1. Ana Sayfa
 2. Gümüş
 3. Yatırımcıların Gümüşe İlgisi Artıyor!

Yatırımcıların Gümüşe İlgisi Artıyor!

Yatırım aracı arayışı içinde olan yatırımcılar, altın ve dolar dışındaki kıymetli varlıkları gündeminde tutuyor. Gümüş piyasasını merak eden vatandaşlar, gümüşe nasıl yatırım yapacağının yollarını arıyor. Borsa senedi gibi varlıklara yönelmek istemeyen vatandaşlar, altın ve dolar gibi değişken varlıkları da tercih etmeyebiliyor. Bu kez de yatırımcılar, 2020 yılında özellikle altın karşısında güçlü bir duruş sergileyen gümüşü gündemine alıyor.

Yatırımcıların Gümüşe İlgisi Artıyor!

Altın ve döviz kurları, özellikle gelişmekte olan ülkelerde oldukça değişken rotalar izliyor. Gelen haber akışları ile birlikte, aşağı yönlü ya da yukarı yönlü hareketleri ile bu varlıklar yatırımcılarını ters köşede bırakabiliyor. Bu yüzden, yatırımcılar yüzünü gümüşe doğru dönmeye başladı. 2020 yılında oran olarak fazlasıyla değerlenen gümüş, yatırımcılar için yeni bir güvenli liman olacak gibi duruyor. Vatandaşlar gümüşe nasıl yapacağının yollarını arıyor.

Gümüşe Nasıl Yatırım Yapılır?

Vatandaşların gümüş yatırımı yapabilmesi için tercih edeceği banka ve kuruluşlar, ülkemizde altın yatırımını kabul eden bankalar ve diğer finansal kuruluşlardan daha azdır. Maalesef vadeli işlemler ve opsiyon borsasında da gümüş alım satım kontratı az yapıldığı için kapatılmıştır. Fakat yine de bazı özel bankalar ve katılım bankaları gümüş gümüş hesabı açılmasına izin vermektedir. Öte yandan foreks piyasalarında da gümüşe yatırım yapmak mümkündür.

Gümüş Al – Sat Yapılabilen Yerler

Yatırım tercihini gümüşten yana kullanacak olan vatandaşlar için gümüş al – sat yapılan bazı yerler şöyle:

 • Foreks yatırımları
 • Denizbank
 • TEB (Geçici olarak kapalı)
 • Kuveyttürk Katılım
 • Türkiye Finans ve Emlak Katılım Bankası

yolları ile borsada GMSTR Borsa yatırım fonu şeklinde yapılabilir. GMSTR fon fiyatının, 6.5 gram gümüşe eşit olduğu unutulmamalıdır. Fiziksel olarak da gümüşte alım satım yapılabilmektedir. Fakat bu durum, maliyeti biraz artırmaktadır.

Gümüş Hesabı Açarken Nelere Dikkat Edilmeli

Gümüşün, fiziksel olarak  alım satım yapıldığında maliyeti az bir oranda yükselmektedir. Bu sebeple yatırımcılar tercihlerini genelde gümüş hesabı açarak değerlendirir. Gümüş hesabı açarken vatandaşların dikkat etmesi gereken bazı unsurlar şöyle:

 • Bazı bankalar, fiziki olarak gümüşü vermeyebilir,
 • Vadesiz Gümüş’e dayalı hesabınız üzerinde yer alan farklı hesaplarınıza anında havale işlemi yapabilirsiniz,
 • Birçok banka TL ve ABD doları üzerinden işlem kabul etmektedir,
 • Gümüş kurları, işlem saatleri içinde değişiklik gösterebilir. Güncel kur üzerinden işlem yapmak istediğinizde saat 09.00 ile 17.00 arasını tercih edebilirsiniz. 17.30 – 09.00 saatleri arasında ise marjlı kur üzerinden işlem yapacağınızı unutmamanız gerekir,
 • Gümüş alım satım işlemleriniz için, internet bankacılığı, mobil bankacılık, ATM, çağrı merkezi seçeneklerini kullanabilirsiniz.

Gümüş Fiyatları Ne Zaman Artış Gösterir?

Tarihte, gümüş ve altın hep birlikte kullanılmıştır. Bu iki değerli maden güvenli limanlar olarak görülmüştür. Öte yandan birçok değerli maden de tarih boyunca kullanılmıştır. Değerli madenlerin fiyatını artıran şeyler, gümüş fiyatlarını da artırır. Buna göre;

 • Piyasada çok para olması ve doların değer kaybetmesi
 • Ekonomide talebin çoğalması
 • İnsanların riskten kaçması

etkenleri, gümüş fiyatlarını yükseltir.

Yorum Yap

Yorum Yap