1. Anasayfa
  2. Gümüş

Yeni Günde Gümüş Değer Kazancını Sınırlı Tuttu

Küresel ekonomi piyasalarındaki dalgalanma, emtia varlıkları etkilemeye devam ediyor. Uzun bir süredir zayıflama eğiliminde olan dolar karşısında güçlenen altın ve gümüş, hafta başına kadar yükselişlerini sürdürdükten sonra yeni günde kayıplar verdi ancak analistler, değerli metallerden 2021 yılı için umutlu. Beyaz maden gümüş, ons altının yeni günde sert değer kaybetmesine rağmen değer kazandı ancak kazançlarını sınırlı tuttu.

Yeni Günde Gümüş Değer Kazancını Sınırlı Tuttu

Küresel ekonomi piyasalarında uzun haftalardır değerli metal kanadında yaşanan değer kayıpları yatırımcıları endişelendiriyordu. Zira geçtiğimiz yılın özellikle son çeyrek döneminde, birçok analist gümüşün 2021 yılında yükseleceğine ilişkin öngörülerini paylaşmıştı ancak 2021 yılında gümüş beklenen yükselişleri bir türlü gösterememişti. Fakat Ocak ayının sonunda ve Şubat ayının başlarında, Reddit platformunda bir araya gelen ve topluluk oluşumu olan WallStreetBets isimli gençlerin, ekonomi piyasalarına adım atmasıyla birlikte, hedeflerine gümüşü aldılar ve gümüş o dönemde sert değer kazançları yaşadı. Topluluk oluşumunun yoğun desteği ile değer kazanan ons gümüş, kısa sürede 30 dolar barajını aştı ve bununla birlikte 2013 yılından bu yana en yüksek seviyesine ulaşmış oldu. Gümüşteki bu sert yükseliş yatırımcılarını heyecanlandırsa da bunun bir balon etkisi olduğu anlaşıldı ve gümüş sert kazandığı değerleri Şubat ayı boyunca geri verdi. Ancak yeni haftada yönünü yeniden yukarı çeviren gümüş, hafif hareketli değer kazanımlarına yeni günde de devam etti. Analistler, gümüş yorum ve analizlerini paylaşmaya devam ediyor.

Ons Gümüş Yeni Günde Ons Altından Ayrıştı

Küresel piyasalarda çoğu zaman altına paralel olarak hareket eden ons gümüş, haftanın dördüncü işlem gününde altından ayrışık hareket etti. ABD 10 yıllık tahvil faizleri, beklenenden yüksek gelince ons altın fiyatında 20 dolarlık sert düşüş yaşandı ancak bu düşüş ons gümüşe yansımadı. Gümüş, ons altının sert değer kaybettiği günde, hafif hareketli ve yukarı yönlü seyretti. Analistlere göre ons gümüş, 26,50 dolar desteği üzerinde kapanış yapmaya devam ederse, 32 dolar seviyesine kadar yükselişlerine devam edebilir.

Şatıroğlu 29 Doları İşaret Ediyor

Gümüşün hafif dalgalı ve yükseliş eğiliminde hareket etmeye başlaması yatırımcıları heyecanlandırıyor. Geçtiğimiz yılın son çeyreğinde olumlu gümüş yorumları ile dikkat çeken ekonomi piyasaları uzmanı Tunç Şatıroğlu da gümüş değerlendirmelerine devam ediyor. Şatıroğlu gümüş değerlendirmesinde, 27,44 dolar bandını işaret etti ve bu direncin üzerinde kalmaya devam eden gümüşün, hızla 29 dolara yükselebileceğini belirtti.

Güncel Değerli Metal Fiyatları

Yaşanan gelişmeler sonrasında, son işlem haftasının dördüncü iş gününde güncel değerli metal fiyatları şöyle:

  • Ons altın alış 1.786,97 dolar – satış 1.787,29 dolar
  • Ons gümüş alış 27,86 dolar – satış 27,89 dolar
  • Gram gümüş alış 6,49 TL – satış 6,50 TL
  • Paladyum alış 2.442,04 dolar – satış 2.437,14 dolar
  • Platin alış 1.252,35 dolar – satış 1.257,38 dolar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir