1. Ana Sayfa
  2. Altın

Yellen’in Açıklamaları Sonrası Altın Sert Yükseldi

Küresel piyasalarda, geçtiğimiz yılın son çeyreğinde düşüş eğilimine giren altın, yaşanan gelişmelere bağlı olarak yönünü belirlemeye devam ediyor. Altın fiyatları için dün en önemli gelişme olarak ABD Başkanı Joe Biden’ın, Hazine Bakanı adayı olan Janet Yellen’in konuşmaları ele alındı. Yellen'in konuşmaları ile birlikte, küresel piyasalarda altın fiyatları sert yükseliş yaşadı.

Yellen’in Açıklamaları Sonrası Altın Sert Yükseldi

Geçtiğimiz yıl yaşanan salgından dolayı artan endişe ile birlikte yatırımcıların yoğun olarak yönelim gösterdiği altın, hem küresel piyasalarda hem de yurtiçi piyasalarında büyük değer kazanımları yaşayarak 2020 yılını %25 değer kazancı ile tamamladı. Ancak altın, yıl içinde zirvesini Ağustos ayında gördükten sonra, özellikle aşı çalışmalarına bağlı olarak değer kaybı yaşamaya başladı ve yılın son çeyreğini de düşüş eğiliminde geçirdi. Yeni yıla düşüş eğiliminde giren altın, yılın ilk günlerinde bu kez ABD’deki seçim belirsizliğine ve gerginliklere bağlı olarak yeniden yönünü yukarı çevirdi. Küresel piyasalarda yaşanan gelişmelere bağlı olarak yönünü belirleyen altın, yeni yıldan bu yana sergilediği dalgalı seyrinin sonuncunda, üçüncü işlem haftasında dalgalı grafiklerini sınırlayarak yatay bir seyre kavuştu. Fakat dün, ABD Başkanı Joe Biden’ın Hazine Bakanı adayı Janet Yellen’in yaptığı konuşma ile birlikte, altın fiyatları sert yükselişe geçti. Altın fiyatlarındaki yükseliş ile birlikte Bloomberg Dolar Spot Endeksi ise gerileme yaşadı.

Yellen’in Konuşması Sonrası Dolar Zayıfladı, Altın Güçlendi

ABD’nin seçilmiş başkanı Joe Biden’ın, Hazine Bakanlığı için belirlediği eski Fed Başkanı Janet Yellen, dün akşam yaptığı konuşmasında kur politikasını, bir rekabet aracı olarak güç kazanmak adına kullanmayacaklarını ifade etti. Ancak öte yandan Yellen küresel piyasalarda düşüş eğiliminde olan doların güçlenmesi için herhangi bir istekte bulunmadı ve bununla ilgili düşüncelerini dile getirmedi. Yellen konuşmasında, Covid-19 salgını ile mücadelede daha fazla devlet harcaması gerektiğini savundu ve bununla birlikte düşük faiz döneminde artan borçlara dair endişeli olduğunu ifade etti. Bu açıklamalar sonrasında dolar küresel piyasalarda değer kaybetti, zayıflayan dolar karşısında ise altın sert değer kazanımları yaşadı.

Stephen Innes Altını Değerlendirdi

Tahvil faizlerindeki yükseliş ile birlikte, altın yatırımcıları Biden’dan gelecek olan açıklamaları beklemeye koyuldu. Yatırımcıların bekleyişi devam ederken, Axi Baş Piyasa Stratejisti Stephen Innes altının bu yıl yükselen tahvil faizleri ve güç kazanan dolardan dolayı zayıfladığını ifade etti. Innes değerlendirmesinde, piyasanın altın fiyatlarını kilit destek seviyesinin üzerinde tutmaya çalıştığını ve altının da 1.850 dolar seviyesindeki psikolojik direnç noktasını aşmakta zorlandığını belirtti.

Güncel Altın Fiyatları

Yaşanan gelişmeler sonrasında güncel altın fiyatları şöyle:

  • Ons altın alış 1.851,95 dolar – satış 1.852,39 dolar
  • Gram altın alış 443,44 TL – satış 443,52 TL
  • Çeyrek altın alış 722,00 TL – satış 733,00 TL
  • Cumhuriyet altını alış 2.882,00 TL – satış 2.923,00 TL

Yorum Yap