1. Anasayfa
  2. Bitcoin

Yatırımcılar Endişeli, Bitcoin Neden Düşüyor?

Kripto para piyasaları, büyük salınımlar ile geçen 2020 yılının sonlarında başlayan büyük ralli ile birlikte yeni yıla genel tabloda oldukça olumlu bir giriş yaptı. Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) öncülüğünde başlayan bu yükselişlerin nereye kadar devam edeceği merak edilirken, Bitcoin 8 Ocak tarihinde tarihi zirvesine ulaştıktan sonra değer kayıplarına başladı ve konsolide oldu. Şimdilerde yatırımcıların en çok merak ettiği konu, Bitcoin neden değer kaybediyor?

Yatırımcılar Endişeli, Bitcoin Neden Düşüyor?

Geçtiğimiz yılın son çeyreğinde başlayan Bitcoin (BTC) yükselişine, sene boyunca etki edecek olan birçok gelişme yaşanmıştı. Özellikle yılın ikinci yarısında piyasalara MicroStrategy öncülüğünde kurumsal şirketlerin giriş yapmasıyla birlikte, Bitcoin de yeni rekor seviyelere doğru yükselişe geçmişti. Ancak Bitcoin’in yükselişindeki tek faktör kurumsallar olmadı. Birçok etkenin bir araya gelmesiyle birlikte artışa geçen Bitcoin, yeni yıla da rekor ile giriş yaptıktan sonra 8 Ocak tarihinde tüm zamanların en yüksek seviyesini 42 bin dolarda gördü ve bu aşamadan sonra düşüş yaşamaya başladı. Bitcoin yükselirken birçok analist ve uzman, bu yükselişlerin arkasındaki etkenleri dile getirirken şimdi merak edilen konu Bitcoin’in düşüşü arkasındaki etkenler oldu. Birçok yatırımcı Bitcoin’deki geri çekilmelere nelerin sebep olduğunu ve bu geri çekilmelerin ne kadar daha devam edeceğini araştırıyor.

BTC Düşüşü Arkasındaki İki Önemli Etken

Geçtiğimiz hafta Salı günü başlayan yeni yılın ikinci büyük geri çekilmesinde Bitcoin 28 bin 800 dolar seviyesine kadar geri çekildikten sonra yeniden toparlanarak 33 bin dolar seviyesine kadar yükselebilmişti. Ancak o aşamadan sonra Bitcoin yeniden hafif dalgalı eğilime girerek 30 bin dolar etrafında fiyatlanmaya başladı. 30 bin doları güçlük bir destek noktası haline getiren Bitcoin, yazım sırasında 31 bin 245 dolar seviyesinde işlem görüyor. Analistlere göre bu denli volatil hareketler sergileyen ve düşüş yaşayan Bitcoin’in arkasındaki düşüşlerin en büyük etkenleri, Bitcoin madencileri ve Bitcoin fiyat düzeltme sırasında yaşadığı satış baskısı.

Bitcoin Madencileri Fonları Küçülttü Ama Çıkış Devam Ediyor

Bitcoin madencilerinin satış pozisyonuna geçmesi, geçtiğimiz haftaki yaşanan büyük geri çekilmede en önemli etkenlerden biri olmuştu. Geçen hafta F2Pool havuzundan birkaç gün boyunca ciddi ölçülerde Bitcoin fonu çıkış yapmıştı. Çıkış yapan fonlar yeni haftada sınırlandı ama sonlanmadı. F2Pool havuzundan alınan verilerde, BTC madencilerinin çıkış yapmaya devam ettiği ancak bunu geçen haftaya göre daha küçük fonlar ile yaptıkları görüldü.

Bitcoin Hesaplara Satışa Mı Hazırlanıyor?

Bir diğer taraftan, Bitcoin madencileri fonlarda çıkış pozisyonuna geçti ancak kripto para borsalarına gönderilen Bitcoin miktarında artışlar yaşandı. On-Chain takip kaynağı olan Glassnode tarafından alınan verilerde, Pazartesi günü cüzdanlardan borsalara aktarılan Bitcoin miktarının, cüzdanlara transfer edilen Bitcoin miktarından 108 milyon dolar daha fazla olduğu görüldü. Bu durum yakın zamanda bir satış akımının başlayabileceği sinyallerini veriyor.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir