1. Ana Sayfa
  2. Gümüş

Yıldırımtürk Gümüş Yatırımcılarına Tavsiyede Bulundu

Gümüş, geçtiğimiz yıl gösterdiği üst düzey değer artışlarının meyvesini 2021 yılında toplamaya başladı. Birçok analist ve uzman, geçtiğimiz yılda üst seviyelere ulaşan gümüşteki değer artışlarının, yeni yılda da devam edeceğini birçok kez dile getirmişti. Gümüş yeni yıla yükseliş eğiliminde ve dalgalı bir giriş yaptıktan sonra, gümüş ithalatında da büyük oranda artışlar yaşandı. Yaşanan gelişmeler sonrasında ekonomi piyasaları uzmanları, gümüş hakkındaki yorumlarını paylaştı.

Yıldırımtürk Gümüş Yatırımcılarına Tavsiyede Bulundu

Gümüş, geçtiğimiz yıl emtia varlıkların şampiyonu olmuştu. Emtia varlıklar arasından yılı en fazla kazanç ile tamamlayan gümüş, geçtiğimiz yıl içinde yaşadığı değer artışları sayesinde birçok yatırımcının dikkatini çekmeyi başarmıştı. Beyaz madene yönelik artan ilgi sonrasında, birçok analist ve uzman isim, gümüşün 2021 yılında da değer artışlarını sürdüreceğini dile getirmişti. 2020 yılı ve öncesinde gümüşün daha çok alternatif bir yatırım aracı olduğunu söyleyen analistler, bu durumun üzerine yeni yılda ve ilerleyen dönemlerde sanayi alanındaki fiziki gümüş kullanımının da ekleneceğini ve gümüşün bir değer saklama aracı olarak daha fazla değerleneceğini dile getirmişti. Yapılan bu olumlu birçok yoruma paralel olarak, gümüş 2021 yılında üzerindeki ilgiyi kısa zamanda artırmayı başardı. Son 1 yılda değeri yaklaşık yüzde 50 oranında artan gümüşün, ithalat oranı da %75 oranında artış gösterdi. Bir önceki yılda yapılan gümüş ithalatı 283 bin 624 kilogram seviyesindeydi ve bu seviye %75 artışla 496 bin 215 kilogram seviyesine ulaştı. Açıklanan ithalat verileri sonrasında, uzman isimler gümüşe ilişkin değerlendirmelerini paylaştı.

En Fazla Ağustos’ta, En Az Nisan’da Gümüş İthal Edildi

Geçtiğimiz yıl, yaşadığı değer artışları ile emtia varlıklar arasında zirveye ulaşan gümüş, ithalatta da rekor kırdı. Geçtiğimiz yılın açıklanan gümüş ithalatı verilerine göre, gümüş ithalatında %75 oranında artış yaşandığı görüldü. Öte yandan Mart ayından sonra başlayan kademeli artışlarda, Ağustos ayında zirve noktalarına ulaşan gümüşün, en fazla ithalatının da Ağustos ayında yapıldığı ortaya çıktı. Yıl bazında toplamda 496 bin 215 kilograma ulaşan gümüş ithalatında, sadece Ağustos ayında 102 bin 660 kilogram gümüş ithal edildiği kaydedildi. Öte yandan gümüşün en az ithal edildiği ay da Nisan olarak kayıtlara geçti. Söz konusu dönemde 5 bin 19 kilogram gümüş ithal edildiği belirlendi.

Yıldırımtürk Gümüşteki Değer Artışını Değerlendirdi

Borsa İstanbul’dan alınan gümüş ithalat verilerine göre, gümüş ithalatında son 22 yılın rekorunun kırıldığı belirtildi. Yaşanan değer artışları ve paylaşılan ithalat verileri sonrasında, İstanbul Mücevherciler Kuyumcular ve Sarraflar Derneği Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Yıldırımtürk, gümüşe ilişkin değerlendirmelerini paylaştı. Yıldırımtürk, yıl boyunca artan Covid-19 endişesi ile birlikte yatırımcıların güvenli limanlara yöneldiğini ve gümüşe olan talebin arttığını belirtti. Yıldırımtürk bu artışlar ile birlikte gümüşün ons başına fiyatının 15 dolar seviyesinden 27 – 28 dolar seviyelerine kadar çıktığını dile getirdi.

Yıldırımtürk’ten “Gümüş Hesabı” Çağırısı

Öte yandan Yıldırımtürk, yaptığı açıklamalarında, yatırımcılara da çeşitli tavsiyelerde bulundu. Yıldırımtürk, yurtiçi piyasalarında gümüşün işlem görmesi için yeterli bir sektör olmadığını dile getirdi. Yıldırımtürk, yaptığı açıklamalarda gümüş fiyatlarının, “altın yükselecek” beklentisi ile vatandaşların gümüşe de yönelmesiyle gerçekleştiğini ifade etti. Buradan yola çıkarak yatırımcılara tavsiyede bulunan Yıldırımtürk, gümüş sektörünün sağlıksız olmasından dolayı yatırımcılara bankalar üzerinden gümüş hesapları ile gümüş alım – satım yapma çağrısında bulundu.

Yorum Yap