1. Anasayfa
  2. Altın

Yeni Haftaya Düşüşle Giren Altın Yatay Seyirde

Küresel piyasalarda ons altın fiyatlanmasında en belirleyici etken ABD kanadında gelişen mavi teşvik paketi adımları iken, yurtiçi piyasalarda dolar/TL kuru hareketliliği gram altın fiyatlanmasında etkin rol oynuyor. Geçtiğimiz hafta altın fiyatlarında yaşanan dalgalanmaların ardından ons altın 1.855 dolar seviyelerinde ve gram altın da 440 TL seviyelerinde yatay seyre geçti.

Yeni Haftaya Düşüşle Giren Altın Yatay Seyirde

Yeni yıla sert değer artışları ile başlayan ve ilk haftanın ardından bu değer kazançlarının büyük bir bölümünü geri veren altın, yılın ilk ayının üçüncü işlem haftasında da küresel piyasalarda yaşanan gelişmelere bağlı olarak dalgalı bir grafik çizdi. Altın fiyatlarındaki dalgalanma sonrasında yatırımcılar analistlerden ve uzmanlardan gelen yorumları dikkate alırken, analistler altın fiyatları için kısa vadede takip edilecek en önemli unsurun ABD mali teşvik paketi olduğunu dile getiriyor. ABD kanadında, 1,9 trilyon dolarlık mali teşvik paketinin Kongre’ye sunulması ile birlikte değer kaybeden dolar, altın fiyatlarını beslemişti. Bu durum, yurtiçi piyasalarında TL karşısında doların değer kaybetmesi ile birlikte gram altın fiyatına da yansımıştı. Son olarak mali teşvik paketine ilişkin yeni söylentiler ortaya çıktı ve demokratların sunduğu paketin önüne, cumhuriyetçiler tarafından bazı engeller ortaya çıkarılacağı gündeme geldi. Bu söylentiler ile birlikte mali teşvik paketinin zamanlaması ve hızında da çeşitli şüpheler ortaya çıktı. Ortaya çıkan şüphelerin ve yaşanan gelişmelerin, altın fiyatlarına etkisi takip edilecek.

Ons Altın Hangi Yönde Hareket Edecek?

Geçtiğimiz hafta ekonomi piyasalarında yaşanan dalgalanmalar sonrasında, Dolar Endeksi yeni haftaya %0,1 oranında değer kaybıyla başladı ve 90,15 seviyesinde kaldı. Öte yandan geçtiğimiz haftada 1.860 dolar seviyelerine ulaşan ons altın fiyatı da yeni haftaya 1.852 dolar seviyesinden giriş yaptı ve yatay seyre geçti. ABD mali teşvik paketi ile ilgili şüphelerin ortaya çıkması ile birlikte, analistler ons altının 1.840 dolar ve 1.845 dolar aralığında fiyat sıkışıklığı yaşamaya devam etmesi halinde, ons altının hedefini 1.870 dolar seviyesi üzerinde tutmaya devam edeceğini dile getiriyor. Ons altın fiyatı için ABD kanadında yaşanan gelişmeler takip edilecek.

Gram Altın Fiyatı Dolar Kuruna Paralel Olarak Geriledi

Dolar/TL kurunun yeni işlem haftasına değer kaybıyla başlaması ile birlikte, gram altın fiyatı da aşağı yönlü bir hareketlilik gösterdi. Dolar kuru haftaya 7,42 TL seviyesinde giriş yaptıktan sonra gün içinde 7,36 TL seviyesine kadar geriledi. Bununla birlikte gram altın da dolar kuruna paralel olarak değer kaybı yaşadı ve 440 TL seviyesinin altına sarktı. Gram altın fiyatları için, yurtiçi piyasalarında gün içinde takip edilecek olan önemli bir haber akışı bulunmuyor ve gram altın için ons altının hareketliliği takip edilecek.

Güncel Altın Fiyatları

Yeni işlem haftasının ilk gününde güncel altın fiyatları şöyle:

  • Ons altın alış 1.852,92 dolar – satış 1,853,23 dolar
  • Gram altın alış 440,70 TL – satış 440,77 TL
  • Çeyrek altın alış 716,00 TL – satış 728,00 TL
  • Cumhuriyet altını alış 2.859,00 TL – satış 2.900,00 TL

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir