1. Ana Sayfa
  2. Bitcoin

Yine MicroStrategy, Yine Bitcoin Yatırımı

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), özellikle Aralık 2020 döneminden sonra, sert fiyat hareketlilikleri gösterdiğinde neredeyse kimseyi şaşırtmaz oldu. 16 Aralık 2020 tarihinde başlayan büyük ralliden sonra yeni rekor seviyelerine koşan Bitcoin, bu süreçte sert değer kayıpları da yaşayarak dalgalandı. Bitcoin’in neredeyse her sert değer kaybettiği dönemde alım yapmayı ihmal etmeyen dev yazılım şirketi MicroStrategy, son düşüşlerde de Bitcoin yatırımı yapmayı es geçmedi.

Yine MicroStrategy, Yine Bitcoin Yatırımı

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), geçtiğimiz yılın Mart döneminde fiyatında dip seviyeleri gördükten sonra, yıl boyunca kademeli olarak fiyat artışı yaşadı ve Bitcoin fiyatı için en önemli etkenlerden biri olan kurumsal yatırımlar Eylül 2020 döneminde gelmeye başladı. 2017 yılından sonra Bitcoin, o dönemki rekor fiyat seviyesi olan 20 bin dolar seviyesine hiç ulaşamamıştı ancak Eylül 2020 döneminde kurumsal şirketlerin Bitcoin yatırımı yapması ile birlikte, Aralık döneminde Bitcoin 20 bin dolar seviyesini parçalamayı başardı. Bu konuda ilk adımı atan MicroStrategy ise kurumsal şirketlerin Bitcoin yatırımı yapması konusunda öncü oldu. ABD merkezli dev yazılım şirketi MicroStrategy, ilk kez Eylül 2020 döneminde başladığı Bitcoin yatırımlarına, Bitcoin ne zaman sert değer kayıpları yaşasa devam etti. Bu düşüşleri birer alım fırsatı olarak değerlendiren şirket, geçtiğimiz haftadan bu yana yaşanan değer kayıplarını da değerlendirdi ve 5 Mart Cuma günü şirket, 10 milyon dolar değerinde bir kez daha Bitcoin satın aldığını açıkladı.

Bitcoin Fiyatında Yaşanan Değişiklikler

ABD merkezli en büyük yazılım şirketlerinden biri olan MicroStrategy, Bitcoin değer kayıpları yaşadığı zaman bunu bir alım fırsatı olarak değerlendiriyor. Lider Bitcoin, geçtiğimiz hafta da sert değer kayıpları yaşadı ve bir önceki hafta 58 bin doların üzerine çıkardığı fiyatını, geçtiğimiz hafta 43 bin dolar bandına kadar çekti ancak toparlanarak hafta içinde 50 bin doların üzerini test etti. Burada mücadele veren Bitcoin 50 bin dolarlık psikolojik direncin üzerinde net bir kırılma yaşamadı ve fiyatı bu seviyede kalmaya devam etti.

MicroStrategy Alım Raporunu SEC İle Paylaştı

Bitcoin’in 50 bin dolar seviyesindeki mücadelesinde verdiği kayıplar yine MicroStrategy için alım fırsatı oluşturdu. Şirket 5 Mart 2021 tarihinde yaptığı açıklamada, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) raporunu ulaştırdı ve 48 bin 888 dolar fiyatından 10 milyon dolarlık nakit para ile Bitcoin yatırımı yaptığını açıkladı. Böylece şirketin rezervlerindeki Bitcoin sayısı 91 bin 64’e yükselmiş oldu. Öte yandan son alımlar ile birlikte şirketin elindeki Bitcoin’lerin değeri ise 2,2 milyar dolara tekabül ediyor.

Şirketin Son Yatırımı BTC Fiyatını Ciddi Ölçüde Etkilemedi

MicroStrategy şirketinin 10 milyon dolarlık Bitcoin yatırımı, Bitcoin’e ciddi ölçüde yukarı yönlü bir hareketlilik getirmedi. Zira daha önce, MicroStrategy şirketi çok daha yüklü alımlar yapmıştı ve buna paralel olarak Tesla şirketi de tek seferde 1,5 milyar dolarlık yatırım yapmıştı. Bu yatırımlar sonrası Bitcoin fiyatında yaşanan sert yükselişin bir benzeri, bu kez olmadı.

Yorum Yap