1. Ana Sayfa
  2. Kripto Manşet

Yaklaşan SPARK Token Airdrop’u Nedir?

Ripple (XRP), kripto para piyasalarında kaybettiği unvanını geçtiğimiz haftalarda tekrar kazandı. Bitcoin (BTC) ve Ethereum’dan (ETH) sonra en büyük işlem hacmine sahip olan XRP, bu alanda kripto para birimleri arasındaki en büyük üçüncü altcoin olarak işleme alınıyor. XRP’nin bu unvanını geri kazanmasında ise birçok faktör etkin rol oynadı. Fakat bu faktörler arasında, şüphesi en büyük pay yaklaşmakta olan SPARK token airdrop’una ait.

Yaklaşan SPARK Token Airdrop’u Nedir?

Ripple (XRP) 2012 yılında kurulan bir coin şirketinin isim değiştirmesi ile birlikte 8 yıldır kripto para piyasalarında işlem görüyor. XRP coini, uzun bir süre boyunca BTC ve ETH’den sonra işlem hacmi bakımından en büyük üçüncü coin konumunda bulunuyordu fakat Riplle (XRP) için “kardeş coin” olarak adlandırılan Stellar (XLM) ondan bu unvanı bir süre önce almıştı. Stellar (XLM) için kardeş coin denmesinin sebebi ise coin şirketinin kurucusunun, Ripple (XRP) şirketinin kurucu ortaklarından Jed McCaleb olmasından geliyor. Son günlerde XRP satışları ile gündeme gelen McCaleb için şimdilik yoğunlaşma Stellar’da olacak gibi görünüyor. Fakat öte yandan XRP için bu unvanı almak, kolay olmadı.

12 Aralık Tarihi Merakla Bekleniyor

Geçtiğimiz haftalarda beklenmeyen bir artış gösteren XRP için kripto para piyasalarında bir airdrop ihtimali gündeme getirilmişti. Ardından büyük şirketlerden bazıları ve bazı yatırımcılar XRP yatırımlarını açıklamıştı. Bu gelişmelerden kısa bir süre sonra ise ilk olarak Binance borsası, XRP kullanıcılarına airdrop müjdesini duyurmuştu. Ardından Coinbase haricinde birçok kripto para borsası SPARK token airdrop’una katılacağına duyurmuştu. Bu borsalardan biri de Türk kripto para borsası olan Bitexen olmuştu. 12 Aralık tarihinde yapılması planlanan SPARK airdrop uygulamasının XRP için anlamı oldukça büyük. Bu sebeple birçok yatırımcı 12 Aralık tarihini iple çekiyor.

XRP Kullanıcılarına SPARK Tokeni Dağıtılacak

12 Aralık tarihinde uygulamaya konması planlanan SPARK token airdrop’u ile birlikte XRP kullanıcıları, bu tokeni 1’e 1 (1:1 oranında) alabilecek. Bu airdrop sebebi ile Ripple (XRP) fiyatları kısa süre önce 0,90 dolara kadar yükseliş gösterdi. Fakat kripto para piyasalarında bu konuyla ilgili hala bilinmeyen durumlar söz konusu ve birçok yatırımcı bu uygulamaya nasıl dahil olacağını bilmiyor. Fakat en kaba tabiri ile 12 Aralık tarihinde XRP kullanıcıları, ellerinde bulunan XRP sayısına göre SPARK tokeni alacak. Daha doğrusu bu tokenler, XRP kullanıcılarına dağıtılacak.

Ripple CEO’su İyimser Olduğunu Dile Getirdi

SPARK token airdrop’u, doğrudan Ripple (XRP) ile ilgili değil fakat bağlantılı. XRP Ledger’ı ile çalışacak olan yeni Flare networkuna bu şekilde bir gönderme söz konusu. Öte yandan XRP Ledger ve Flare networku birer Blockchain olarak kullanıcıların karşısına çıkıyor. Bu noktada bilinmesi gereken ilk şey, Flare networkunun ve XRP Ledger’ının birbirinden bağımsız iki farklı network olduğudur. XRP Ledger’ı ve Flare networku aynı özellikler ile çalışmaz. Ripple (XRP) CEO’su Brad Garlinghouse konuya ilişkin; “Flare’nin yapmaya hazırlandığı şey için heyecanlıyım. Söylediğimiz gibi, gerçek bir sorunu çözen gerçek bir yardımcı göreceğiz ve bana göre Flare ilginç bir niş meydana getirdi. SPARK tokenlerin bu airdrop’u yaklaşırken, onlar için iyimserim.” dedi.

Yorum Yap