1. Ana Sayfa
  2. Döviz
  3. Yeni Haftada Döviz Kurları Harekete Geçti

Yeni Haftada Döviz Kurları Harekete Geçti

Küresel ekonomi piyasalarında zayıflayan haber akışı, Şubat ayının ikinci haftasıyla birlikte yeniden yoğun hale gelmeye başladı. Bu haber akışlarına paralel olarak, yurtiçi piyasalarda döviz kurlarında düşüş eğilimi devam etti. Geçen hafta 7,30 TL seviyelerinden 7,03 TL seviyelerine kadar gerileyen dolar kuru, yeni haftada 7,06 TL etrafında fiyatlandı. Gün içinde AB Merkez Bankası Başkanı’nın konuşmaları takip edilecek.

featured

Küresel ekonomi piyasalarında ve yurtiçi piyasalarda ekonomi yönetimlerinin attığı adımlara bağlı olarak, dolar hem küresel piyasalarda hem de yurtiçi piyasalarda değer kayıplarını sürdürüyor. ABD mali teşvik paketi görüşmeleri bir süredir askıya alınmış durumda ancak ABD kanadından gelen açıklamalar, mali teşvik paketine ilişkin beklentileri artırıyor. ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, hafta arasında yaptığı konuşmasında, ABD istihdamında tam sayıya ulaşmayı hedeflediklerini ve enflasyonu küçültme hedeflerinin olduğunu ifade etti. Mali teşvik paketinin uygulamaya koyulacağı mesajlarını veren Yellen’ın konuşmaları sonrasında, küresel piyasalarda dolara olan güven kaybı devam etti. Öte yandan geçtiğimiz hafta, yurtiçi piyasalarında Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Naci Ağbal’ın enflasyon ile mücadele açıklamaları sonrasında dolar/TL kuru 7,30 seviyelerinden 7,03 seviyelerine kadar çekilmişti. Yaşanan bu düşüşler sonrasında, bankacılar yurtiçi yerleşkelerin döviz alımlarını durdurduğunu ve Türkiye’ye yabancı para girişinin hızlandığını ve buna bağlı olarak da Türkiye’nin 5 yıllık risk priminin 300 puan seviyesinin altına gerilediğini vurguladı.

Döviz Kurları İçin Önemli Gündem Başlıkları Neler?

Şubat ayının ikinci haftasında başlayan hareketliliklerde, ekonomi piyasalarında bu hafta takip edilecek olan önemli gelişmeler bulunuyor. İlk olarak ABD Merkez Bankası’nın (Fed)i ABD Hazinesi’ne sunacağı rapor verileri takip edilecek. Ardından gün içinde öne çıkan en önemli gündem başlığı AB Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde’ın bugün yapacağı konuşma olacak. Bankacılar, açıklamalarında ABD 10 yıllıklarının seyrine dikkat çekiyor. Faizlerin 1,15 seviyesinin üzerine çıkması durumunda, gelişmekte olan ülkelerin para likiditesinde zayıflama olabileceği uyarısı yapıldı.

Şatıroğlu Dolar Kuru İçin Kritik Seviyeyi Paylaştı

Dolar kurunda yeni haftada yaşanan hareketlilikler sonrasında, ekonomi piyasaları uzmanı Tunç Şatıroğlu, Twitter hesabından teknik analizlerini paylaştı. Şatıroğlu ayrıca dolar kurunda yaşanabilecek hareketliliklere bağlı olarak, tahminlerini de paylaştı. Dolardaki tepki yükselişinin geciktiğini belirten Şatıroğlu, dolar/TL kuru için takip edilecek en kritik seviyenin 7,00 seviyesi olduğunu ifade etti. Şatıroğlu’na göre, dolar kuru 7,00 seviyesinin altına sarkarsa, kur 6,85 TL seviyesine kadar gerilemeye devam edebilir. Uzman isme göre, 7,00 TL seviyesindeki güçlü destekten sonra aşağı yönde en güçlü destek 6,85 TL seviyesinde bulunuyor.

Güncel Döviz Kurları

Yaşanan gelişmeler sonrasında, haftanın ilk işlem gününde güncel döviz kurları şöyle:

  • ABD Doları alış 7,0860 TL – satış 7,0910 TL
  • Euro alış 8,5284 TL – satış 8,5343 TL
  • İngiliz Sterlini alış 9,7040 TL – satış 9,7119 TL

Yorum Yap