1. Anasayfa
  2. Altın

Yılın Son Gününde Altın Sert Dalgalandı

2020 yılının son gününde altın fiyatlarında yukarı yönlü bir hareketlilik yaşandı. Bununla birlikte son işlem haftasında dalgalı fiyat grafikleri çizen ons altın, 1.890 dolar seviyesine kadar yükseldi. Öte yandan yurtiçi piyasalarında gram altın ise 455 TL seviyesinin altındaki seyrine devam ediyor. Altın fiyatlarında yaşanan değişimlerle birlikte yatırımcılar, analistlerden ve uzmanlardan gelen altın analiz ve yorumlarını değerlendirmeye aldı.

Yılın Son Gününde Altın Sert Dalgalandı

2020 yılında oldukça dalgalı salınımlar yaşayan altın, yılın son işlem haftasına düşüş eğiliminde girmiş ancak yaşanan gelişmelerle birlikte yükseliş hareketine geçmişti. Daha sonra ilerleyen günlerde bu yukarı yönlü hareketlilik tekrardan düşüş yönlü hareketliliğe geçince, yatırımcılar da alım satım pozisyonları için uzman yorumlarını değerlendirmeye almıştı. Yılın son işlem haftasında yaşanan bu dalgalanmalar, birçok yatırımcının kafasını karıştırmışken, altın yatay seyrine bir türlü geçmedi. Altın fiyatlarındaki hareketlilik, hem yurtiçi piyasalarda hem de küresel piyasalarda yaşanan gelişmelere bağlı olarak devam ediyor. Bu hareketlilikle birlikte, gözler 2021 yılı tahminlerine çevrildi. Birçok uzman ve analist, altın analiz ve yorumlarına 2021 yılına ilişkin fiyat tahminlerini de ekledi. Analistlere göre altın fiyatlarında, 2020 yılının son gününde yaşanan yukarı yönlü hareketlilikte, petrol fiyatlarındaki düşüş etkili oldu. Bir süredir düşüş eğiliminde olan petrol, 2020 yılında yaklaşık %20 değer kaybetti ve yılı da böyle tamamlamaya hazırlanıyor. Petrol fiyatlarındaki son gerilemelerin ise küresel piyasalarda ons altının yükselişine destek olduğu düşünülüyor.

Altın Yükselişinde Petrolden Destek Buldu

Petrol fiyatlarında yaşanan gerilemenin yanında, ABD kanadından gelen Covid-19 salgını için verilecek olan yardım çekleri haberleri de altın fiyatlarında yukarı yönlü bir harekete neden oldu. ABD’de bu yardım çeklerinin 2 bin dolar olarak dağıtılmasının engellenmesi için, 600 dolarlık çeklerin dağıtılmaya başlandığının açıklanması ile birlikte, küresel piyasalarda ons altın 1.900 dolar seviyesine kadar yükseldi. Ardından kademeli olarak hafif düşüş gösteren ons altın, 1.890 dolar civarında dengelendi. Ons altında yaşanan değer artışı ile birlikte yurtiçi piyasalarında gram altın da gün için de yükselerek 452 TL seviyelerine kadar yükseldi.

Ünlü & Co Altına İlişkin Analizlerini Paylaştı

Ons altın fiyatlarında yaşanan dalgalanmalar sonrasında Ünlü & Co teknik analizlerini ve ons altına ilişkin yorumlarını paylaştı. Paylaşılan analizde, ABD Senatosu’nda cumhuriyetçilerin yardım çekleri miktarındaki artış önerisini reddetmesinin, altını olumsuz yönde etkilediği belirtildi. Ancak analizde, bu olumsuz etkilere rağmen altının fiyat dirençlerini koruduğu ve ABD’de atılacak olan daha büyük ölçekli yardım paketi adımının oluşturduğu beklentinin, altın fiyatlarını desteklediği ifade edildi.

Güncel Altın Fiyatları

Hem küresel piyasalarda hem de yurtiçi piyasalarında yaşanan gelişmelerin ardından, dalgalanmalar sonrasında güncel altın fiyatları şöyle:

  • Ons altın alış 1.893,63 dolar – satış 1.894,07 dolar
  • Gram altın alış 453,48 TL – satış 453,56 TL
  • Çeyrek altın alış 736,30 TL – satış 748,60 TL
  • Cumhuriyet altını alış 2.941,80 TL – satış 2.977,60 TL

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir