1. Ana Sayfa
  2. Gümüş
  3. Yatırım Aracı Gümüşün Gerçekliği Nasıl Anlaşılır?

Yatırım Aracı Gümüşün Gerçekliği Nasıl Anlaşılır?

Yatırımcılar piyasalarda altın, döviz ve borsa hisseleri dışında yeni yatırım araçları arayışı içerisinde. Bu durumda, yatırımcıların aklına gelen ilk araç gümüş oluyor. Altın, döviz kurları ve borsa senetleri gibi dalgalı grafiğe sahip olmayan gümüş, daha güçlü ve stabil bir durum sergiliyor. Bu da yatırımcılar için risksiz bir yatırım aracı olduğu anlamına geliyor. Yatırımcılar, gerçek gümüşün nasıl ayırt edilebileceğini merak ediyor.

Yatırım Aracı Gümüşün Gerçekliği Nasıl Anlaşılır?

Son yıllarda altın fiyatları dikkat çekse de gerçek gümüşler de oldukça kıymetlidir. Bu sebeple ve diğer yatırım varlıklarına göre daha güçlü bir duruş sergiliyor olması sebebi ile gümüşler tercih edilmeye başlandı. Fakat yatırımcıların dikkat etmesi gereken en önemli unsur, piyasada bolca bulunan sahte gümüşlerin ayırt edilmesi unsurudur. Vatandaşların eski ve hurda olmuş gümüşlerinin, bugünkü gümüş piyasalarında ne kadar kıymet gördüğünü bilmesi gerekir.

Vatandaşlar Çoğu Zaman Elindeki Varlığın Gümüş Olduğunu Bilemiyor

Birçok insan, elindeki madenin gümüş olduğunu bile bilmemektedir. Çünkü insanlar, ellerindeki maddeden emin olamadıkları için bunun gümüş mü veya başka bir madde mi olduğunu bilemezler. Sahte gümüşler, diğer maddelerin yanı sıra gümüş kaplama olarak da isimlendirilebilir. İkisi arasında çok büyük bir fark vardır ve ikinci seçenek olan kaplamalar, oldukça değersizdir. Vatandaşlar, doğru ipuçlarını izleyerek bir gümüşün gerçek mi yoksa sahte mi olduğunu kolaylıkla ayırt edebilir.

Gerçek Gümüşte Saflık Damgaları Bulunur

Gümüş için işaretler; “sterling” adıyla veya örnek olarak 92.5 ya da 925 ayar gibi gümüşün saflık derecesini belirten bir sayı ile damgalanabilir. Bu sayı, en basit anlamda gümüşün %92,5 oranında saf olduğu anlamına gelir. Gümüşün üzerinde bulunan değer damgaları, vatandaşlar için ipucu olmaya yardımcı olacaktır. Gümüş damgasının yeri, eldeki mücevherin türüne bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. Gümüş kolyelerde, bilekliklerde ve birçok gümüş takıda, bu damgalar tipik olarak takının üzerinde bulunur. Gümüş yüzüklerde ise bu damga, bandın içerisinde yer alır.

En Etkin Anlama Yöntemi, Nitrik Asit

Tabii her zaman için bu damgalar, o gümüşün gerçek olduğunu göstermeyebilir. Piyasada bulunan birçok sahte gümüşte sahte damgalar da olabilir. Bu sebeple gümüş takıların, gümüş mücevherlerin gerçek mi yoksa sahte mi olduğunu anlamak için nitrik asit yöntemine başvurulabilir. Elindeki gümüş varlıktan şüphe duyan vatandaşlar, elindeki maddeye bir çizik atarak üzerine bir – iki damla nitrik asit damlatabilir. Bu damlatma sonucunda eğer sıvı yeşil renge dönüyorsa o madde kesinlikle gümüş kaplamadır. Gerçek gümüşlerde, bu sıvı bulutsu bir gri rengi alır.

Bir Diğer Anlama Yöntemi, Ovalama

Bir diğer anlama yöntemi de ovalama yöntemidir. Malum nitrik asit, öyle kolayca bulunamayabilir. Bu durumda vatandaşlar, açık renkli bir kumaş ile maddeyi ovaladığında; kumaşta siyah renkler oluşuyorsa o madde büyük olasılıkla gerçek gümüştür. Gerçek gümüş, havaya yani oksijen akımına maruz kaldığında, oksitlenir ve kararır.

Yorum Yap

Yorum Yap