1. Ana Sayfa
  2. Döviz
  3. Yerel Yatırımcıların Tercihi Döviz

Yerel Yatırımcıların Tercihi Döviz

Hazine ve Maliye eski bakanı Berat Albayrak’ın istifası ile başlayan dolar kurundaki düşüş trendi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Ekonomide yeni dönem” açıklamaları ile devam etmiş, piyasalarda faiz artırım beklentisi ile düşüş desteklenmişti. Son olarak Türkiye Cumhuriyet Bankası’nın (TCMB) Kasım ayı Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısından çıkan piyasaya paralel faiz artırım kararı ile de bu düşüş hızlanmıştı. 7.52 TL seviyesine kadar düşen kur daha sonra dördüncü işlem haftasında tekrar yükselişe geçti.

Yerel Yatırımcıların Tercihi Döviz

Küresel piyasalarda Covid-19 vakalarındaki artışa karşın gelen olumlu aşı haberleri piyasaları destekliyor. Yurtiçi piyasalarında ABD ile başkanlık seçimleri sonrası ilişkiler, Avrupa Birliği (AB) ile artan gerilimin nasıl şekilleneceği ve siyasi gelişmeler de yakından izleniyor. Bankacıların açıklamalarına göre bu yıl 32 milyar dolar döviz alan ve dolar/TL kurundaki son düşüş de dövizde yeni alım fırsatları olarak değerlendiren yerel yatırımcıların, yüksek enflasyon başta olmak üzere henüz Türk Lirası’na belirgin düzeyde dönüşü görünmüyor.

Sadece Salı Günü Bir Satış Gerçekleşti

Bankacılardan gelen açıklamaya göre; yerel yatırımcılar yüksek enflasyon başta olmak üzere henüz Türk Lirası’na belirgin bir dönüş sergilemedi. Fakat bu duruma istisna olarak sadece Salı günü, 8,05 TL seviyelerinden gelen döviz satışları oldu. Tutarlar bankacılara göre yüksek sayılmaz fakat bu durumun trendin ilerleyiş açısından oldukça önemli bulunuyor.

Yabancı Yatırımcılar Beklenti İle Giriş Yapmaya Devam Ediyor

Öte yandan ekonomide daha ortadoks politikalara doğru gerçekleşen değişim beklentisi ile yabancı yatırımcılar, bazı alanlarda neredeyse sıfıra kadar indirdikleri Türkiye yatırım pozisyonlarını, son iki haftada belirgin şekilde artırmayı sürdürüyor.

Yerel Yatırımcılar Kurdaki Düşüşü Frenliyor

Yabancı yatırımcıların son iki haftalık Türkiye yatırım pozisyonlarına karşın 225 milyar dolarla döviz ve altın varlıklarını tarihi zirvede bekleten yerel yatırımcıların, henüz Türk Lirası’na belirgin bir geçiş göstermemesi de dolar/TL kurundaki düşüşleri frenliyor. Bankacıların Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) verilerinden alarak yaptığı hesaplamaya göre; 9 – 13 Kasım haftasında 1 milyar doları portföy girişi olmak üzere totalde 5 milyar dolar seviyesinde yabancı girişi yaşandı.

Bankacıların 7,3 – 7,0 Öngörüsü Gerçekleşmedi

Dolar/TL kuru bu dönemde 8,58 seviyesindeki zirvesinden, 7,52 seviyesine gerilemiş olsa da bu hafta itibari ile Türk Lirası’nda değer kayıpları tekrar görülmeye başlandı. Bankacılar yerel yatırımcıların da döviz satışına katılması halinde geçen hafta kurun 7,3 – 7,0 seviyelerinin görülebileceğini öngörüyorlardı. Fakat bu beklenti gerçekleşmedi ve yerel yatırımcılar varlıklarını bekletmeyi devam ettirdi. Bu kapsamda dolar kuru da yükseliş trendine geçti.

Deniz Yatırım’dan Orkun Gödek ise konuya ilişkin; “Küresel piyasalardaki risk iştahı tüm hızı ile devam ederken maalesef içeride yerel varlıklar pozitif tarafta kalma yönelimini son 2 haftanın tersine volatilite artışı destekli gerçekleştiriyor.” dedi.

Yorum Yap

Yorum Yap