1. Anasayfa
  2. Kripto Manşet

Yerli Kripto Para Yatırımcılarının Çoğu 2020’de Zarar Etti

Kripto para piyasaları, lider Bitcoin’in (BTC) büyük desteği ile benzersiz bir yılı geride bırakmaya hazırlanıyor. 2020 yılının özellikle son çeyreğinde sazı eline alan Bitcoin, üst üste kırdığı rekorlarla altcoinleri de harekete geçirmiş ve büyük değer artışları yaşamıştı. Bunun sonucunda kripto para piyasalarında yatırımcıların çoğu kazanç sağlarken, yerli yatırımcılar için durumun öyle olmadığı anlaşıldı. Twitter’da yapılan bir ankete göre, yerli kripto para yatırımcıları 2020 yılında çoğunlukla zarar etti.

Yerli Kripto Para Yatırımcılarının Çoğu 2020’de Zarar Etti

2020 yılı hem kripto para piyasalarında hem de geleneksel ekonomi piyasalarında benzersiz bir yıl olarak geride kalmaya hazırlanıyor. Bu yıl yaşanan sıra dışı gelişmelerle birlikte, yatırım varlık fiyatlarında sene boyunca sert dalgalanmalar gözlemlendi. Fakat bu dalgalanmaların neticesinde, yılın son çeyreğinde özellikle Bitcoin (BTC) müthiş bir değer artışına girdi ve yılın son günlerine doğru rekor üzerine rekor kırdı. Bitcoin değerinin artırırken, yanında da birçok altcoini yukarılara taşımayı başardı. Bu genel olumlu tablo sayesinde, kripto para piyasalarında yatırımcıların çoğu büyük kazançlar elde etti. Fakat bu durumdan karlı çıkamayanlardan öne çıkanlar, yılın son günlerinde gelen SEC – Ripple davası ile XRP yatırımcıları oldu. Bunun dışında kripto para piyasalarında yatırımcıların çoğu bu yıl kazanç sağladı fakat yerli kripto para yatırımcıları için durum tam tersi şekilde gelişti. Twitter’da yapılan bir ankete göre, yerli yatırımcıların %64’ü 2020 yılında kripto para yatırımlarından dolayı zarar etti.

Yüzde 64 “Zarardayım” Dedi, Yüzde 36 “Kardayım” Dedi

Kripto para piyasalarında tanınan yerli analist Berk Tavşan, Twitter’da geçtiğimiz gün bir anket oluşturdu. Tavşan, yerli kripto para yatırımcılarının bu yılı nasıl geçirdiğini merak etti ve anketinde “Şu anda hesabınız karda mı, zararda mı?” diye sordu. Yaklaşık iki bin katılımcının oy verdiği ankette katılımcıların %35,6’sı “Kardayım” derken, %64,4’ü zarardayım dedi. Bu da yaklaşık olarak 1.120 katılımcının bu zararda olduğunu gösteriyor. Tabii ki bu anketin resmi bir geçerliliği bulunmuyor ancak tümevarım yöntemi ile buradan yola çıkarak yerli kripto para yatırımcılarının zararda olduğu görülüyor.

Zarar Edenlerin Çoğu XRP’den Yakındı

Analist Berk Tavşan’ın Twitter’da yaptığı anket paylaşımının altına birçok kripto para kullanıcısından da yorum geldi. Serzenişte bulunan katılımcıların büyük çoğunluğu ise SEC – Ripple davasından dem vurdu. Anket altında yorumlarını dile getiren katılımcılardan biri, yerel kripto para yatırımcılarının %90’ının XRP yatırımcısı olduğunu ve nasıl karda olabileceklerini dile getirdi. Ayrıca anket altında yorum yapanlar sadece zararda olan kullanıcılar olmadı. Trader Geralt isimli bir kripto para yatırımcısı da burada yorumlarını dile getirdi ve “Kardayım ama XRP yüzünden daha iyisi olmadı” dedi. Bir başka kullanıcı ise yine de XRP tarafında kalmayı sürdüreceğini ima etti.

Sadece Zararda Olanlar Yok

Analist Berk Tavşan’ın yaptığı anketin altına yapılan yorumlar daha sonra çoğaldı. Bir kullanıcı karda olduğunu dile getirdi ve fiyatlarda düzeltme beklediğini söyledi. Bu kullanıcının yanı sıra, eğer fiyatlarda düzeltme yaşanmazsa kardan zarar edecek olanlar ve düşen bakiyesini tekrar toparlayabilenler de yorumlarını dile getirdi. Ayrıca Crypto Kontu adlı bir kullanıcı da zarar edenleri anlamadığını, bunun nasıl mümkün olabileceğini sordu. Kullanıcıya ise birçok kişi bunun sebebinin XRP olduğunu söyledi.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir