1. Ana Sayfa
  2. Coin Gündemi

Yatırımcının 50 Bin Doları Ethereum Ağında Kayboldu

Kripto para piyasalarında, zaman zaman kripto para kullanıcılarının yaşadığı olaylar, hatalı yatırımlar ya da tesadüfen kazandığı yüklü miktarlar gündeme geliyor. Bir yatırımcı da bugün bir yatırım hatası olmasa da bir transfer hatası sonucunda Ethereum ağında 50 bin dolarından oldu. Twitter’dan sesini duyurmak isteyen yatırımcı, başından geçenleri anlattı ve yardım istedi.

Yatırımcının 50 Bin Doları Ethereum Ağında Kayboldu

Kripto para piyasalarında, özellikle de kripto para kullanıcılarının oluşturduğu forumlarda, zaman zaman gündeme kullanıcıların geçmişte yaptığı büyük yatırım ya da satış hataları geliyor. Bu hataların birçoğu da genelde Bitcoin (BTC) ile ilgili oluyor ancak birçok kripto varlık adına yapılan hataya rastlamak mümkün. Bu sefer gündeme gelen hatalı işlemde bir yatırım ya da satış işlemi söz konusu değil ama bir hatalı transfer işlemi söz konusu. Bugün Twitter’da D13Kabanı kullanıcı isimli bir kripto para kullanıcısı, başından geçen ilginç hatalı transfer işlemini anlattı. İsminin Dawid olduğu öğrenilen kullanıcı, kripto para kullanıcılarından yardım istedi. Dawid, Twitter’da 50 bin dolar değerindeki Chainlink (LINK) birikimini, ufacık bir hatadan dolayı kaybettiğini anlattı. Twitter dışında birçok sosyal medya platformunda daha sesini duyurmak isteyen Dawid’e, kripto para toplulukları kulak verdi ve talihsiz adamın kaybettiği birikimin bir kısmı toplandı.

Dawid Başından Geçenleri Anlattı

Dawid, elindeki 50 bin dolar değerindeki 4005 adet Chainlink (LINK) coinini, kripto para borsası Binance’deki dijital cüzdanına göndermek istedi. Ancak ufak bir hata yapan Dawid, coinleri yanlışlıkla Ethereum ağındaki Aavegotchi (GHST) akıllı sözleşme projesine gönderdi. Dawid yanlışlıkla yaptığı transferin onaylandığını ama daha sonrasında bu işlemin desteklenmediğini fark etti. Bu hatası sonucunda 50 bin dolar değerindeki 4005 adet LINK kaybeden Dawid yaşadıklarını şöyle paylaştı: “Binance cüzdanıma 4 bin LINK göndermek istedim ama biraz acele ettim. İşlem için kopyaladığım adres, Aavegotchi staking sözleşmesi adresiydi ve işlem onaylandı fakat desteklenmedi ardından da tüm param kayboldu. 4 yıldır bu işi yapıyorum ve ilk kez böyle bir hata yaptım.”

Aavegotchi Duruma El Attı

Dawid paylaşımının devamında, bu konuda kendisine yardımcı olacak olan kişiye 1000 adet LINK (yaklaşık 13 bin dolar değerinde) vereceğini dile getirdi. Dawid’in yardım isteğine ise kripto para toplulukları kulak verdi ve kullanıcılar, durumu anlatan çeşitli bilgileri birçok platformda paylaştı. Durumun yayılmasının ardından Aavegotchi, Dawid için bir yardım kampanyası başlattıklarını duyurdu. Toplanan bağışların Dawid’e iletileceğini söylendi ve bir bağış linki paylaşıldı. Aavegotchi Twitter’da yaptığı bağış duyurusunda “Teknik bir hata olmuş olsa bile topluluk olarak sana yardım edebiliriz” dedi.

Konu Reddit’e Taşındı ve Bağış Toplandı

Aavegotchi’nin yazılımcısı olan Nick Mudge da bu talihsiz olaydan haberdar oldu ve konuyu kendi hesabından paylaştı. Mudge’un paylaşımının ardından, kullanıcılar Ethereum kurucusu Vitalik Buterin’e ulaşmak istedi ve durumu ona da anlattılar ama Buterin bir geri dönüş yapmadı. Ardından Mudge konuyu Reddit’e taşıdı ve açılan başlığın ardından talihsiz adam için 11 bin dolar toplandı. Dawid, toplanan bağışın ardından kripto para topluluklarına ve Aavegotchi’ye çok teşekkür ettiğini ve ailesini mutlu ettiklerini dile getirdi.

Yorum Yap