1. Ana Sayfa
  2. Biyografiler

Yasin Oral

Yasin Oral’ın kripto para borsası ve Paribu ile ilgili yorumları hakkında merak edilen çok sayıda detay bulunmaktadır. Peki Yasin Oral kripto para borsasına nasıl etki etmiştir ve Paribu’nun başarısının sırrı nedir? Yasin Oral ile ilgili merak edilenlerin hepsine bir cevap bulunabilmesi için EkoSayfa size bu dosyayı hazırladı.

Yasin Oral

Yasin Oral kimdir? Yasin Oral’ın geçmişine bakıldığında; birçok projenin sahibi olduğu görülmektedir. 1999 yılında Milli Piyango Anadolu Lisesi’nde lise eğitimine başlamış ve 2003 yılında lise eğitimini bitirmiştir. Ardından 2004 yılında Gazi Üniversitesi’ne giriş yapmış ve 2009 yılında iktisat bölümünden mezun olmuştur. Türkiye’nin ilk ve en büyük online matbaası olan Matbuu’yu 2012 yılının şubat ayında kurmuştur.

2016 yılının ocak ayında ise Biletgo projesini hayata geçirmiştir. 2017 yılının şubat ayında ise; Türkiye’nin Bitcoin borsası olan Paribu’yu hayata geçirmiştir. 9 Kasım 2017 yılında kendisini polis olarak tanıtan iki çete üyesi tarafından kaçırılması ile beraber 12 milyon liralık iş adamı kaçırıldı şeklinde gündem olmuştur.

Bu kaçırılma olayı sonrasında Yasin Oral’ın Bitcoin şifreleri zorla alınmış ve 12 milyon TL değerinde olan Bitcoin’i kaçıranlar kendi hesaplarına aktarmışlardır. 8 saat minibüste tutulması ve hesabındaki bütün Bitcoinlerin transfer edilmesi ile beraber Yasin Oral’ı bırakmışlardır.

Yasin Oral’a Göre Kripto Paraları Öne Çıkaran Faktörler Nelerdir?

Yasin Oral’ın kripto paraları öne çıkarttığını düşündüğü özelliklerden biri; kripto para birimlerinin merkeziyetsiz yapılarının olmasının fiat para birimlerinden ayrılmasını sağlamasıdır. Kripto paralar herhangi birinin kontrolünde olmadıkları gibi kripto paraların değerlerini belirleyen aracılar da bulunmamaktadır.

Yasin Oral; birden fazla kullanıcının bir araya gelmesi sonucunda çalışan teknolojilerin kripto paraları oluşturduğunu ve bunun da kripto paraları öne çıkartan bir özellik olduğunu düşünmektedir. Ayrıca blok zincir ile kripto paraların karıştırılmaması gerektiğini de söylemektedir. Blok zincirin bir teknoloji olduğunu ve bu teknolojinin gündelik hayattaki örneğinin de kripto paralar olduğunu belirtmiştir.

Ayrıca blok zincir teknolojisi konusunda ülkenin henüz oldukça başlarda olduğunu ve geliştirici tarafta yer alanların sayısının artması ile beraber ilerleyen zamanlarda kripto paraların daha fazla öne çıkartılmasının mümkün olduğunu belirtmektedir.

Yasin Oral’a Göre Paribu Başarılı Mıdır?

Yasin Oral’ın Paribu’nun başarısına yorumu; sadece Türk müşterilere hizmet verilen bir dönemde, dünya platformları ile yarış içerisine girerek 16’ncı sıraya yerleştiği için Paribu’nun başarılı olduğu yönündedir. Paribu’nun ortaya çıkışı esasında sektördeki eksikliklerin giderilmesidir. Bu sebeple 2016 yılında bir yazılım ekibi ile Paribu’yu geliştirmeye başlamıştır. Sektördeki eksikliklerden yola çıkarak çalışmalar gerçekleştirmişlerdir.

14 Şubat 2017 tarihinde de Paribu işleme açılmıştır. İşleme açılmasının üzerinden henüz sadece 3 ay geçtiğinde; pazar lideri olduklarını açıklamışlardır. Yine aynı yılın aralık ayında, yani işleme açılması üzerinden sadece 10 ay geçmişken; boğa sezonunda hacim bakımından dünya platformları ile yarıştıkları ve 16’ncı sıraya ulaştıkları açıklanmıştır. Paribu oldukça kısa süre içerisinde kendisini kanıtlamış ve başarıya ulaşmış bir platformdur.

Yasin Oral’a Göre Paribu’nun Kısa Süredeki Başarısının Temel Nedeni Nedir?

Yasin Oral’ın Paribu’nun başarısının sebebi olarak gördüğü etkenlerden en önemlisi; kullanım kolaylığı ve pratikliktir. Paribu’nun kafa karıştıracak özelliklerinin olmaması, kullanımını daha kolay hale getirmektedir. Yasin Oral’a göre bu bazı kesimler tarafından teknik eksiklik olarak tanımlanabilecek olsa da aslında bir stratejidir.

Finansal aracı kurumlarının birçoğundan daha fazla kullanıcı sayısına sahip olmasını da bu özelliğine bağlamaktadır. Bu sayede hem bu sektöre yabancı olmayanlara hem de daha önce finansal enstrümanlar ile tanışmamış olanlara hitap edebilmesi mümkün olmaktadır. Online bankacılık hizmetini kullanan ve sadece havale/EFT gibi işlemler yapan kullanıcılar; Paribu ile kripto para ekosistemine oldukça kolay bir şekilde adapte olabilmişlerdir.

Yasin Oral’a Göre Kripto Para Sektöründe Neden Paribu Seçilmelidir?

Paribu’nun neden tercih edilmesi gerektiğini; Yasin Oral, Paribu’yu kullanmaya başlayanların çok daha net bir şekilde anlayabilecekleri şeklinde açıklamıştır. Paribu’nun işleyişini kısa bir deneyim ile çözebilmek mümkün olmaktadır. Kaliteli ve hızlı hizmet sunulmaktadır. Anlaşılır bir sisteminin olmasının yanı sıra destek ekibi de oldukça sağlamdır. Yasin Oral’a göre bu sebeplerin hepsi Paribu’nun tercih edilme sebepleri içerisinde yer almaktadır.

Yasin Oral’a Göre Türkiye’de Kripto Para Kabul Gördü Mü?

Kripto paranın yatırım aracı olarak kabul edildiği, Yasin Oral’ın da desteklediği bir düşüncedir. Ülkelerde görülen ekonomik krizler, yatırımcıların yeni kanallar ve daha sakin limanlar arayışında olmaları gibi nedenler; farklı yatırım araçlarının arayışına girilmesine sebep olmaktadır.

Kurda yaşanan dalgalanmalar da yeni yatırım araçlarının önünü açtığı için dijital varlıklara yönelim artmaktadır. Yasin Oral yapılan araştırma sonuçlarına dikkat çekerek; kripto para sahibi olanların hem aktif işlem yaptıklarını hem de dijital varlıklara uzun vadeli yatırımlar yaptıklarını belirtmektedir. Dolayısı ile artık Türkiye’de yeni bir yatırım aracı olarak kripto para da sayılabilmektedir.

Paribu’nun Günlük Ortalama İşlem Hacmini Yasin Oral Ne Kadar Açıklamıştır?

Paribu’nun günlük işlem hacmine bakıldığında; gün içerisinde ortalama 12-13 milyon dolarlık bir işlem hacmi olduğu bilinmektedir. Yasin Oral bazı dönemlerde bu işlem hacminin 40-50 milyon doları bulabildiğini açıklamıştır. Ayrıca 22 kripto paranın listelemesini yaparak Türkiye’de alanlarında bir numara olduklarını da belirtmiştir.

Paribu’da Kripto Para Borsasında Güvenlik Nasıl Sağlanmaktadır?

Paribu borsasında güvenliği sağlamak için globalde uygulanan standartlar uygulanmaktadır. Yasin Oral; özellikle kara para aklama konusunda bazı borsalar üçüncü parti hizmet kullanırken bunun önüne geçebilmek amacı ile kıymetli araçlar kullandıklarını belirtmektedir. Güvenlik önlemleri konusunda yapılacak olan yatırım tutarlardan bir kısıtlama koymadıklarını da açıklamalarına eklemektedir.

Ayrıca Yasin Oral’ın açıklamalarına göre geleneksel para borsalarındaki, bankalardaki, kripto paranın regüle edildiği ülkelerdeki mevzuatlar detaylı bir şekilde incelenmekte ve dünyaya entegre edilebilecek şekilde Paribu’nun avantajına kullanılmaktadır. Yatırıma ihtiyacı olan her kademeye gerekli kaynağın ayrılması ile oluşabilecek olası problemlerin önüne geçebilmektedirler. Sadece Türkiye’de banka hesabı olan üyeleri kabul ettikleri için de özellikle en güvenli müşterileri tercih etmektedirler.

Paribu’nun Komisyon Oranları Hakkında Yasin Oral Ne Demiştir?

Paribu’nun komisyon oranlarında düzenlemeye gidilmesi gibi bir gündemleri olduğunu Yasin Oral açıklamıştır. Giriş komisyon aralıkları binde 2.5 ile binde 3.5 arasında tutulmaktadır. Bu oranlar dikkate alındığında; 100.000 TL üzerinde hacimde olup Paribu’dan daha düşük komisyon oranları ile hizmet sunan bir platformun olmadığını da açıklamalarına eklemiştir.

Ancak buna karşılık yine de giriş komisyonlarında düzenleme yapılacağı konusunda açıklama yapılmıştır. Fiat para ile hizmet sunan az sayıdaki borsalardan biri olarak, fiat para ile çalışan platformların komisyon oranlarından daha uygun olduğu bilinmektedir.

Yasin Oral’ın Kripto Parayı Günlük Hayata Adapte Edecek Projesi Nedir?

Kripto paranın gündelik hayatta kullanımı konusunda bir proje üzerinde çalıştıklarından Yasin Oral bahsetmiştir. Bu proje ile beraber Paribu’nun yeni bir versiyonu piyasaya sürülecektir. Projenin kapsamı, kullanıcıların kripto para ile kahve alabilmesini sağlamaktır. Yasin Oral’ın açıklamaları doğrultusunda üzerinde oldukça fazla çalışılan bu blok zincir teknolojisi ile artık kripto para ile kahve ödemesi yapılabilecektir. Bu proje son halini aldığında ise duyurulması planlanmaktadır.

Yorum Yap