1. Ana Sayfa
  2. Gümüş

Yellen’in Konuşmaları Sonrası Gümüş Yükselişe Geçti

ABD Başkanı Joe Biden’ın Hazine Bakanı adayı Janet Yellen, dünkü konuşmasında rekabetçi bir dolar yaratmak için çabalamayacaklarını belirtti ve bununla birlikte küresel piyasalarda değer kaybeden dolar karşısında emtia varlık fiyatlarında yükseliş gözlemlendi. Açıklamalar sonrasında, yatırımcıların gündemine aldığı gümüş, yurtiçi piyasalarda 6,14 TL seviyelerine ulaştı.

Yellen’in Konuşmaları Sonrası Gümüş Yükselişe Geçti

Geride bıraktığımız yılda büyük değer kazanımları yaşayarak dikkatleri çekmeye başaran gümüş için analistler, 2021 yılında da yükselişlerin devam edebileceğini dile getiriyor. Özellikle 2020 yılının son çeyreğinde dile getirilen olumlu gümüş tahminleri, yeni yılın ilk ayında beklenen performansı henüz göstermedi. Yeni yıla sert değer kazançları ile giren gümüş, daha sonra iki haftalık düşüş eğilimine girdi ancak dün ABD Başkanı Joe Biden’ın Hazine Bakanı adayı Janet Yellen’in konuşmaları ile birlikte gümüş, altına paralel olarak yönünü yeniden yukarı çevirdi. Gümüş fiyatlarında yaşanan artış ile birlikte yatırımcılar da uzmanlardan gelen gümüş analiz ve yorumlarına döndü. Bir önceki kapanışının ardından, Yellen’in konuşmaları ile birlikte yükselişe geçen beyaz maden dün günü %0,1 artış ile 25,21 dolar seviyesinde tamamladı. Bununla birlikte yurtiçi piyasalarında da yükselen gram gümüş, yeni güne 6,14 TL seviyesinde giriş yaptı. Piyasalarda hem döviz kurları için hem de emtia varlık fiyatları için gün içinde açıklanması beklenen faiz kararı takip edilecek.

Konuşma Sonrası Değerli Metallerde Artışlar Yaşandı

ABD Hazine Bakanı adayı Janet Yellen, rekabetçi bir dolar yaratma çabasında bulunmayacaklarını dile getirdi. Bu konuşmalar ile birlikte 1,9 triyon dolarlık finansal canlandırma paketi beklentileri arttı ve emtia varlıklarda, gümüş altına paralel olarak yükselişe geçti, öte yandan petrol fiyatları da değer kaybeden dolar karşısında yatay seyrini korudu. ABD kanadında yaşanan gelişmeler sonrasında değerli metallerde görülen hareketlilikler şöyle:

  • Altın %1,15 arttı
  • Gümüş %1,28 arttı
  • Paladyum %0,80 arttı
  • Platin %1,60 arttı

Troy Kıymetli Madenler Gümüş Analizini Paylaştı

Değerli metallerde yaşanan artışlar ile birlikte Troy Kıymetli Madenler, gümüş analizini paylaştı. Paylaşılan analizde, Yellen’in konuşmaları sonrasında altına benzer şekilde yükselişe geçen gümüşün seansları yeşilde kapattığı belirtildi. Fakat aynı analizde bu kapanışın güçlü olmadığı ve bir önceki kapanıştan %0,1 fazla olduğu ifade edildi. Paylaşılan analizde, Borsa İstanbul’da toplam 1.016 kilogram altın ve 1.299 kilogram gümüş işleminin gerçekleştiği belirtildi. Gün içinde altına paralel olarak gümüş fiyatları için açıklanması beklenen faiz kararı takip edilecek.

Güncel Değerli Metal Fiyatları

Yeni günde yaşanan gelişmeler sonrasında güncel değerli metal fiyatları şöyle:

  • Ons altın alış 1.870,22 dolar – satış 1.870,67 dolar
  • Ons gümüş alış 25,80 dolar – satış 25,84 dolar
  • Gram gümüş alış 6,16 TL – satış 6,17 TL
  • Paladyum alış 2.376,64 dolar – satış 2.387,80 dolar
  • Platin alış 1.111,05 dolar – satış 1.113,95 dolar

Yorum Yap