1. Anasayfa
  2. Döviz

Yeni Günde Yükselen Dolar Fed Açıklamalarını Bekliyor

Uzun bir süredir, küresel gelişmelere bağlı olarak zayıflama eğiliminde bulunan dolar, yurtiçi piyasalarda yeni güne yükselişle giriş yaptıktan sonra yeniden değer kaybederek 7,38 TL seviyelerinde dengelendi. Öte yandan Euro ve Sterlin de dolara paralel olarak, TL karşısında düşüş eğilimini korudu. Euro/TL gün içinde 9,00 TL altındaki fiyatını korudu, Sterlin ise gün içinde 10,13 TL civarında fiyatlandı. Döviz kurları için, gün içinde yaşanan gelişmeler takip edilecek.

Yeni Günde Yükselen Dolar Fed Açıklamalarını Bekliyor

Küresel piyasalardaki gelişmeler, dolar üzerindeki etkisini koruyor ve dolar gelişmelere bağlı olarak yönünü tayin etmeye devam ediyor. Uzun bir süredir küresel piyasalarda düşüş eğiliminde bulunan dolar, Türk Lirası karşısında da değer kaybetmeye devam etti ve yeni güne değer artışı ile giriş yaptı. Dolar kurunda yeni günde gözlenen artış sonrası yatırımcılar pozisyon belirlemeye çalışırken, kur gün içinde yeniden düşüşe geçti. Dolar kurundaki düşüşe paralel olarak Euro ve Sterlin de Türk Lirası karşısında düşüş eğilimini korudu. Dolar kuru için bugün takip edilecek olan en önemli gündem maddesi, ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell’ın konuşmaları olacak. Dün gün içinde 7,32 TL seviyelerine kadar çekilen ve yeni güne yükseliş ile giriş yaptıktan sonra 7,38 TL seviyelerine inen dolar kuru, Fed açıklamaları öncesinde değer kaybetme eğiliminde bulunuyor. Geçtiğimiz yıl Fed faizleri son olarak Mart ayında 100 baz puan artırmış ve geriye kalan aylarda bir artışa gitmemişti. Bugünkü toplantı sonrasında Fed’in faiz aralığını yine 0,00 ile 0,25 aralığında sabit tutması bekleniyor.

Fed ve Naci Ağbal’ın Açıklamaları Takip Edilecek

Küresel piyasalarda bu hafta ve bugünün en önemli haber akışı, Fed Başkanı Jerome Powell’ın açıklamaları olarak takip edilecek. Son altı ayda faizi sabit tutan Fed’in, bugün de faiz de bir artırıma gitmesi beklenmiyor. Öte yandan yurtiçi piyasalarda ise haftanın en önemli haber akışı Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal’ın açıklayacağı yılın ilk enflasyon raporu olarak ele alınıyor. Ağbal, para politikasına yönelik izlenecek olan adımları ve enflasyon beklentilerinin revize edilip edilmeyeceğini bildirecek. Hem Fed toplantısı öncesi hem de Ağbal’ın açıklamaları öncesinde düşüş eğiliminde bulunan dolar/TL kuru, hafta içinde gelişmelere bağlı olarak yönünü belirleyecek.

Döviz Kurları Düşüş Trendini Koruyor

Küresel piyasalarda ve yurtiçi piyasalarda başlayan aşağı yönlü eğilimde, dolar kurunun yanı sıra Euro/TL de yönünü aşağı çevirdi ve 9,00 TL altındaki fiyatlanmasını korudu. Euro/TL gün içinde 8,94 barajının üstünde kalmaya devam etse de açıklamalar ile birlikte yönünü aşağı çevirebilir. Öte yandan Sterlin/TL de 10,15 altındaki seyrini korudu ve gün içinde 10,13 seviyesi etrafında fiyatlandı. Döviz kurları için güncel haber akışı takip edilecek.

Güncel Döviz Kurları

Açıklamalar öncesinde, hafta ortasında güncel döviz kurları şöyle:

  • ABD Doları alış 7,3550 TL – satış 7,3612 TL
  • Euro alış 8,9443 TL – satış 8,9491 TL
  • İngiliz Sterlini alış 10,1167 TL – satış 10,1257 TL

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir