1. Anasayfa
  2. Gümüş

Yeni Günde Gümüş Altından Bağımsız Değer Kazandı

Küresel ekonomi piyasalarında gümüş, çoğu zaman altına paralel olarak hareket ediyor ancak Şubat ayının başında sert yükselen gümüşü, bu kez altın takip etmişti. Daha sonra her iki değerli metal de dalgalı seyrini sürdürdü ve son iki günde düşüş eğiliminde bulunan gümüş, yeniden yönünü yukarı çevirdi. Gümüşün yükselişe geçtiği günde altın, yatay seyrini bozmadı.

Yeni Günde Gümüş Altından Bağımsız Değer Kazandı

Küresel ekonomi piyasalarının popülaritesi, 2020 yılında yaşanan salgının etkisiyle birlikte enflasyon korkusunun oluşmasıyla üst seviyelere çıktı. Fakat artan popülaritede, yatırımcıların ilgisi yine büyük ölçüde altından yana oldu. Gümüş ise yatırımcıların yoğun talebi ile altın kadar karşılaşmamasına rağmen, değer kazançlarında geçtiğimiz yıl altını neredeyse ikiye katlamayı başardı. Bununla birlikte dikkatleri üzerine çeken gümüş, çoğu zaman piyasalarda altındaki hareketliliklere paralel olarak hareketler sergiliyor ve fiyat grafiklerini de çoğu zaman buna göre çiziyor. Ancak Şubat ayının başlarında, Reddit topluluğunun etkisiyle düşüş eğiliminde bulunan gümüş ciddi ölçüde değer kazanarak son 8 yılın zirvesini görmüştü. Normal şartlarda çoğu zaman altına göre hareket eden gümüş, bu kez değer artışları ile altının kendisini izlemesini sağladı. Benzer şekilde, yeni günde de gümüş küresel piyasalarda altından bağımsız şekilde yükseldi ve altın yatay seyrini korudu.

Powell’ın Konuşmaları Altını Durdurdu, Gümüşü Hareketlendirdi

Yeni güne değer kazançları ile başlayan gümüş, bu alanda altını geride bırakmayı başardı. Zira altın fiyatlarında durağan grafiklerin ortaya çıkmasında ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell’ın yaptığı açıklamalar etkili oldu. Powell, altın fiyatlarında 3 gündür devam eden yükselişin ardından, işsizlik ve istihdam piyasası ile ilgili açıklamalar yaptı ve altın değer kazançlarını sınırladı. Bununla birlikte, iki gündür düşüş tehditleri bulunan gümüş, yeni günde yeniden yükselişe geçti. Jerome Powell New York Ekonomi Kulübü’nde yaptığı konuşmalarda, ABD istihdam piyasalarının tam anlamıyla toparlanma sinyallerinden hala çok uzakta olduğunu dile getirdi. Powell açıklamalarında, kanun yapıcıları ve özel sektöre çeşitli çağrılarda bulundu.

Altın Ve Gümüşe Teşvik Paketi Etkisi

Her ne kadar Fed Başkanı Jerome Powell’ın açıklamalarıyla birlikte altın fiyatlarındaki artış sınırlanmış olsa da altın haftayı değer kazancı ile kapatmaya hazırlanıyor. Yeni yılın ilk 6 haftalık sürecinde altın 4 haftayı kayıpla kapatmıştı. Bu değer kayıplarında Joe Biden’ın mali teşvik paketi açıklamaları etkili olmuştu. Öte yandan haftaya ons başına 27 doların altında başlangıç yapan gümüş ise ciddi değer artışları yaşayarak 28 doların üzerini görmüştü ancak hafta içinde geri düşmüştü. Fakat yeni günde gümüş, yeniden yükselişe geçti.

Güncel Değerli Metal Fiyatları

Yaşanan gelişmeler sonrasında, yeni günde güncel değerli metal fiyatları şöyle:

  • Ons altın alış 1.840,60 dolar – satış 1.840,93 dolar
  • Ons gümüş alış 27,15 dolar – satış 27,17 dolar
  • Gram gümüş alış 6,14 TL – satış 6,15 TL
  • Paladyum alış 2.361,59 dolar – satış 2.373,87 dolar
  • Platin alış 1.256,63 dolar – satış 1.261,17 dolar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir