1. Anasayfa
  2. Altın

Yeni Günde Toparlanan Altın Ayı Kayıpla Kapatıyor

Küresel ekonomi piyasalarında uzun bir süredir değer kayıpları yaşayan ons altın ve yurtiçi piyasalarda ons altına paralel olarak değer kaybeden gram altın, son haftalarda değer kazanmaya başlayarak yatırımcılarını heyecanlandırmayı başardı. Birçok yatırımcı, altındaki düşüşlerin ne kadar daha süreceğini ve altının 2021’de yükselişe geçip geçmeyeceğini merak ediyordu. Son verilerde, altın fiyatlarının yeniden yükselmeye başladığı görülüyor.

Yeni Günde Toparlanan Altın Ayı Kayıpla Kapatıyor

Küresel ekonomi piyasalarında geçtiğimiz yıl dolar, önemli para birimleri karşısında değer kaybetmeye başlayınca ve bu durum yıl boyunca kademeli olarak devam edince, ons altın da düşen dolar karşısında değerlenmeyi başarmış ve 2020 yılını %25 gibi ciddi bir oranla kazançlı kapatmayı başarmıştı. Ancak ons altın kanadındaki bu yükselişler, geçtiğimiz yılın Ağustos ayından bu yana kademeli olarak düşüş kaydediyordu ve bu düşüşler, 2021 yılında daha şiddetli gerçekleşti. Altın, Ocak ayını son 10 yılın en kötü Ocak ayı performansı ile kapattıktan sonra Şubat ayı başlarında hafif yükselişler yaşasa da Şubat boyunca da kademeli olarak değer kayıplarını sürdürdü. Geçtiğimiz hafta dalgalanmaya başlayan altın, Şubat ayının son işlem haftasını kazançla kapatmaya hazırlanıyor. ABD tahvil faizlerinin yükselmesi ile birlikte ekonomi piyasalarında da hareketlilik başladı ve bu hareketlilikten altın, değer kazançları ile payını almayı başardı. Altın, önceki kapanışına göre güne değer kayıplarıyla başlamış olsa bile gün içinde değer kazanmayı başardı ve yatırımcılarını heyecanlandırdı.

Altın Toparlanmaya Başladı Ama İkinci Ayı Da Değer Kaybıyla Kapatıyor

Küresel piyasalarda ons altın, ABD tahvil faizlerinin beklenenden yüksek gelmesi ile birlikte hafta içinde, 20 dolara yakın sert düşüş kaydetmişti ve yeni günde toparlanma emareleri gösterdi. Altın bu yükselişler ile birlikte her ne kadar haftanın son işlem gününü kazançla kapatmaya hazırlansa da aylı performansa bakıldığında, Ocak ayını değer kayıplarıyla kapatan altın, Şubat ayını da değer kayıplarıyla kapatmaya hazırlanıyor. Öte yandan yurtiçi piyasalarda gram altın ise hafta başından bu yana ons altından ayrışarak 20 TL değer kazanmayı başardı.

Altının Aylık Değer Kaybı %4’e Ulaştı

Ons altın, tahvil faizlerine bağlı olarak değer kaybedince 1.770 dolar seviyesine kadar çekildi. Ancak yurtiçi piyasalarda dolar/TL’deki yükselişten destek alan gram altın, dolar kurundaki değer artışının %6’yı bulması ile birlikte yeniden 420 TL seviyesinin üzerini test etmeye başladı. Ons altın, yeni günde değer kazanmış olsa da haftalık bazda %0,89 ve aylık bazda da %4 oranında değer kaybı ile ayı kapatmaya hazırlanıyor.

Güncel Altın Fiyatları

Yaşanan gelişmeler sonrasında, haftanın ve ayın son işlem gününde güncel altın fiyatları şöyle:

  • Ons altın alış 1.759,78 dolar – satış 1.7560,19 dolar
  • Gram altın alış 420,37 TL – satış 420,47 TL
  • Çeyrek altın alış 684,00 TL – satış 708,00 TL
  • Cumhuriyet altını alış 2.736,00 TL – satış 2.837,00 TL

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir