1. Ana Sayfa
  2. Altın

Yeni Günde Değer Kaybeden Altın İçin Yükseliş Beklentisi

Dün gün içinde yaşanan gelişmelere bağlı olarak artış gösteren altın daha sonra gerileyerek değer kaybı yaşamıştı. Piyasalarda artan risk iştahı ile birlikte ons altın önce gerilemiş daha sonra dün, gün içinde 1850 doların üzerine kadar yükselmişti. Yurtiçi piyasalarında ise dolar/TL kurunda yaşanan değer artışlarına bağlı olarak gram altın da yeniden 440 lira seviyelerine kadar yükselmişti.  Yeni gün ile birlikte altında değer kayıpları başlarken gözler ABD'den gelecek olan açıklamalara çevrildi.

Yeni Günde Değer Kaybeden Altın İçin Yükseliş Beklentisi

Küresel piyasalarda ons altın, geçtiğimiz hafta sert şekilde değer kaybetmiş ve haftayı düşüş eğiliminde kapatmıştı. Amerika Birleşik Devletleri’nin Georgia eyaletindeki seçimlerinden Joe Biden’ın zaferi ilan etmesi ile birlikte mavi dalga yaşandı bu haber ekonomi piyasalarına pozitif olarak yansıyınca, altında risk iştahı arttı. Artan risk iştahı ile birlikte yatırımcılar yönünü satış tarafına çevirdi ve altında geri çekilmeler başladı. Sert şekilde değer kaybeden altın geçtiğimiz haftanın son gününde, 1828 dolar seviyesine kadar geriledi fakat daha sonra gün içinde yaşanan gelişmelere bağlı olarak değer artışı yaşayan ons altın, 1846 dolar bandına kadar yükselerek fiyatını bu noktada dengeledi. Yeni haftada 1850 dolar bandına ulaşan ons altın için gözler bugün ABD kanadından gelecek olan yeni açıklamalara çevrildi.

Biden’ın Olası Mali Teşvik Paketi Açıklamaları Altını Nasıl Etkiler?

Yeni yılın ikinci işlem haftasında yaşanan gelişmelere bağlı olarak devam eden fiyat dalgalanmalarına bugün altın, hafif değer kayıpları ile karşılık verdi. ABD kanadında tahvil faizleri ve dolar değer kazanmaya devam ederken, yeni başkan Joe Biden’ın olumlu yaklaştığı bilinen mali teşvik paketini açıklaması bekleniyor. Mali teşvik paketine ilişkin daha önceden oluşan beklentiler, altın fiyatlarında değer kazançlarına yol açmıştı. Yeni günde değer kayıpları yaşayan altının bu açıklamalara bağlı olarak yönünü tekrardan yukarıya çevirmesi bekleniyor. Analistler yeni haftada takip edilecek yoğun bir haber akışı olmadığını ve gündemi yeni başkanın yapacağı açıklamaların belirleyeceğini dile getirdi.

Margeret Yang Beklentisini Açıkladı

Altın yeni günle birlikte değer kaybı yaşamadan önce ABD doları son 3 yılın en düşük seviyesine ulaşmıştı. Öte yandan hazine tahvili faizinde yaşanan artışlar da altın üzerinde bir baskı oluşturmuş ve altın fiyatları buradan da beslenmişti. Şimdi ise küresel ekonomi piyasalarında, altın fiyatları için Joe Biden’ın yapacağı açıklamalar takip edilecek. Biden’ın yapacağı olası mali teşvik açıklamasına karşın, Daily FX Stratejisti Margeret Yang, altındaki geçici aşağı yönlü eğilimin durabileceğini dile getirdi.

Güncel Altın Fiyatları

Yaşanan gelişmeler sonrasında, haftanın ikinci gününde güncel altın fiyatları şöyle:

  • Ons altın alış 1.858,98 dolar – satış 1.859,35 dolar
  • Gram altın alış 445,53 TL – satış 445,61 TL
  • Çeyrek altın alış 723,50 TL – satış 731,90 TL
  • Cumhuriyet altını alış 2.889,70 TL – satış 2.917,30 TL

Yorum Yap