeme getirdi.

Avukat Palley XRP’yi Hayatta Tutacak Tek Seçeneği Açıkladı

Kripto para piyasalarında şöhret salmış olan avukat Stephen Palley, Ripple kanadında oluşan anlaşma beklentisinin, XRP’yi kurtarabilecek tek etken olduğunu dile getirdi. Palley’e göre XRP’nin hayatta kalabilmesi için Ripple, SEC ile anlaşmaya varmalı. Ünlü avukata göre Ripple davayı mahkemede kazanmaya çalışmak yerine cezasını kabul edip anlaşma sağlarsa XRP de hayatta kalır. Twitter’da bu fikirlerini dile getiren ünlü avukatın paylaşımına, kripto para kullanıcıları tarafından paralel yönde birçok yorum geldi. Bu da Ripple’ın SEC ile anlaşma beklentisinin güçlendiğini gösteriyor.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir